Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Zlaté opojenie v zlatonosnej Sesii deblistov Valu so Slúčikom

TASR|31. máj 2002 o 16:38

Valsesia (TASR): Slovenskí zjazdári vzbudzujú na MS už tradične veľký obdiv a aj rozruch. Konkurencii v kategórii deblistov doslova utiekli míľovým ...

Valsesia (TASR): Slovenskí zjazdári vzbudzujú na MS už tradične veľký obdiv a aj rozruch. Konkurencii v kategórii deblistov doslova utiekli míľovým krokom a v treťom tisícročí medzi seba na stupne víťazov nepúšťajú takmer nikoho. V roku 2000 na MS v Treignacu obsadili prvé dve miesta (1. Vala - Slúčik, 2. Šutek - Grega), vlani na ME na rovnakom mieste ako teraz MS vo Valsesii obsadili dokonca prvé tri miesta (1. Vala - Slúčik, 2. Šutek - Grega, 3. bratia Šoškovci). Aj preto si môže žilinský fanklub vycestovať na šampionáty v opojnej víťaznej atmosfére, ktorá ich nikdy nesklamala. Vala so Slúčikom sú jednoducho spoľahlivými nositeľmi zlatej kvality.

V areáli cieľa viali slovenské zástavy a slovenčina doďaleka rezonovala priezračne čistým vzduchom údolia rieky Sesia. Správnu stopu v jej perejách nachádzali Vala so Slúčikom nekompromisne aj cez skaly, seba i novú loď vôbec nešetriac. Deblovka vyšla z osvedčenej českej firmy Zástěra a jej kvality sa stelesnili aj vo váhe. Žilinčan Jaroslav Slúčik si pochvaľoval iba 18,20 kg. "Aj keď sme mali pripravené závažia, museli sme ich z lode vyhádzať, pretože vážila skoro na chlp presne. Neustále sa snažíme inovovať, napríklad táto víťazná má už skelet z prepleteného kelvaru a uhlíka, je pevnejšia a tým odolnejšia. Nie, do múzea ju nevystavíme, ale v budúcej sezóne bude slúžiť na tréningy. Už sme si na tento ročný systém obnovy zvykli."

Na oslavy nebol v piatok čas. Ak, tak sa pilo len nejaké to pivo proti smädu. Vala so Slúčikom sa v piatok popoludní chystali odskúšať si šprintérsku trať a vychytať na nej nepredvídateľné muchy. Po úvodnom zlate dostali chuť na ďalšie a ak by sa z toho narodil hetrik v rámci jedného MS, tak by sa okolité štíty asi zatriasli bezhraničným uznaním.

Vala so Slúčikom nezvyknú tesne pred pretekmi trénovať. "Teraz sme porušili tradíciu a sadli do lode už o siedmej ráno," povedal Vladimír Vala. "Voda sa nám nepozdávala, menila svoju tvár a bolo dobré, že sme si ju ešte ohmatali. Zlatá jazda, to vám bola drina na netú. Čoraz ťažšie sa tituly získavajú, tu sa navyše potvrdilo to známe, že čím je trať kratšia, tým je ťažšia."

Roky pribúdajú, no Vala so Slúčikom aj napriek 39-tim končiť nemienia. Veľkou výzvou je pre nich svetový šampionát v Garmisch-Partenkirchene o dva roky, kde by mala ich hviezdna kariéra vyvrcholiť. Ak so zlatom, tak by to bol zlatý hetrik, ktorý im práve v Ga-Pa nevyšiel pred štyrmi rokmi. "Telo ma ešte poslúcha, najradšej som však, keď nemusím trénovať," priznal sa V. Vala. "Z objemov ukrajujem, pribúda intenzita, na vode by som inak dlhšie zostať nevydržal."

Zadák Jaroslav Slúčik na rozdiel od háčika Valu si počas roka dopraje cigaru len dvakrát. "Na Silvestra a keď získame zlato, inak nie. Nám vyhovujú väčšie vlny, táto voda bola pre nás naozaj ťažká. Pred pretekmi sme boli pokojní, horšie to bolo pred tréningovou jazdou, keď sme nevedeli, na čom presne sme. Vo finiši sme si dávali pozor na poslednú vlnu, ktorá nám v tréningu narobila starosti."

Zvyšok tímu už po úvodnom dni úspešnej slovenskej výpravy si splnil svoju povinnosť podporiť, aj keď niekedy dosť na diaľku, suverénnych deblistov. Na 24. mieste kajakár Marián Potočný: "Čakal som lepší výsledok. Pádloval som s väčšou pohodou ako na tréningu, no výsledok bol horší. Akoby mi chýbala trochu sila. Škoda, že tu nie je môj brat Marcel, mohli sme štartovať v hliadkách, kde sa nám črtalo umiestenie možno aj v pätici najlepších. Mojím cieľom bola dvadsiatka najlepších, asi by som potreboval mať niekoho za sebou, aby ma hlasom hnal viac dopredu."

Presne tridsiaty Ján Rusnák, ktorý sa vo svojich 36 rokoch už lúči s kariérou: "Už na zažiatku som sa dosť zadýchal, začal som asi rýchlejšie akoby som mal. Táto klasická trať bola v podstate ako dlhý šprint. Keby ju neskrátili, boli by to úplne iné preteky. Na jednom mieste som buchol s kajakom do skál, to je však pri rôznych preskokoch na balvanoch v podstate povinná záležitosť."

Na 17. mieste singlista Peter Kabzan: "Až neskôr som sa na trati dostal do normálneho tempa. Na jednom úseku so stenou som sa pobral príliš doprava, lízal kamene na brehu a bol som rád, že som nedostal hodiny. Trať bola viac stavaná pre singlistov pádlujúcich vľavo, teda nie pre mňa. Škoda, že ju skracovali, mne skôr vyhovujú dlhé so 16 až 17 minútami pádlovania. Vo svojich 16 rokoch som tu bol asi najmladší zo všetkých. Ak sa budem každoročne zlepšovať o zaužívanú polminútu, tak by som sa mal posúvať stále vpred. Viac si však trúfam preraziť s bratom v deblovkách."

Dosť sa čakalo aj od vlani bronzových deblistov na ME Ľuboša a Petra Šoškovcov, keď Peter túžil k svojmu čerstvému titulu inžiniera pripojiť aj ďalší úspech. "Najviac sme pokazili v prvej a druhej minúte jazdy," povedal Ľuboš Šoška, ktorý s bratom Petrom obsadil 9. miesto. "Chytili sme o skaly čelo a museli ich dosť preskakovať. Podľa mňa sme stratili aspoň zo štyri sekundy. Pravdepodobne sa u nás prejavila menšia vyjazdenosť."

V doterajšej bilancii slovenských zjazdárov sa objavujú na medailových postoch od roku 1993 výlučne deblisti. Pred dvoma rokmi na MS vo francúzskom Treignacu sa stala slovenská výprava najúspešnejšou v medailovoom zisku so zlatom Valu so Slúčikom, striebrom Šuteka s Gregom a zlatom deblovej hliadky.

Na MS v Garmisch-Partenkircheneď98 smútili Vala so Slúčikom nad striebrom a sklamanie neodstránilo ani zlato hliadky C2. Na MSď96 v rakúskom Landecku sa na zlatý piedestál postavili Vala so Slúčikom a hliadka deblkanoistov pridala bronz. Rovnakú bronzovú medailu si vypádlovali Šutek s Gregom. Svetový šampionát v Bale vo Waleseď95 Valovi so Slúčikovi doprial prvé zlato v obdivuhodnej kariére. Medailovú sériu odštartovali Vala so Slúčikom na rieke Noce v Mezzaneď93 vtedy historickým vzácnym kovom pre samostatnú slovenskú výpravu - striebrom.

Zlatá medailová zbierka Valu so Slúčikom sa začala v roku 1995 na MS v Bale vo Walese na rieke Tryweryn, pokračovala na MS o rok neskôr v rakúskom Landecku v perejách dravej rieky Sanna, tretie zlato na MS pripojili predvlani vo francúzskom Treignacu v rieke Vézére, štvrté teraz vo Valsesii na rieke Sesia. Čo je zaujímavé, v Sesii museli za zlatom pádlovať najkratšie. Pre porovnanie ich víťazné zlaté časy: Tryweryn (22:49,27), Sanna (12:15,86), Vézére (17:21,58), Sesia (9:18,52).

V sobotu sú na MS na programe preteky družstiev, v ktorých slovenská výprava štartuje len v deblových hliadkach s úmyslom dosiahnuť zlatý hetrik po víťazstvách v Ga-Paď98 a Treignacuď2000, v nedeľu svetový šampionát s účasťou 186 zjazdárov z 26 krajín vyvrcholí premiérovou disciplínou šprintom. (Vyslaný spravodajca TASR) dd /K dispozícii fotoreportáž/