Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Zlato v maratóne mužov pre Taliana Baldiniho

SITA|29. aug 2004 o 19:20

ATÉNY 29. augusta (SITA) - Víťazom záverečnej disciplíny Hier XXVIII. olympiády, mužského maratónu na klasickej trati z Maratónu do Atén s cieľom na Panaténskom štadióne, sa stal Talian Stefano Baldini ...


Atény 29. augusta (TASR) - Veľa dohadov sprevádzal mužský maratón, záverečnú zo 46 olympijských disciplín. Napokon veľkú neznámu rozlúskla veľká postava histórie pretekov na klasickej 42.195 m dlhej trati. Talian Stefan Baldini (foto REUTERS) potreboval na zisk olympijského zlata vo svojich 33 rokoch slabší, no v aténskych podmienkach pozoruhodný čas 2:10:55, aby zdolal strieborného Mebrahtoma Keflezighiho z USA 2:11:29, bronz patril Brazílčanovi Vanderleiovi Limovi (2:12:11). Práve Lima mal na 36. km incident s jedným z divákov, keď ho napadol a výrazne zdržal vo finiši. De Lima v tej chvíli udával tempo na čele a pravdepodobne ho výtržník aj zranil, keď sa potom držal za nohu. Na 81. mieste dobehol slovenský maratónec Marcel Matanin časom 2:50:26.

Tridsaťjedenročný Marcel Matanin so sezónnym maximom a osobným rekordom 2:17:23 bol v jasnej pozícii outsidera s hlavným cieľom nevzdať sa a v horúčave dobehnúť so cťou do cieľa. Zverenec Miroslava Okáľa sa maratónu venuje len druhý rok, nomináciu si vybojoval na poslednú chvíľu. "Som veľmi rád, že som vôbec dobehol a splnil si základnú povinnosť," povedal v cieli Matanin. "Od 30. kilometra som mal už veľké problémy. Vedel som, že musím neustále piť, no organizmus tekutiny neprijímal a protestoval. V tej chvíli to so mnou vyzeralo biedne, bol som unavený, nohy prestávali poslúchať. Našťastie okolo mňa bola neustále vynikajúca divácka atmosféra. Každý jeden môj unavený krok sprevádzalo hlasné povzbudzovanie a ja som si predsa nemohol dovoliť pred ich očami zastať a vzdať sa. Samozrejme, ten čas je slabý, no v tomto teple vôbec nie rozhodujúci." Matanin dobehol na poslednom mieste, pravda, ak sa neráta tých 21 maratóncov, ktorí preteky nedokončili.

Zlatý Baldini nabral v minulosti najviac skúsenosti pri svojich dvoch bronzoch na MS vlani v Paríži a v Edmontoneď01. Na trati z Marathonu do cieľa na antickom Panathinaikon štadióne dosiahol samý strop úspešnosti, až dosiaľ sa mohol okrem dvoch bronzov na MS pochváliť titulom európskeho šampióna pred šiestimi rokmi a dvoma druhými miestami na Newyorskom maratóne. Druhá priečka Keflezighiho s americkým občianstvom, no s pôvodnou vlasťou Eritrea, vyvolala senzáciu a aj u tretieho Brazílčana Limu, 75. na OH v Sydney pred štyrmi rokmi a v Aténachď97 na MS finišujúceho na 23. mieste. Až po 30. km začali maratónci pociťovať bolesť extrémne náročnej trate, Lima udával tón na čele (1:35:03) pred Britom Brownom (1:35:49) a Etiópčanom Tolossom (1:35:49), 6-ty bol Baldini (1:35:50). Na 40. km sa poradie na čele prehádzalo, s prvým Baldinim (2:04:49), ktorý mal 10-sekundový náskok pred Keflezighim, tretí bol Lima (2:05:17).

Za najväčšieho uchádzača na zlato sa považoval v štartovnom poli 102 bežcov 35-ročný Keňan Paul Tergat. Aj keď bol vlastníkom piatich krosárskych titulov majstra sveta a dvakrát triumfoval na MS aj v polmaratóne a navyše od minulého roka je držiteľom svetového rekordu (2:04:55), nevlastnil žiaden olympijský triumf a nepresadil sa so zlatom ani na MS na dráhe, keď vo svojej bývalej disciplíne behu na 10.000 m získal dvakrát striebro na OH v Sydneyď2002 a Atlanteď96 a dvakrát na MS, v Sevilleď99 a Aténachď97, bronzový bol v Göteborguď95. Aténsky maratón bol jeho posledným pod piatimi kruhmi v kariére. Keňania v histórii žiaden olympijský maratón nevyhrali, aj to bola veľká výzva pre Tergata. A možno aj pre jeho krajana Erica Wainainu, strieborného na OH pred štyrmi rokmi v Sydney, kde ho zdolal jedine Etiópčan Abera. Desiate miesto Tergata (2:14:45) a 7-me Wainainu (2:13:30) s najlepším výsledkom Afričana ani zďaleka nenaplnili očakávania.

Obhajca zlata Gezhagne Abera na olympiáde chýbal pre zranenie achillovky, a tak sa šanca na medailový prienik ponúka vo väčšej intenzite viacerým a ako sa ukázalo, najmä Stefanovi Baldinimu, ktorého mali podporiť jeho krajania Daniele Caimmi a Alberico Di Cecco. Silnú trojku vytvorili pred štartom aj Juhoafričania s Gertom Thysom, Ianom Systerom a Hendrikom Ramaalom, pre ktorých bol vzorom ich zlatý krajan v Atlanteď96 Josia Thugwane, oproti Talianom s 1. Baldinim a 9-tym Di Ceccom (2:14:34) boli však úplne nevýrazní, rovnako ako úradujúci majster sveta Marokčan Gharib, 11-ty s 2:15:12.

Súvisiace články