Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Žiadne negatíva nenachádzam, hodnotí EH šéf výpravy

Branislav Delej je uznávaným športovým lekárom. Na Európskych hrách v Baku prvý raz pôsobil ako vedúci výpravy. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 27. jún 2015 o 14:46

Prvé Európske hry sa blížia k svojmu záveru. Slovenská výprava na nich získala sedem medailí.

BAKU. Šéf slovenskej výpravy Branislav Delej je spokojný s výsledkom na premiérových európskych hrách. Pred ich štartom si želal päť cenných kovov. Slovenskí reprezentanti ich nakoniec získali v Baku až sedem.

"Prekvapil nás box a zápasenie. Na druhej strane, mňa osobne sklamala kanoistika, kde sme boli bez medaily. Veril som aj Danke Bartekovej, ktorá mala nakoniec dve štvrté miesta," hodnotil.

"Ale je to napokon dobré tak, ako to je. Sedem medailí je fantastický úspech."

Deleja prekvapilo zápasenie, v ktorom získal medailu István Lévai.

O slovenské cenné kovy sa postarali zlaté družstvo atlétov a strelci Erik Varga so Zuzanou Rehák-Štefečekovou v mix trape. Striebro si vybojovali strelec Pavol Kopp a Erik Varga v individuálnom trape.

Kopp zároveň získal aj miestenku na olympiádu do Ria.

Tri bronzové kovy získali Juraj Tužinský vo vzduchovej pištoli 60, zápasník István Lévai a boxer Viliam Tankó.

"Medaily sú čerešničkou na torte. Ja som mal na krku organizačne zvládnuť celé podujatie, takže odmena je aj to, že sa to z našej strany podarilo," priznal Delej.

"Logistiku dopravy, ubytovania, starostlivosti o športovcov, čo ohodnotili všetci vedúci športov, sme zvládli. Nedošlo k žiadnym nepriaznivým udalostiam. A to je pre mňa najväčšie zadosťučinenie."

delej_varga_res.jpg

Vedúci výpravy Branislav Delej (vľavo) gratuluje Erikovi Vargovi k striebornej medaile v trape. FOTO - TASR.

Pre šéfa slovenskej výpravy bol najťažší úvod veľkého podujatia. "Najhoršie boli dni, kým sme sa ako tím vnútorne zorganizovali, zadelili a zadefinovali si úlohy, aby manažment fungoval. Potom to už celkom išlo," vravel.

"Vydýchli sme si, keď odišli atléti. V ten deň odchádzalo okolo sto ľudí. Teraz je nás tu tridsaťpäť. Už je to úplná pohoda a skôr oddych."

Uznávaný športový lekár je neodmysliteľnou súčasťou slovenských výprav na najväčších športových podujatiach. Kým na uplynulých sa tradične staral o zdravie reprezentantov, v Baku sa predstavil v úlohe vedúceho výpravy.

"Podstatne náročnejšie je robiť šéfa výpravy. Lekár si robotu organizuje sám a stará sa o chorých a zranených. Má oveľa viac času," prezrádza Delej.

"V pozícii vedúceho výpravy som vstával ráno pred siedmou, pretože už o 7.30 bol míting šéfov výprav. A chodil som spať okolo druhej, tretej v noci. Starostí bolo naozaj veľmi veľa."

slovaci_res.jpg

Na spoločnej fotke so strieborným medailistom z trapu Erikom Vargom (v strede) pózujú zľava prezident SOV František Chmelár, vedúci výpravy Branislav Delej, manažér výpravy Jozef Gönci a generálny sekretár SOV Jozef Liba. FOTO - TASR.

Napriek pracovnej vyťaženosti podujatie v Baku Deleja nadchlo. A ocenil prácu azerbajdžanských organizátorov.

"Hry sa mi veľmi páčili. Fungoval transport, jedáleň. Bola tu dobrá strava a aj hygiena na úrovni. Páčilo sa mi, že organizátori to zvládli na úrovni, ako veľké hry," priznal.

"Aj naši športovci boli prekvapení, že takéto veľké podujatie sa dá tak perfektne zorganizovať. Rozmýšľal som aj nad negatívami, ale na nič som neprišiel. Jedine, keď nám na pol dňa vypadli telefóny. Bolo to hneď na začiatku po otváracom ceremoniáli, ale nijako to neovplyvnilo našu prácu."

Deleja najviac potešil prístup športovcov. "Absolvoval som už niekoľko veľkých podujatí. A hlavne na olympiádach je taký príznak, že športovci tam prídu s tým, že nomináciou splnili svoj cieľ. U niektorých je potom prístup k súťažiam laxnejší. Tu podali všetci stopercentné výkony."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články