Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Zjazdové lyžovanie: Zuzulovej prvé body

Veronika Zuzulová si hneď v úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach pripísala na svoje konto prvé body. (Autor: REUTERS)
SITA|Publikované 27. okt 2007 o 13:54

SÖLDEN 27. októbra (SITA) - Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová si hneď v úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach pripísala na svoje konto prvé body. V ...

SÖLDEN 27. októbra (SITA, AP) - Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová si hneď v úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach pripísala na svoje konto prvé body. V obrovskom slalome žien v rakúskom Söldene skončila v sobotu Zuzulová na 21. mieste, čo znamená zisk 10 bodov do celkového hodnotenia SP aj disciplíny. Dvadsaťtriročná Bratislavčanka, ktorá je predovšetkým výbornou slalomárkou, dosiahla na bodované umiestnenie v obrovskom slalome vo Svetovom pohári ešte len po štvrtý raz. Predchádzajúce tri nazbierala v uplynulej sezóne 2006/07. Jej maximom zostáva 18. miesto z Kranjskej Gory z januára 2007. "Som veľmi spokojná. V 1. kole to ešte nebolo ono, lebo som nevedela, čo môžem v prvých pretekoch od seba očakávať. V 2. kole som to však ´rozbalila´ a išla to, na čo naozaj mám. Tento obrák patrí medzi najťažšie a v tomto smere ma nič neprekvapilo," uviedla pre agentúru SITA Zuzulová.

Víťazkou v Söldene sa stala pomerne prekvapujúco Talianka Denise Karbonová. Bronzová v tejto disciplíne z tohtoročných majstrovstiev sveta v Aare dosiahla v súčte oboch kôl čas 2:23,21 min a o 0,33 s predstihla Američanku Juliu Mancusovú. Tretia skončila s odstupom 0,52 Rakúšanka Kathrin Zettelová. Pre 27-ročnú Karbonovú, ktorá žije v Južnom Tirolsku a výborne ovláda nemčinu, je to druhé prvenstvo v pretekoch SP v kariére. A keďže je špecialistkou na obrovský slalom, druhé v tejto disciplíne. "Som taká šťastná, že sa mi chce kričať," povedala do mikrofónu ORF Karbonová a ďalej pokračovala: "Toto víťazstvo som veľmi potrebovala. Po viacerých zraneniach z nedávnej minulosti som sa len ťažko rozbiehala. V lete som na sebe tvrdo pracovala a našťastie zostala tentoraz nezranená. Koleno aj členok držia."

Slovenka Zuzulová sa na ľadovci Rettenbach vo vyše trojtisícovej nadmorskej výške predstavila v 1. kole so štartovým číslom 18 a už na medzičase za súperkami štartujúcimi pred ňou zaostala o 1,33. V cieli jej strata narástla na 2,21 s a neskôr sa zaradila na postupové 28. miesto. V druhom kole v obrátenom poradí prvej tridsiatky odštartovala Zuzulová ako tretia. Na agresívnom drsnom podklade neurobila vážnejšiu chybu a napokon dostala pod seba ešte 7 pretekárok, ktoré boli v 1. kole pred ňou. V 2. kole dosiahla slovenská reprezentantka celkovo 11. najrýchlejší čas, pričom v druhej jazde nechala za sebou aj viaceré skvelé Rakúšanky na čele s obhajkyňou víťazstva vo Svetovom pohári a majsterkou sveta v obrovskom slalome Nicole Hospovou. Tá skončila celkovo na 12. mieste. "V druhej jazde som mala technické problémy. Som sklamaná," komentovala Hospová.

Obrovský slalom nie je na rozdiel od slalomu Zuzulovej parádnou disciplínou. Navyše v záverečnej fáze prípravy jej pohodu narušili zdravotné problémy prejavujúce sa ťažkosťami s dýchaním a dusivým kašľom. Tie ju neobišli ani v sobotňajších pretekoch. "Dosť ma to obmedzovalo v tom, že ma napínalo na kašeľ. Najmä v spodnej časti trate, keď sa blížil cieľ, som to cítila. Bola som dosť zadýchaná. Je to dané aj vysokou nadmorskou výškou, v ktorej sme súťažili. Inak už dva dni užívam inhalačné spreje. Prvé výsledky by sa podľa lekárky mali dostaviť po štyroch-piatich dňoch," uviedla Zuzulová, ktorá by mala v Söldene zostať trénovať do stredy resp. štvrtka budúceho týždňa.


SP v Söldene - obrovský slalom žien (1. + 2. kolo):

1. Denise Karbonová (Tal.) 2:23,21 min (1:09,97+1:13,24), 2. Julia Mancusová (USA) +0,33, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,52, 4. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,57, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +0,75, 6. Ingrid Jacquemodová (Fr.) +0,84, 7. Anja Pärsonová (Švéd.) +0,92, 8. Kathrin Hölzlová (Nem.) +1,05, 9. Manuela Moelggová (Tal.) a Elisabeth Görglová (Rak.) +1,10, 11. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,12, ... 21. Veronika Zuzulová (SR) +2,09 (1:12,01+1:13,29).


Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 1 z 8 pretekov):

1. Denise Karbonová (Tal.) 100 bodov, 2. Julia Mancusová (USA) 80, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) 60, 4. Tanja Poutiainenová (Fín.) 50, 5. Tessa Worleyová (Fr.) 45, 6. Ingrid Jacquemodová (Fr.) 40, ... 21. Veronika Zuzulová (SR) 10.


Poradie vo Svetovom pohári celkovo po 1 pretekoch:

1. Denise Karbonová (Tal.) 100 bodov, 2. Julia Mancusová (USA) 80, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) 60, 4. Tanja Poutiainenová (Fín.) 50, 5. Tessa Worleyová (Fr.) 45, 6. Ingrid Jacquemodová (Fr.) 40, ... 21. Veronika Zuzulová (SR) 10.


Súvisiace články