Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Zlatá žatva Čáslavskej na dvoch Hrách

Sportnet|Publikované 5. aug 2008 o 00:00

Pre splnenie myšlienky tvorcu novovekých Hier Pierra de Coubertina dostať postupne najväčší športových sviatok sveta na všetky kontinenty urobil MOV

ďalší veľký krok. Po Európe, USA a Austrálii mali športovci po prvý raz randevue v Ázii, konkrétne v roku 1964 v Tokiu. Do histórie sa zapísali veľkými písmenami. Tieto hry totiž prevýšili športovú úroveň všetkých predchádzajúcich. Súťažiaci na nich vytvorili 35 svetových rekordov a prekonali takmer všetky dovtedajšie olympijské výkony. Rozšírila sa svetová špička, v ktorej sa čoraz viac začali presadzovať reprezentanti ázijských a afrických krajín. Medaily si rozdelilo 41 krajín, tie najlesklejšie si odviezli športovci z 26 štátov.

KOŠICE. Skončiť v takejto silnej konkurencii na 10. mieste a získať spolu päť zlatých, šesť strieborných a tri bronzové medaily to bola paráda. Veď NDR v spoločnej nemeckej výprave mala len tri zlaté a ôsma V. Británia iba štyri, čo bol ďalší dôkaz o našej športovej sile v čase, keď na otvárací ceremoniál nastúpilo vyše 5000 športovcov z 93 krajín, čo bol nový rekord, pod ktorý sa podpísalo o desať štátov viac, ako v Ríme.

Trojlístok najúspešnejších

O čs. zlaté medaily sa zaslúžili športová gymnastka Věra Čáslavská vo viacboji, v preskoku a na kladine, čím potvrdila, že nie náhodou jej predpovedali veľkú budúcnosť. S najlesklejšou medailou sa mohli pochváliť i cyklista Jiří Daller v stíhacích pretekoch a vzpierač Hans Zdražila, ktorý svoj kov ozdobil svetovým rekordom. So striebrom sa mohli pochváliť družstvo športových gymnastiek, v ktorom bola aj košická rodáčka Marika Némethová-Krajčírová, ďalej volejbalisti a futbalisti, v behu na 1500 m Odložil. diskár Daněk a v grécko-rímskom zápase Kormaník.. Bronz si odviezli náš veslársky dvojskif Andrs-Hofmann, osma (bol v nej aj rodák z Margecian Jozef Toček) a v streľbe z rýchlopaľnej pištole Nácovský. To však nebolo všetko, pretože Věra Čáslavská s tromi zlatými a jednou striebornou medailou uzatvárala trojlístok najúspešnejších športovcov na OH v Tokiu. Zaujímavé, že trojlístok najúspešnejších tvorili tentoraz gymnasti Latvininová (ZSSR), hoci získala o jednu zlatú menej ako Čáslavská, ale mala i dve strieborné a dve bronzové medaily. Za zmienku stojí i to, že druhý Japonec Endo mal presne tú istú zbierku kovov, ako naša gymnastická jednotka, ktorú predstihol len pomocnými bodmi.

Kráľovná Čáslavská

O štyri roky neskôr privítalo svetový výkvet Mexiko City. Hlavné mesto Mexika leží v nadmorskej výške 2240 m, z čoho mali veľké obavy športovci, tréneri, lekári, ale i športoví funkcionári. Anglický lekár Roger Bannister, ktorý prvý zabehol míľu pod štyri minúty dokonca tvrdil: "Budú to Hry v tieni smrti a vyčerpanosti." Potom sa však ukázalo, že strach mal príliš veľké oči. Na olympijskom tartane začali padať rekordy. Stal sa vlastne najväčším atletickým festivalom rekordov. Štatistici zaevidovali asi 200 národných rekordov, niekoľko desiatok kontinentálnych (z nich 14 európskych), olympijské rekordy vydržali len na dlhých tratiach a v 36 disciplínách padlo 14 svetových rekordov. Viaceré z nich prekonali niekoľkokrát. Významný podiel na rekordnej žatve mali čierni americkí šprintéri a skokani. Otvoril ju v behu na 100 m v najrýchlejšej stovke olympijskej histórie, keď ešte šiesty v cieli mal čas 10,1 s! Hinesov čas z Mexika 9,95 padol až v roku 1983. Svetový Smitha 19,8 s na 200 m, či Evansov čas 43,8 s na 400 m to boli akoby časy z rozprávkovej ríše, ktorú umocnil ešte diaľkár Robert Beamon výkonom 890 cm, ktorý vtedy svetová tlač označila za skok do 21. storočia. Do tejto skvelej partie zapadla aj čs. gymnastka Věra Čáslavská. Nielenže získala ako prvá naša žena zlatú vo viacboji jednotlivkýň, ale pridala k nej ďalšie tri na náradiach, navyše striebro v súťaži družstiev a ďalšiu striebornú na kladine, takže nebolo disciplíny, z ktorej by nebrala medailu. Preto ju so štyrmi zlatými a dvoma striebornými medailami označil za najúspešnejšiu pretekárku OH. A tak mierou vrchovatou prispela k nášmu 11. miestu a k siedmim zlatým, dvom strieborným a štyrom bronzovým medailám. Tento počet doplnili najjagavejším kovom ešte strelec Kůrka a výškárka Rezková, bronzom zápasníci Zeman a Kment vo voľnom štýle, Daněk v hode diskom a volejbalisti, takže naši športovci aj takýmto spôsobom sa snažili po udalostiach v auguste 1968 zahladiť vrásky našich ľudí.

Triumf európskej atletiky

Američanov Európa zaskočila tým, že kráľovnú športu dokázala uctiť v Mníchove oveľa viac ako oni. Najviac ich prekvapilo vyradenie svetového rekordéra na 1500 m Jima Ryuna po páde v rozbehu. Sklamali aj atlétky, veď domov leteli len s jednou striebornou a dvoma bronzovými medailami. USA na rozdiel od 15 zlatých z Mexika získalo v Bavorsku len šesť. Dva svetové rekordy štafety na 4 x 100 m a Milburna na 110 m prek. boli len slabou útechu. Vari najspokojnejší mohol byť Frank Shorter, lebo tento mníchovský rodák v americkom drese vyhral maratón. Veľkú radosť mal aj čs. diskár Jiří Daněk. Po striebre a bronze na tretích OH po sebe skompletizoval vzácnu zbierku aj zlatom, keď triumfoval posledným hodom. Na najvyšší stupeň víťazov sa dostal už len zápasník Mácha, v ktorého kategórii do 74 kg bojovalo 29 grécko-rímskych borcov. Strieborní sa vrátili domov aj hádzanári (vo svojom strede mali aj Lafka, A. Lukošíka, Pospíšila a druhého trénera L. Šestáka), ďalej strelec Falta v rýchlopaľbe, skokanka z veže Milena Duchková a veslárska dvojka s kormidelníkom (O. Svojanovský, J. Svojanovský Petříček), dve bronzové vybojovali veslárska štvorka s kormidelníkom (Mareček, Neffe, Jánoš, Provazník Petříček) a Eva Šuranová-Kucmanová v skoku do diaľky výkonom 667 cm. Mníchov upútal aj tým, keď plavec Spitz z USA vyhral sedem disciplín a jeho krajania pod košmi prišli po finálovej dráme so ZSSR po prvý raz o zlato, takže popri malých prekvapeniach bolo aj tých veľkých dosť. A my sme zažili sklamanie aj v tom, že naša gymnastika po odchode Bosákovej a Čáslavskej osirela, čo bolo cítiť v Mníchove na každom kroku..

ZAUJALO NÁS

Okupovaná mexická katedrála

Na olympiádach sa zrodila nie jedna láska, z ktorej neskôr vypučalo manželstvo. Už pred cestou na Hry do Mexika bolo známe, že dvaja z najúspešnejších čs. reprezentantov, športová gymnastka Věra Čáslavská a Josef Odložil, sa vrátia domov ako novomanželia. Pochopiteľne, keď v gymnastických súťažiach doslova žiarila a stala sa najúspešnejšou športovkyňou v Mexico City, zvedavých Mexičanov lákal jej svadobný obrad vari ešte viac. A tak v okupovanej katedrále a okolo nej sa zhromáždilo až 50-tisíc zvedavcov. V tomto prípade bola stredobodom záujmu viac nevesta, lebo ju zdobil v priebehu niekoľkých dní poltucet medailí, zatiaľ čo mladoženích postúpil síce do finále v behu na 1 500 m, ale ostal v ňom v poli porazených. Svadba tohto páru bola senzáciou navyše, po ktorej sa nevracala do vlasti už Čáslavská, ale Věra Odložilová. Lenže čo bolo v Mexiku krásne a nezabudnuteľné, po rokoch nepochopiteľné skrachovalo. Pravda, nik nevie čo sa zvyčajne odohráva medzi dvoma ľuďmi v mladom i neskoršom veku, hlavne, keď sa stiahnu zo športového bojiska do pozadia.

Čierny utorok v Mníchove

Mníchovskí organizátori sľubovali celému svetu, že moderné jubilejné XX. Hry budú najväčšie a najkrajšie. Na každom kroku vládla úsmevná pohoda, ktorú vystriedal 5. septembra čierny utorok, najčernejší deň olympijskej histórie. V ranných hodinách tohto hrozného dňa prenikli v skorých ranných hodinách do olympijskej dediny ozbrojení teroristi extrémistickej palestínskej organizácie "Čierny september" a v budove č. 31 prepadli členov izraelskej výpravy. Dvoch z nich zastrelili, ďalších zadržali ako rukojemníkov. Olympijskú dedinu obsadila polícia s obrnenými vozmi. Medzinárodný olympijský výbor zastavil od 16.30 hod. všetky súťaže. Olympionici mali zákaz vychádzať zo svojich ubikácii, aby sa im nič nestalo. Jednou s výnimiek však bol brankár strieborného čs. hádzanárskeho tímu a budúci výborný fotoreportér Štartu Peter Pospíšil. Po Hrách sa vrátil domov s množstvom filmov s veľkou výpovednou hodnotou. Fotografoval až do neskorého večera, keď teroristov s rukojemníkmi prepravili na dvoch vrtuľníkoch na letisko vo Fürstenfeldbrücku asi 25 km od Mníchova, odkiaľ mali odletieť do niektorej z arabských krajín. Polícia pripravila na letisku oslobodzovaciu akciu, ale tá sa nevydarila. Pri prestrelke teroristov síce zneškodnili, ale o život prišli i zajatí izraelskí športovci a jeden policajt. Na druhý deň po tryzne na Olympijskom štadióne nič odhodlanie olympionikov nezastavilo a Hry predĺžili do 11. septembra.

Súvisiace články