Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Zjazdári chcú zmenu pravidiel

Kanaďan Erik Guay na trati sobotňajšieho víťazného zjazdu v Garmisch-Partenkirchene. (Autor: ČTK)
Sportnet|Publikované 25. feb 2007 o 23:00

Dva posledné zjazdy mali prekvapujúcich víťazov. Aj preto, že tí najlepší pretekári štartujú až v závere, na rozbitej trati.

GARMISCH–PARTENKIRCHEN.

Prekvapenia v zjazdovom lyžovaní nie sú ničím výnimočným. Ale po piatkovom a sobotňajšom zjazde v Garmisch-Partenkirchene, keď vyhrali pretekári, od ktorých sa to príliš neočakávalo, došla najlepším zjazdárom trpezlivosť. Ozvali sa proti systému, ktorý určuje, že elitná tridsiatka štartuje v obrátenom poradí, a tak najlepší jazdia už na poriadne zničenej trati.

Prvý zjazd v Garmischi v piatok vyhral prekvapujúco Slovinec Andrej Jerman, v sobotu bol zasa úspešný Kanaďan Erik Guay.­ Pre Slovinsko to bolo historicky prvé víťazstvo v najviac oceňovanej disciplíne, pre Kanadu zasa prvý úspech v zjazde Svetového pohára od roku 1994, keď sa v Aspene presadil Cary Mullen.

„Som neskutočne nadšený. Toto je fantastická vec a dnes večer usporiadam veľkú oslavu. Trochu mi to veru trvalo, kým som sa naplno presadil, ale ten pocit stojí za čakanie. O všetkom sa rozhodovalo v spodnej časti trate, kde som zúročil optimálnu stopu a vysokú rýchlosť. Dal som do toho toľko rizika, koľko len bolo možné,“ tešil sa Guay. Slovinec Jerman skončil v sobotu druhý, a preto bol rád, že sa mu podarilo umlčať pochybovačov: „Pre mňa bolo veľmi dôležité dokázať, že som v piatok nebol zázrakom na jeden deň.“

Najlepší zjazdári aj tak považujú systém rozdeľovania štartových čísel v pretekoch Svetového pohára za nespravodlivý a žiadajú, aby Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) pravidlo zmenila. „Čím je človek v poradí lepší, tým viac ho trestajú,“ povedal Marco Büchel z Lichtenštajnska. K výzve sa pridali aj dvojnásobný majster sveta z Aare Aksel Lund Svindal z Nórska, inak vedúci pretekár SP v zjazde, Švajčiar Didier Cuche alebo Fritz Strobl z Rakúska.

V zjazde a superobrovskom slalome jazdí v tejto sezóne tridsať najlepších v obrátenom poradí. Najväčší favoriti preto štartujú až v závere a majú k dispozícii už len rozbitú trať. Na nej sa aj tí najlepší často poriadne potrápia. Preto tie prekvapenia.

O prípadných úpravách­ pravidiel pre ďalší ročník SP môže lyžiarska federácia rokovať na májovom kongrese v Slovinsku.

Šéf pretekov pod hlavičkou FIS-u Günter Hujara reagoval, že podľa neho sa proti zmene nedá nič namietať.

(slo, sita, ap, čtk)


Zjazd SP: 1. Erik Guay (Kan.) 1:56,80, 2. Andrej Jerman (Slovin.) +0,50, 3. Didier Cuche (Švajč.) +0,53, 4. Christoph Gruber (Rak.) +0,57, 5. Jan Hudec (Kan.) +0,57

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.