Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Žiadny strach, každý sa zdá zdolať, len netreba zabúdať na narážačky, kombinácie a hru po zemi

Sportnet|Publikované 10. okt 2002 o 22:00

Bratislava - V uplynulých previerkach slovenskej futbalovej reprezentácie nechýbal ani raz Peter Hlinka (na snímke vľavo). A rovnako je to i teraz,

keď aj on sa už sústreďuje na meranie síl s Anglickom. "Nálada v tíme je normálna, pokojná, hoci s blížiacou sa hodinou úvodného výkopu rastie vzrušenie. Najprv bola atmosféra taká pozvoľná, ale akonáhle sa už začalo hovoriť o taktike a kontúrach zostavy, napätie trošku podrástlo. Veľa medzi sebou hovoríme, myšlienky sú uprené na tento zápas," rozhovoril sa urastený defenzívny hráč schopný nastúpiť rovnako v obrane, ako aj v strede zálohy. Podľa neho tento zraz je podobný predošlým, nevidí nijaké špeciálne korenie. "Azda len fakt, že nastúpime proti Anglicku, burcuje každého z nás. Teší aj to, že štadión bude vypredaný, na mocnú podporu kulisy sa samozrejme spoliehame. Veď všetci vieme, o čo ide. Ak by sme neobstáli, ďalší priebeh kvalifikácie by bol poriadne komplikovaný. Za najdôležitejšie považujem to, aby sme neprehrali. To sa nesmie stať. Musíme bodovať a tým živiť myšlienky na postup. V tomto duchu sa odvíjajú aj naše debaty."

Je známe, že najťažšie je vyhrať vtedy, ak sa pridá slovíčko - musíš. Slováci sú "majstri" v tom, že práve v podobných situáciách zlyhajú. "Neprenasleduje nás prehnaná nervozita a nazdávam sa, že aj u ostatných je to rovnaké. Veď všetci, čo sme dostali šancu, máme niečo odohrané, nie sme zelenáči. Prebytočný nepokoj či rešpekt, ale na druhej strane i premotivovanosť by mohli uškodiť nášmu výkonu a tomu treba zabrániť." Aj Hlinka pricestoval z cudziny, tento odchovanec Tatrana Prešov momentálne pôsobí v tíme účastníka najvyššej rakúskej súťaže Casino SW Bregenz. Naznačil, že na súperenie s Ostrovanmi sa veľmi teší. "Je to jedinečná príležitosť na konfrontáciu s ozajstným velikánom svetového futbalu. Na posledné súperenie s Angličanmi mám pekné spomienky a želal by som si, aby som na ne nadviazal." Hlinka sa letmo vrátil o dva roky dozadu, keď ako zverenec trénera Dušana Radolského v slovenskej dvadsaťjednotke vo finálovom turnaji ME (išlo aj o postup na OH v Sydney) pomohol zdolať anglických rovesníkov 2:0. Vtedy sa súboj uskutočnil na Pasienkoch, ale azda sa tento víťazný duch krátkou cestou k susedom na Tehelné pole nestratí... V tomto tíme hrali aj ďalší , čo sú v Jurkemikovom košiari - Čišovský, Sz. Németh, Petráš a medzi náhradníkmi v tom čase figurovali Kisel a Mintál. Pre zaujímavosť, v súčasnom anglickom výbere sú z vtedajšej dvadsaťjednotky Mills a Lampard. "Aj preto cítim radosť, šteklenie, aby sme znovu potešili oko diváka."

Radolského partia dokázala dostať Angličanov na štít. Peter mal možnosť stretnúť sa s anglickým rivalom aj na klubovej úrovni. Ešte v drese Sturmu Graz sa predstavil v lige majstrov proti Manchesteru United na Old Trafforde, keď nastúpil v druhom polčase. "Anglické tímy hrajú podobným štýlom, pokiaľ som ich mal možnosť sledovať na posledných majstrovstvách sveta, tak sú verní svojmu prejavu. Hoci už dávno nie je tak, aby len nakopávali dlhé lopty. Avšak akonáhle sú v núdzi a tiesni, tak sa uchýlia i odkopom. Preto treba dať pozor napríklad na Heskeyho, ktorý sa vyžíva v podobných momentoch a je v nich výborný. Určite Ostrovania nehrajú na vlastné tričko, ale kolektívne, o tom som sa viackrát presvedčil. Kombinačný štýl ich zdobí a taktiež uplatňujú futbal po zemi. Za všetkých stačí uviesť Beckhama. Schéma je pomerne jednoduchá - prihrávky po čiare, únik a centre do šestnástky, ktoré sú nepríjemné a vedia rozvrátiť akúkoľvek defenzívu." Čo by teda na tohto vyspelého konkurenta mohlo platiť? Predovšetkým srdnatosť a obetavosť snúbiaca sa s maximálnym sústredením. "Netreba dávať vysoké lopty, to by sme nemali šancu na úspech. Skôr po zemi, orientovať sa na narážačky, hru na jeden dotyk. Absencia Ferdinanda v strede obrany hostí môže priniesť menšiu istotu, prípadnú chybičku a to je nutné zužitkovať." Niektorých hostí Peter pozná z vystúpenia Sturmu v LM - hlavne G. Nevilla, ale aj Butta, Scholesa. Ako však ustrážiť Beckhama - osobkou? "Tréner Jurkemik to už naznačil, že v modernom futbale sa osobný strážca neuplatní. Ja s tým súhlasím. Bol by to prílišný luxus, stratili by sme tak jedného hráča. Je to nezmysel a tréner to dobre vie. V súčasnom futbale rozhoduje priestor a to je podstatnejšie než sa zamerať na eliminovanie kohosi. Aj keď ide naozaj o extratriedu na trávniku."

Náš legionár prišiel do hlavného mesta po prehre s Rapidom Viedeň. 1:2. Bola to nevydarená premiéra nového kouča Casina. Predošlý kormidelník Rainer Hörgl odišiel po menšom incidente s vedením klubu. "Hrali sme pohárový zápas vonku. Nepostúpili sme, hoci sme viedli 3:1, no na penaltový rozstrel sme vypadli. Nasledovalo menšie divadielko medzi predošlým trénerom a prezidentom Casina. Prezident ho odvolal, no správna rada jeho verdikt nepotvrdila. Členovia správnej rady sa vzdali svojich flekov, no kormidelník sám naznačil, že to nemá zmysel pracovať s takýmto prezidentom. Každý z nich mal svoju pravdu, ja do tých zákulisných vecí až tak nevidím." Nový lodivod si ešte nestačil pohovoriť s slovenským legionárom, ale východniar si všimol, že kouč Regi van Acker nemá v úmysle preferovať bežecké a kondičné tréningy, ide mu o futbalový prejav. Postavenie Bregenzu nateraz nie je najlepšie. Aká je odozva? "Určite máme na to, aby sme figurovali vyššie. Kvalita kádra je nesporná. Lenže neraz sme doplatili na zahadzovanie šancí, umierame prosto na krásu. Aj na Rapide sme boli jednoznačne lepší, ale buď máme smolu, alebo si podpílime konár vlastnými hlúposťami. Takticky nezvládneme niektoré úseky a platíme veľkú daň. To sa stáva dosť často. Hoci diváci vonku aj doma nám neraz tlieskajú, body nezískavame. A to je podstatné," dodal Peter Hlinka.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.