Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Zimná univerziáda pozná celkového víťaza

Jednou z disciplín Zimnej univerziády je aj tanečný šport. Matej Madeja a Lenka Šepeľová z košických univerzít boli najúspešnejšou dvojicou. (Autor: Robert Klik)
Sportnet|Publikované 8. mar 2016 o 00:00

Organizáciu celoštátnej udalosti mala na starosti Technická univerzita v Košiciach.

Počas uplynulého víkendu sa skončila štvrtá Zimná univerziáda Slovenskej republiky, ktorej hlavná časť bola situovaná v metropole východu.

KOŠICE. „Slovenská asociácia univerzitného športu (SAUŠ) nám udelila organizovanie na základe prechádzajúcich skúseností a mena našej univerzity, ktoré šíri na Slovensku,“ povedal hovorca podujatia a zároveň člen Katedry telesnej výchovy Technickej univerzity v Košiciach Rastislav Švický.

Zimná univerziáda Slovenskej republiky 2016 mala pôvodne prebiehať takmer mesiac. Ako prvé boli naplánované súťaže v bežeckom lyžovaní v Skalke pri Kremnici, no tie museli byť presunuté zo začiatku februára na úvod marca z dôvodu nedostatku snehu a napokon sa uskutočnili minulý víkend, rovnako ako biatlon v Osrblí.

Ďalší zimný šport, zjazdové lyžovanie, bol na programe od 19. do 21. februára vo Vyšnej Boci.

Najdôležitejšia fáza sa však konala od 15. do 18. februára v Košiciach, kde súťažili študenti vo futsale, florbale, bedmintone, stolnom tenise, karate, tanečnom športe a pretláčaní rukou, ktoré bolo sprievodným podujatím.

„Väčšina športov bola organizovaná v priestoroch TUKE na Jedlíkovej ulici a kolektívne športy ako futsal a florbal boli situované v iných košických halách, futsal v Angels aréne a florbal v Multihale. Ostatné disciplíny boli organizované v lyžiarskych strediskách a boli súčasťou iných podujatí,“ objasňoval.

Na tohtoročnej Zimnej univerziáde sa spolu zúčastnilo 350 študentov, ktorí reprezentovali až 23 vysokých škôl.

„Sme radi, že do Košíc prišlo toľko študentov. Je to síce športová udalosť, ale myslím si, že účastníci sa vyžili aj kultúrno-spoločensky. Otvorenie prebehlo za prítomnosti predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu, primátora Košíc Richard Rašiho a rektora Technickej univerzity v Košiciach Stanislava Kmeťa. Všetci si to pochvaľovali a ja si myslím, že mohli odchádzať z Košíc spokojní,“ hodnotil Švický.

Šancu mali aj stredoškoláci

Pri pohľade na zoznam športov je jasné, že nie všetky sú tradične radené medzi zimné. Ide však o kombináciu typických zimných odvetví s tými, ktoré sa dajú vykonávať aj počas naj-chladnejšieho ročného obdobia v uzatvorených priestoroch.

„Všetky športy sú súčasťou Zimnej univerziády od jej vzniku. Neznamená to, že musia byť nevyhnutne zimné. Ide aj o tie, ktoré môžeme praktizovať v hale,“ vysvetľoval.

Ďalšou zaujímavosťou je, že medzi športovcami sa nenachádzali výlučne iba študenti prvého či druhého stupňa vysokých škôl.

„Je dlhodobo zaužívané, že podujatia sa môžu zúčastniť aj žiaci stredných škôl v maturitnom ročníku a takisto doktorandi, ktorí už získali magisterský či inžiniersky titul.“

Triumf Banskobystričanov

Športovú kvalitu celej akcie zaručoval fakt, že nikto sa nemohol zúčastniť súťaží len na základe vlastného rozhodnutia, ale musel byť nominovaný.

„Vysokoškoláci dosahujúci istú výkonnostnú úroveň boli oslovení zväzmi a boli im zaslané nominačné listy, na základe ktorých sa mohli univerziády zúčastniť. V každom športe sa vyskytli profesionálni či poloprofesionálni športovci. Vo futsale sa objavili aj hráči, ktorí hrávajú v dvoch najvyšších futbalových súťažiach,“ prezradil Rastislav Švický.

Celkovým víťazom súboja o Pohár prezidenta SAUŠ sa stala Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá nazbierala 60,5 bodu.

Na druhej priečke skončila Univerzita Komenského v Bratislave so ziskom 41,5 bodu, za ktorou zaostala len o pol bodu tretia Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Organizátori z Technickej univerzity v Košiciach obsadili konečnú šiestu priečku. Odovzdávanie cien pre najlepšie vysoké školy a víťazov v jednotlivých športoch prebehne až v novembri.

Súvisiace články