Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Zjazdárka neznáša rekordy nasilu

Renate Götschlová. (Autor: REUTERS)
Peter Fukatsch|Publikované 22. jan 2007 o 23:00

Rakúska lyžiarka Renate Götschlová zvíťazila v sobotu desiaty raz na pretekoch Svetového pohára na jednom svahu - v Cortine d' Ampezzo. Polovicu v superobrovskom slalome, druhú v zjazde.

Tridsaťjedenročná lyžiarka zo štajerského Judenburgu je v tomto smere rekordérkou. Legendárny Švéd Ingemar Stenmark vyhral osem obrovských slalomov v Madonne di Campi­glio.

„Neznášam nasilu vymyslené rekordy. Stenmark triumfoval v nedostihnuteľných 86 pretekoch v obrovskom a špeciálnom slalome, ja nemám ani polovicu (42 - pozn. red.) zo šty­roch disciplín,“ pripomenula televíznemu komentátorovi ORF.

Renate vyštudovala lyžiarsku obchodnú školu. Zatiaľ je slobodná, hoci s istotou tvrdí, že sa po skončení kariéry vydá za svojho dlhoročného priateľa Hannesa.

Nemá olympijské zlato

„Ak ma o päť rokov ešte uvidíte súťažiť v Cortine, bude to znamenať, že nemám sobášny list. Ak nie, budem už domácou paňou alebo možno vydatou obchodníčkou s lyžami. Teraz vám neviem povedať, kedy skončím. Pripomínam, zatiaľ som nevy­hrala na olympiáde,“ cituje Götschlovú nedeľné vydanie denníka Kurier.

Skúsenej Rakúšanke skôr sedia majstrovstvá sveta, hoci zlaté medaily z nich majú pomaly už historickú cenu. Prvú získala v roku 1997 v talianskom Sestriere v kombinácii, druhú o dva roky v americkom Vaile v zjazde. Na OH stála na stupni víťazov dvakrát v Salt Lake City, v kombinácii (2.) a zjazde (3.).

Svetový pohár je objektívny

Götschlová sa na svojej internetovej stránke zamýšľa. „Po olympijskej zlatej túžim najviac, ako každý športovec. Objektívnejším meradlom výkonnosti je však nesporne Svetový pohár. V ňom sa mi darí.“

Modrooká útlejšia Štajerčanka (165 cm, 65 kg) vyhrala preteky SP prvý raz ešte v roku 1993 v Lillehammeri - v slalome. „Prechod zo slalomov na rýchlejšie disciplíny je v Rakúsku bežná prax, opak je nepravdepodobný. Mojou najsilnejšou disciplínou je kombinácia,“ dopĺňa na stránke goetschl.at.

Svetový pohár celkovo vyhrala v roku 2000, čiastkovo štyrikrát v zjazde (1007, 1999, 2004, 2005) a v super-G (2000, 2004)

V piatok skončila v Cortine v super-G druhá. Navečerala sa s priateľom Hannesom a dopriala si, ako je jej zvykom, dva poháriky bieleho vína. Rituál pre šťastie.

Hlásateľ lovil superlatívy

Talianske stredisko bolo hore nohami, čakalo na jej desiate víťazstvo na obľúbenej zjazdovke Tofana. „Bola som nervózna, v jazde som urobila chyby. Bola to dobrá skúška pred svetovým šampionátom vo švédskom Äre. Skúška, ako zvládnuť napätie,“ povedala pre Kurier.

Populárny cortinský hlásateľ Gernot Mussner, keď už bolo všetko jasné, vykrikoval po taliansky i nemecky: „Renate, každý superlatív na tvoj výkon je slabý, viac ich nepoznám.“

Götschlová mu s nadhľadom odpovedala: „Pekné. Dlho som čakala na tento moment, ale načo superlatívy.“

Po pretekoch si zašla Renate do obľúbenej pizzerie s fanúšikmi, rešpektujúc ich chute: talianske špeciality zapíjali pivom.

Autor: Peter Fukatsch

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.