Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Zlato v superkombinácii získala Fenningerová

SITA|11. feb 2011 o 14:58

Rakúšanka Anna Fenningerová sa stala v piatok v nemeckom Garmisch-Partenkirchene prekvapujúcou majsterkou sveta v superkombinácii.co v superkombinácii.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN. Rakúšanka Anna Fenningerová sa stala v piatok v nemeckom Garmisch-Partenkirchene prekvapujúcou majsterkou sveta v superkombinácii.

Iba 21-ročná Rakúšanka mala v súčte zjazdu a slalomového kola v cieli náskok 9 stotín sekundy pred striebornou Slovinkou Tinou Mazeovou a 27 stotín pred bronzovou Švédkou Anjou Pärsonovou.

Pre čoskoro 30-ročnú Pärsonovú je to už jedenásta medaila v súčte všetkých svetových šampionátov, z toho tretia s bronzovým leskom (bilancia 7 - 1 - 3). Upevnila si tým druhé miesto v historických tabuľkách svetových šampionátov za suverénnou Nemkou Christl Cranzovou.

Víťazná Rakúšanka Fenningerová potvrdila dobrú formu v Garmisch-Partenkirchene, keď predtým v úvodnom super G skončila piata. Fenningerová brala zlato v superkombinácii najmä vďaka vyrovnaným výkonom v zjazde aj slalome, keď dve štvrté priečky jej stačili na výslednú prvú.

Fenningerová je dvojnásobnou juniorskou majsterkou sveta z roku 2008 (obrovský slalom a kombinácia), ale vo Svetovom pohári zatiaľ prvenstvo v pretekoch na konte nemá.

"Je to neuveriteľné, veľmi sa teším. Až tak, že nenachádzam slová. Nebolo to jednoduché, ale na náročnej trati som chcela potvrdiť dobrú formu. Stále tomu nemôžem uveriť, že som majsterka sveta. Teším sa na oslavy," uviedla Anna Fenningerová v prvej reakcii pre ORF.

Rakúske zjazdové lyžovanie sa po tretej skončenej disciplíne MS 2011 teší už zo zisku dvoch zlatých medailí. O tú prvú sa v úvodnom super G postarala Elisabeth Görglová. Práve táto pretekárka mala rozbehnutú na zlato aj superkombinačnú súťaž, keď po úvodnom zjazde viedla o 26 stotín pred Švajčiarkou Dominique Gisinovou, ale v slalomovom kole napokon dosiahla až pätnásty čas a spadla na piatu priečku.

V superkombinácii sa nedarilo viacerým favoritkám, ktoré však nastupovali do súťaže so zdravotnými problémami. Američanka Lindsey Vonnová sa po zjazdárskej časti (12. miesto) zbalila a na slalom už nenastúpila. Skvelá Američanka už vopred avizovala, že superkombináciu bude brať zrejme len ako prípravu na nedeľňajší zjazd.

"Nemalo to význam, nebola som ešte stopercentne v poriadku. Približne v troch štvrtinách trate moja koncentrácia ochabla a záver som už vypúšťala," povedala v cieli Vonnová, držiteľka troch veľkých krištáľových glóbusov za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári.

Jej veľká nemecká rivalka a zároveň kamarátka Maria Rieschová nastúpila na superkombináciu s teplotou a jej zdravotná indispozícia sa prejavila na celkovom 11. mieste. Rieschová, ktorá je úradujúcou olympijskou šampiónkou v tejto disciplíne, zaostala za víťazkou o takmer dve sekundy.

"Fyzicky som na úplnom dne. V spodnej časti trate mi odišli sily," tvrdila M. Rieschová v cieli zjazdu, keď doslova lapala po dychu. V rodnom Ga-Pa už predtým získala bronz v super G, ale neskôr musela zaľahnúť do postele s horúčkou.

Výsledky:

Superkombinácia žien - zjazd + slalomové kolo: 1. Anna Fenningerová (Rak.) 2:43,23 min, 2. Tina Mazeová (Slovin.) +0,09, 3. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,27, 4. Dominique Gisinová (Švaj.) +0,67, 5. Elisabeth Görglová (Rak.) +0,89, 6. Denise Feierabendová (Švaj.) +1,28, 7. Julia Mancusová (USA) +1,33, 8. Johanna Schnarfová (Tal.) +1,36, 9. Maruša Ferková (Slovin.) +1,77, 10. Lotte Smiseth Sejerstedová (Nór.) +1,79, 11. Maria Rieschová (Nem.) +1,91.

Súvisiace články