Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Zlato v pretekoch jednotlivcov pre Bettiniho

TASR|14. aug 2004 o 19:04

Atény 14. augusta (TASR) - Víťazom sobotňajších cestných pretekov jednotlivcov s hromadným štartom na mestskom okruhu v Aténach sa stal Talian Paolo Bettini ...


Atény 14. augusta (TASR) - Víťazom sobotňajších cestných pretekov jednotlivcov s hromadným štartom na mestskom okruhu v Aténach sa stal Talian Paolo Bettini prekvapujúco pred portugalským cyklistom Sergiom Paulinhom, bronz patrí Belgičanovi Axelovi Merckxovi. Najväčší favorit pretekov Nemec Jan Ullrich skončil na 19. mieste. Z dvojice slovenských cyklistov dokončil preteky iba Martin Riška, ktorý obsadil 71. priečku so stratou 9:44 min na víťaza. Matej Jurčo odstúpil v 13. kole pre defekt.

"Pred pretekmi som uvažoval na umiestnením v prvej päťdesiatke, 75. priečka však zodpovedá tomu, čo som predviedol na technicky veľmi náročnej trati. Počas úvodných okruhov sa mi išlo dobre, v záverečnej časti som však už začal pociťovať únavu a chytali ma kŕče," povedal v cieli Riška.

Na štart 224,4 km (17 okruhov po 13,2 km) sa postavilo 144 cyklistov zo 43 krajín. Napriek neúčasti šesťnásobného víťaza Tour de France Američana Lance Armstronga a niektorých ďalších z elitnej svetovej desiatky, bojovalo o olympijské pocty viacero favoritov. Sen o medaile už v prvom okruhu dosníval po nepríjemnom páde úradujúci majster sveta Igor Astarloa, neskôr z pretekov odstúpil aj dvojnásobný majster sveta Oskar Freire a z pätice Španielov, považovaných za veľkých favoritov, nakoniec zostal v hre iba jediný Alejandro Valverde. Stúpajúca horúčava (začínalo sa pri 31 stupňoch) a pribúdajúca únava postupne umožnili celý rad únikov, najdlhšie vydržal pokus Švéda Magnusa Backstedta v druhom okruhu, neskôr sa k nemu pridali štyria ďalší, ale nakoniec v jedenástom okruhu vzdal.

Podobný osud stihol aj bronzového medailistu zo Sydney 2000 a jedného z favoritov Nemca Andreasa Klödena a zlatého časovkára zo Sydney Rusa Viačeslava Jekimova. Hlavne špecialisti na časovku postupne opúšťali pelotón. Dvojica Slovákov sa spočiatku snažila držať krok s hlavným pelotónom, najmä na olympiáde debutujúci 20-ročný Matej Jurčo (do desiateho okruhu schádzal na 15. mieste), no postupne aj jemu ubúdali sily. Strácal odstup od hlavného poľa, ešte do posledného okruhu mal stratu vyše 12 minút, ale nechcel zosadnúť z bicykla, v 13. kole ho však definitívne zastavil defekt. Rozhodujúci únik prišiel 18 km pred cieľom, keď unikla dvojica Bettini, Paulinho. Svoj únik dotiahli do víťazného konca, pričom Bettini potvrdil očakávanie a zvíťazil.

"Preteky mali vysokú úroveň, dal sa očakávať ich priebeh, ale svoje zohralo i horúce počasie. Bettini svojím záverom potvrdil, že patrí do svetovej špičky, určitým prekvapením je druhé miesto Paulinha, aj keď už má medailu z ME do 23 rokov. Slováci nesklamali, v tejto silnej konkurencii už aj účasť je momntálne pre nich úspechom," povedal Pavol Gálik, koordinátor cestnej cyklistiky Slovenského zväzu cyklistky.

výsledky:

1. Paolo Bettini (Tal.) 5:41:44, 2. Sergio Paulinho (Port.) +1 s, 3. Axel Merckx (Bel.) +8 s, 4. Erik Zabel (Nem.) +0:12, 5. Andrej Hauptman (Slov.), 6. Kim Kirchen (Lux.), 7. Roger Hammond (V. Brit.), 8. Frank Hoj (Dán.), 9. Kurt-Asle Arvesen (Nór.), 10. Alexander Kolobnev (Rus.) všetci rovnaký čas ako víťaz...71. Martin RIŠKA (SR) +9:44 min., Matej JURČO (SR) v 13. kole odstúpil pre defekt

Súvisiace články