Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Zlatý komárňanský štvorkajak dostal na novú loď

Sportnet|8. jún 2004 o 00:00

Slovenský štvornásobne zlatý štvorkajak z majstrovstiev sveta, ktorý dva roky neskúsil trpkú chuť prehry, jazdí na lodi poľskej výroby. Je šitá na mieru posádky, má banánový tvar, čiže sa zbytočne neponára. Aj najkvalitnejší športový kus sa však opotrebu


Slovenský štvornásobne zlatý štvorkajak z majstrovstiev sveta. Spredu dozadu pádlujú Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača je skrytý. FOTO - TASR/APje. "Iste by nám stačila aj tá stará, ale časom ,zmäkla', a to nie je dobré. Je fajn, že si môžeme dovoliť kúpiť novú," chválil si od včera možnosť bohatšej výbavy "háčik" lode (ten, ktorý sedí v kajaku prvý) Richard Riszdorfer.

Komárňanom v zložení Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Bača pribudlo do kasy. Najlepší športový kolektív Slovenska uplynulého roka podpísal na rok sponzorskú zmluvu zo Slovenským plynárenským priemyslom, a. s.

Predseda predstavenstva tejto firmy Philippe Boucly sa priznal, že "plynári" sú prieberčiví. SPP podporuje našich hokejistov. "Štvorkajak rovnako patrí do výkladnej skrine správnej propagácie Slovenska. Netvrdím, že tento šport dokonale ovládam, ale imponuje mi na ňom vlastnosť, ktorá je príkladom pre bežný život. Víťazstvo sa dostaví iba vtedy, keď všetci spolupracujú ako jeden chlap. Aj my chceme prispieť, aby tento princíp fungoval. Želám štvorkajaku olympijskú medailu," povedal Boucly.

Šéf predstavenstva pokojne zverejnil sumu - 1,5 milióna korún. "Vďaka týmto peniazom si môžeme dovoliť prípravu porovnateľnú s našimi najvážnejšími súpermi," spokojne konštatoval kouč štvorkajaku Tibor Soós. "Ani doteraz sme netreli biedu. Všeobecná, teda i finančná podpora Slovenského olympijského výboru funguje na úrovni. Teraz si však budeme môcť dovoliť vyšší štandard," doplnil Juraj Bača.

Poliaci sa budú musieť s výrobou novej lode poponáhľať. "Oni to určite stihnú, aj pred poslednými majstrovstvami sveta vlani v americkom Gainsville nám ju dodali päť dní pred pretekmi. Chlapci v nej dvakrát s prehľadom zvíťazili," povedal šéftréner slovenskej rýchlostnej kanoistiky Pavel Blaho, ktorý pripomenul, že "tajomstvá" záverečných troch mesiacov prípravy sa nevyzrádzajú. "Prečo a za akých ,čarovných' okolností sa práve na olympiáde zrazu vynoria neznáme víťazné lode, sa často dozvieme aj po desiatich rokoch. Víťazia tréningové postupy v závere prípravy i možné drobné technické vylepšenia," vysvetlil Blaho.

Loď, ktorú stavajú v poľskej dielni, stojí približne pol milióna korún. "Zrejme bude ešte kvalitnejšia ako tá súčasná. Vraj si výrobcovia kúpili pec, v ktorej získa materiál väčšiu tvrdosť," znalecky posúdil Richard Riszdorfer.

Najväčšími súpermi Slovákov budú na kanáli Schinias pri Maratóne podľa všeobecného úsudku Maďari a Nemci. Tréner Blaho upozornil - pozor na Nórov i Poliakov. Naši južní susedia, pre ktorých je úspech v štvorkajaku špeciálne vážnou otázkou športovej cti, začali psychologickú vojnu. Vrátili sa k starej posádke, ktorá zvíťazila na OH 2000 v Sydney, vyhrali na nedávnych majstrovstvách Európy, kde naši neštartovali. Maďari potom spustili v médiách psychologickú ofenzívu. "Dobre vedia, že v Komárne všetko čítame, všetko vidíme i počujeme. Nereagujeme, víťazí sa na vode silou záberov, a nie slovami v televíznych štúdiách," usmieval sa Soós. Michal Riszdorfer predsa len vetou naznačil pohodu v kolektíve. "Cítime sa dobre, cítime sa víťazne."

Slovenský štvorkajak si pred olympiádou naplánoval jediný štart na medzinárodnej scéne. Od 18. do 20. júna sa predstaví na pretekoch 1. kola Svetového pohára v českých Račiciach. Týždeň predtým tam bude na sústredení.

PETER FUKATSCH

Súvisiace články