Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Židek začne sezónu slalomom v Söldene

SITA|Publikované 16. okt 2006 o 09:49

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) - Nový ročník Svetového pohára v snoubordingu odštartoval v piatok netradične v lyžiarskej hale. V holandskom Landgraafe bol na programe paralelný slalom, na ktorom ešte ...

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) - Nový ročník Svetového pohára v snoubordingu odštartoval v piatok netradične v lyžiarskej hale. V holandskom Landgraafe bol na programe paralelný slalom, na ktorom ešte chýbal prvý slovenský medailista zo zimných olympijských hier v ére samostatnosti Radoslav Židek. "Sezónu začínam počas nasledujúceho víkendu v rakúskom Söldene, kde je na programe paralelný obrovský slalom. U našich južných susedov absolvujem pred pretekmi aj svoje druhé sústredenie na snehu pred novou sezónou. Asi pred troma týždňami som bol na ľadovci vo švajčiarskom Saas-Fee, ale podmienky neboli ideálne. Jarný sneh bol veľmi ťažký," povedal od nedele dvadsaťšesťročný jazdec Boardclubu Žilina. V nadchádzajúcom ročníku svetovej snoubordovej série chýbajú tradičné septembrové podujatia v Južnej Amerike, a preto sa sezóna začala neskôr. "Nebojím sa, že v porovnaní s ostatnými súpermi budem mať tréningový hendikep. Vo Švajčiarsku som sa stretol s domácimi reprezentantmi a tiež boli prvýkrát na snehu. Po sezóne to netreba siliť, ako to robia niekedy lyžiari. Potrebný je aj čas na regeneráciu," pokračoval Židek, ktorého hlavnou disciplínou ostáva úspešný olympijský snoubordkros. “Chceme absolvovať všetky krosové preteky sezóny. Jazdiť však budeme aj paralelný obrovský slalom. Uvidíme, ako sa mu bude dariť v tejto doplnkovej disciplíne,“ prezradila Židekova trénerka Jana Šeďová, ktorá je aj v tomto roku jedinou členkou realizačného tímu úspešného reprezentanta. "Potreboval by som maséra, ktorý by sa vedel postarať o môj chrbát a servismana na dosky. Takto to ostáva všetko na mňa a trénerku. Ak náhodou Jana necestuje na preteky so mnou, mám toho skutočne nad hlavu. Z kopca sa vraciam o štvrtej popoludní, na programe mám regeneráciu, servis, míting a treba aj niečo zjesť," skonštatoval Židek, ktorý by na sezónu potreboval približne 3,5 milióna korún: "Dúfam, že k dispozícii budem mať aspoň polovicu."

Žideka čaká v nasledujúcich mesiacoch menej nabitá sezóna, ako bola tá olympijská. Vrcholom budú januárové majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku v lyžiarskom stredisku Arosa. "V programe je iba sedem krosov, pokiaľ pred rokom sa ich odjazdilo dvanásť a predtým až šestnásť. Musíme sa však prispôsobiť. Dôvodom sú vraj financie, keďže stavba dráhy je drahá a navyše musí byť aj dostatok snehu," komentoval jazdec, ktorý sa v minulom ročníku dostal štyrikrát do elitnej desiatky v pretekoch Svetového pohára. "Každý športovec chce vyhrávať a ani ja nie som výnimkou," načrtol svoje ambície Židek.

Kandidát na slovenského športovca roka sa nestará len o športovú časť prípravy, ale podieľa sa aj na získavaní financií na pokrytie sezóny. Rieši teda problémy, o ktoré sa jeho konkurencii ani len nesníva. “Peniaze na tento rok som minul už v minulej sezóne a ďalšie mám prisľúbené až začiatkom ďalšieho roka. Preto som bol za žilinským primátorom Slotom, ktorý mi pomohol vyriešiť veci s ministerstvom školstva. Po zisku medaily v Turíne som si myslel, že všetko pôjde oveľa ľahšie, ale nie je to vôbec tak,“ dodal Židek.


Zostávajúci program Svetového pohára v snoubordingu 2006/2007:

21.-22. októbra: Sölden (Rak.) - paralelný obrovský slalom

11. novembra: Štokholm (Švéd.) - skoky

24.-25. novembra: Saas-Fee (Švajč.) - U-rampa

3. decembra: S. Viglio di Marebbe (Tal.) - paralelný obrovský slalom

8. decembra: Paríž (Fr.) - skoky

14.-16. decembra: Bad Gastein (Rak.) - paralelný slalom, snoubordkros

21. decembra: Kranjska Gora (Slovin.) - paralelný obrovský slalom

6. januára: Klagenfurt (Rak.) - skoky

25.-26. januára: Leysin (Švajč.) - snoubordkros

28. januára: Nendaz (Švajč.) - paralelný slalom

2.-3. februára: Bardonecchia (Tal.) - paralelný obrovský slalom, U-rampa

4. februára: Turín (Tal.) - skoky

9. februára: Šukolovo (Rus.) - paralelný slalom

10. februára: Moskva (Rus.) - skoky

16.-18. februára: Furano (Jap.) - paralelný obrovský slalom, U-rampa, snoubordkros

24.-25. februára: Sungwoo (Kór. rep.) - paralelný obrovský slalom, U-rampa

2.-3. marca: Calgary (Kan.) - U-rampa

10.-11. marca: Lake Placid (USA) - U-rampa, snoubordkros

16.-18. marca: Stoneham (Kan.) - U-rampa, paralelný obrovský slalom, snoubordkros

14.-20. januára: Majstrovstvá sveta - Arosa (Švajč.) - U-rampa, paralelný obrovský slalom, snoubordkros, paralelný slalom, skoky


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.