Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Zlato Jakuba Kraka v slalome

Sportnet|Publikované 16. jan 2009 o 22:30

Zrakovo postihnutý slalomár zo Slovenska vyhral prvé preteky v histórii svetového pohára.

LA MOLINA. Zrakovo postihnutý osemnásťročný Jakub Krako s navádzačom Jurajom Mederom triumfoval v slalome Svetového pohára v lyžovaní v španielskom stredisku La Molina s vyše trojsekundovým náskokom pred druhým Kanaďanom Wiliamsonom.

Na bronzový stupeň sa dostala aj rovnako mladá Petra Smaržová v kategórii telesne postihnutých stojacich žien. Výbornú formu potvrdil predtým J. Krako aj v obrovskom slalome, v ktorom skončil na 3. mieste. P. Smaržová bola v tejto disciplíne piata. V slalome bol Miroslav Haraus na 4. a Iveta Chlebáková na 7. mieste.

Jakub Krako, ktorý sa stal najmladším víťazom slalomu medzi zrakovo postihnutými športovcami v histórii Svetového pohára, potvrdil, že patrí do absolútnej svetovej špičky. Zároveň je najväčšou slovenskou nádejou pred blížiacou sa zimnou paralympiádou vo Vancouveri na zisk historicky prvej zlatej medaily. Slovenskí lyžiari vybojovali doteraz na štyroch paralympiádach (Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002 a Turín 2006) celkovo 26 medailí, 16 strieborných a 10 bronzových. Na prelome februára a marca čakajú na slovenský tím majstrovstvá sveta v kórejskom Kanwolande a v závere marca v Jasnej finále európskeho pohára.

Súvisiace články