Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Zlato majú, aj toyoty. Ešte byty treba, horekovali u Putina

_novy|20. mar 2006 o 00:00

CALGARY, BRATISLAVA - Voľakedy si krasokorčuliarske hviezdy, ktoré olympijskou zimou končili kariéru, chodili ...

Vladimir Putin a Irina Slucká: byt bude, moja. FOTO - ČTK/AP

CALGARY, BRATISLAVA - Voľakedy si krasokorčuliarske hviezdy, ktoré olympijskou zimou končili kariéru, chodili na majstrovstvá sveta po posledný honor a šperk do klenotnice. Dnes ich negujú aj tie, ktoré pripúšťajú, že možno ešte budú ďalej súťažiť.

Na svetovom šampionáte oddnes do nedele v kanadskom Calgary sa nepredstaví ani jeden víťaz turínskej olympiády. Absentuje polovica všetkých medailistov.

Bude to šampionát porazených. Alebo budúcich olympijských víťazov. Najbližšie biele hry hostí Vancouver. Z Calgary do Vancouveru je relatívne blízo. V časovom vyjadrení však podstatne viac: štyri roky. Štyri roky dennodennej tréningovej lopoty.

Poolympijským šampionátom dávajú hviezdy košom

Ruskí olympijskí víťazi párových súťaží zabuchli za sebou dvere už v Turíne. Končíme, boli to posledné preteky našej kariéry, oznámili ešte v Palavele tanečníci Tatiana Navková s Romanom Kostomarovom a športová dvojica Tatiana Toťmianinová a Maksim Marinin.

Zakrátko dali košom svetovému šampionátu aj zlatí sólisti Rus Jevgenij Pľuščenko a Japonka Šizuka Arakavová.

Nič nové pod slnkom. Po lillehammerskej olympiáde 1994 sa na majstrovstvá sveta do japonskej Čiby unúval len tanečný pár Griščuková - Platov. Z naganských šampiónov 1998 sa do Minneapolisu chystala aspoň dvojica Kazakovová - Dmitrijev, ale partnera napokon otrava žalúdka vyhnala do nemocnice, a tak na MS napokon z olympijských šampiónov neštartoval ani jediný. Do Nagana po ZOH 2002 v Salt Lake City pricestoval iba Jagudin.

Buttle chápe absentérov

Boli aj iné časy, ale pominuli. Keď Calgary hostilo svetový krasokorčuliarsky šampionát prvý raz, v sedemdesiatom druhom, prišli do nohy všetci čerství šampióni z olympiády v Sappore. A všetci k olympijskému primátu pridali ďalší svetový. Náš Ondrej Nepela vtedy získal prostredný z troch titulov.

Dnes už na ľade hviezdam nepadajú tituly do lona akoby zákonite, automaticky, za zásluhy, vydržaním. Preteky vždy boli nervák, ale po zmenách v hodnotení ešte väčší ako kedysi.

"Z Turína som sa vrátil fyzicky aj psychicky úplne vyčerpaný. Do prípravy na olympiádu som dal všetko," vravel nedávno krajanom-novinárom kanadský bronzový medailista Jeff Buttle. "Keď som sa po dvoch týždňoch znova prinútil k tréningu, pochopil som tých, ktorí sa rozhodli vynechať majstrovstvá sveta v Calgary. Dalo mi veľmi veľa námahy sa nanovo motivovať."

Napriek tomu, že Buttle má pri Pľuščenkovej absencii šancu zaútočiť na svetové zlato. Ako priznal, rozhodujúcou mierou zavážilo, že šampionát je v jeho krajine.

"Kvartirnyj vopros"

Aj Pľuščenko sa vlani prinútil, keď boli majstrovstvá v Moskve. Hoci bol v zlom zdravotnom stave. Veď to aj tak dopadlo - musel zo súťaže odstúpiť.

Dnes už je však mysľou úplne inde. Podobne ako ďalší jeho krajania, ktorí v Turíne vyhrali. Zajtra končia exhibičné turné po desiatich ruských mestách, ktoré organizoval ich bývalý kolega Iľja Averbuch.

Pred ním stihli turné prijatí u ruských vládcov. Na jednom z nich minister obrany povýšil Pľuščenka na nadporučíka. Najvýznamnejšie sa však odohralo v Jekaterinskej sále Kremľa.

Prezident Vladimir Putin na ňom oznámil, že každý z mužských olympijských šampiónov dostane Toyotu Land Cruiser a každá žena s olympijským primátom Toyotu Lexus. Napriek tomu, že Japonci ešte nestihli spustiť výrobu automobilov v Sankt Peterburgu.

Krasokorčuliarskym hviezdam, ako naznačila reportáž denníka Sovetskij sport, by sa však viac zavďačil iným darom:

"Vladimir Vladimirovič, tu je bytová otázka, hovorí šéf Ruského olympijského výboru Leonid Ťagačov a ukazuje na Sluckú. Irina mlčí. Žije v Sokoľnikoch vo veľmi stiesnených pomeroch, dopovedá za ňu. Prezident neočakávane kladie ľavú ruku na Irinino plece, pritúli si dievčinu k sebe a je jasné: podmienky sa čoskoro zmenia. Vzápätí sa na prezidenta s podobnými problémami obracajú Navková s Kostomarovom: Keď prídeme do Moskvy, bývame v hoteli. Ba aj Pľuščenko: Valentina Ivanovna (peterburská gubernátorka Matvienková) to nemôže vyriešiť. Putin, možno v obave, že bude musieť po džípoch vybaviť všetkých medailistov aj bytom, hlasito vyzval dámy, aby si do susednej sály prišli prevziať darčeky k ôsmemu marcu."

"Kvartirnyj vopros" nenastolili iba Toťmianinová s Marininom. Možno z hanby, že do Kremľa prišli v džínsoch.

Pľuščenko sa rozhodne na dovolenke

Pľuščenko medzičasom dementoval informáciu, že prechádza k profesionálom. "Ešte som sa nerozhodol. Zatiaľ som si vzal pauzu. Nechcem, aby rozhodnutie bolo diktované emóciami," povedal pre Komsomolskú pravdu.

Po ruskom ho čaká takmer štvormesačné americké exhibičné turné. Potom dovolenka s novomanželkou. "Práve na nej padne definitívne rozhodnutie," tvrdí fenomenálny krasokorčuliar.

Aj Japonka Arakavová zatiaľ hovorí iba o prestávke. "Pri toľkých oficialitách by som sa nedokázala dokonale pripraviť na šampionát," vysvetlila neúčasť v Calgary.

Z obhajcov štartuje jediný: Švajčiar Lambiel, v Turíne druhý. Vystriedať sa ho však chystá Kanaďan Buttle (3.) aj Američan Lysacek (4.). V ženskej kategórii nastúpi z turínskych medailistov len strieborná Američanka Cohenová. Jedine ziskom titulu môže vyvrátiť názor, že si na olympiáde nezaslúžila stáť tak vysoko.

Rusko odíde z Calgary možno bez titulu, hoci vlani aj predvlani získalo tri. Na uvoľnené miesto lídra sa budú tlačiť Spojené štáty. Vďaka Belbinovej a Agostovi môžu dokonca prvý raz v histórii vyhrať aj kategóriu tanečných párov. Z dvoch čínskych medailových dvojíc nastúpi len jedna: Žangovci, tentoraz však vraj nebudú riskovať hrôzostrašný pád a nezaradia hodený štvoritý salchov.

Absentujúci turínski medailisti

Muži

1. Jevgenij Pľuščenko (Rusko)

Ženy

1. Šizuka Arakavová (Japonsko), 3. Irina Slucká (Rusko)

Športové dvojice

1. Tatiana Toťmianinová, Maksim Marinin (Rusko), 3. Šen Xue, Žao Hong-bo (Čína)

Tanečné páry

1. Tatiana Navková, Roman Kostomarov (Rusko)

Víťazi MS 2005 v Moskve

Muži: Stéphane Lambiel (Švajčiarsko)

Ženy: Irina Slucká (Rusko)

Dvojice: Tatiana Toťmianinová, Maksim Marinin (Rusko)

Tance: Tatiana Navková, Roman Kostomarov (Rusko)

Program MS v Calgary

Dnes: krátky program športových dvojíc, kvalifikácia mužov (o postup medzi 30 finalistov sa v konkurencii 42 účastníkov uchádza aj slovenský reprezentant Igor Macypura)

Utorok: povinné tance, krátky program mužov

Streda: kvalifikácia žien (medzi 45 účastníčkami je aj Slovenka Jacqueline Belenyesiová), voľné jazdy športových dvojíc

Štvrtok: originálny tanec, voľné jazdy mužov

Piatok: krátky program žien, voľné tance

Sobota: voľné jazdy žien

Súvisiace články