Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Židek si snehu v príprave neužil

Sportnet|Publikované 16. okt 2006 o 22:00

Slovenský strieborný medailista z Turína začína tento víkend v Söldene novú snoubordovú sezónuExtrémne teplo a pozatvárané ľadovce - tak si väčšina snoubordistov prípravu na novú sezónu nepredstavovala. Náš strieborný medailista z Turína Radoslav Židek,

Rado Židek. FOTO - TASR

ktorý včera odcestoval na prvé kolo Svetového pohára do rakúskeho Söldenu, sa na sneh dostal jediný raz. "Pred tromi týždňami som bol vo švajčiarskom Saas-fee, inak nič. Aj septembrové preteky v Čile, kam sme predtým chodili, tentoraz zrušili. Je to naozaj extrémna situácia. Aj Švajčiari, ktorí tam so mnou jazdili, sa priznali, že sú na ňom po prvý raz," pripustil Židek. Sneh mu chýba, no nie toľko, čo lyžiarom. "Tí sa naň ponáhľajú už od mája, zažívajú stresy, obúvajú si lyže už o siedmej ráno. To pre mňa nie je."

Snoubordkrosy skresali

Pre prvého slovenského medailistu zo zimnej olympiády v ére

samostatnosti to bude atypická sezóna. Medzinárodná lyžiarska federácia výrazne skresala snoubordkros. Radova parádna disciplína (práve na nej si vyjazdil striebro) sa v sezóne pôjde len sedem ráz. "Bývalo to hustejšie. Mávali sme dvanásť i šestnásť pretekov. Toto je žalostne málo. Chápem, snoubordkros chce viac snehu ako paralelný slalom. Je to finančne náročné, ale mohlo ich byť viac. Takto to bude väčšia pohoda, nebudem sa ani ja toľko naháňať," vraví Rado.

Prvý snoubordkros sa pôjde až v decembri v rakúskom Badgasteine. Židekovi tak nezostáva nič iné, len jazdiť aj paralelný slalom. "Dali sme si za cieľ umiestňovať sa v ňom do tridsiateho miesta," načrtla plány na najbližšie mesiace jeho trénerka Jana Šeďová. V snoubordkrose by sa jazdec Board Clubu Žilina rád pohyboval v osmičke najlepších. "Páčili by sa mi i stupne víťazov. Tak vysoko som vo sveťáku ešte nebol. Po medaile z Turína si však súperi určite budú na mňa dávať viac bacha," myslí si Židek.

V nedeľu oslavoval 25. narodeniny. "Niesli sa v znamení vína. Všetci vedia, že som vinár, a tak mi každý doniesol fľašu. Dostal som ich vari sto," priznal sa.

Trénoval pri volejbale

Aj napriek nedostatku možností jazdiť na snehu v lete nezaháľal. Skúšal kitesurfing (jazda po vode na doske za drakom, ktorého poháňa vietor), wakebording (jazda na doske za člnom alebo vlekom). Najčastejšie v Piešťanoch, kde sú podľa Rada na to dobré podmienky. "A popritom som hral plážový volejbal. V Žiline pri plavárni sú tri dvorce. Chytilo ma to. Len škoda, že ma to v škole lepšie nenaučili," usmieval sa.

Vrcholom prichádzajúcej zimy budú pre Rada januárové majstrovstvá sveta vo švajčiarskej Arose (14. - 17.). "Záleží na tom, ako postavia trať, aby som mohol povedať, na čo si môžem trúfať. Určite sa pokúsim byť čo najvyššie, ale môže sa stať, že to nevyjde, skončím dvadsiaty piaty a budem pekný 'lúzer'. V tomto športe nikdy dopredu neviete, ako to celé dopadne." RASTISLAV HRÍBIK

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.