Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Zimné fotky sa lovia najťažšie

Sportnet|Publikované 10. mar 2007 o 00:00

Presne rok od odchodu paralympijskej výpravy na ZPH v Turíne otvorili výstavu Paralympionici v obrazoch.

BRATISLAVA. „Celý život je postavený na sekundách, na zlomkoch sekúnd. Fotografe ich dokážu výborne zachytiť.“ Slová predsedu Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša uviedli do života výstavu tridsiatich najlepších záberov zo zimných paralympijských hier v Turíne 2006, ktoré dopĺňa rovnaký počet z hier letných.

Ich autorom je Roman Benický. „Vždy si spomeniem, ako som sa s vyše 20–kilogramovým nákladom fototechniky na chrbte štveral dlho pred začiatkom súťaže do turínskych kopcov. Niektorí fotoreportéri sa presúvali na lyžiach, ale na to som si netrúfol. Bez horolezeckých mačiek som neurobil ani krok. Poučil som sa z minulosti, keď som sa raz došmýkal skoro až do cieľa,“ povedal Roman Benický, pre ktorého to bola už štvrtá účasť na paralympiáde. Bol na letnej v Aténach a v Sydney a na zimnej v Salt Lake City.

Práve fotografovanie zimných športov je pre neho najťažšie. „Je zima a na jednom mieste stojím aj viac ako dve hodiny. Mení sa aj svetlo, ale na to často nemôžem vhodne reagovať, lebo fotiť sa dá iba na vyhradených miestach. Raz som prebehol cez trať, za lepším záberom, našťastie ma nechytili, lebo by som si už necvakol,“ spomína Benický.

Podľa neho sa nie vždy dá tušiť dopredu, či sa záber podaril. Je to akoby práca na dve smeny. Najprv sa nazbiera materiál, po pretekoch sa vyberá to najlepšie. „Najradšej fotografujem atletiku a plávanie. Čím viac veľkých akcií mám za sebou, tým viac musím nad záberom rozmýšľať. Aby som sa neopakoval a nevykrádal samého seba,“ dodal.

Výstava v Galérii SPP v Dome plynárov na Drevenej ulici v Bratislave potrvá do konca marca, potom bude putovať aj po niektorých ďalších slovenských mestách.

Súvisiace články