Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Ženy Popradu si z Liptova odniesli domov Putovný pohár

Dievčatá z Popradu obhájili vzácny triumf. (Autor: archív)
Marián Dic|Publikované 18. júl 2017 o 22:00

Turnaj po jeho skončení zhodnotil aj manažér tímu.

POPRAD. Pred začiatkom letnej prípravy sa ženský kolektív FK Poprad zúčastnil na 2. ročníku turnaja. Turnaja štyroch družstiev o Pohár primátora Liptovského Mikuláša.

Ten sa uskutočnil v peknom športovom i futbalovom prostredí pri vodnej priehrade Liptovská Mara v obci Liptovský Trnovec.

Medzi konkurenciou ženských vyspelých tímov zo Slovenska malo na podujatí najvyššie ciele mužstvo žien z ŠKF VIX Žilina, ktorého túžbou bolo obhájiť prvenstvo z minuloročného premiérového turnaja, čo sa im ale nepodarilo.

Priebeh celého podujatia napokon v jednotlivých meraniach síl suverénne preukázal narastajúcu hernú a fyzickú kvalitu futbalistiek, ktoré v dueloch odovzdali na ihrisku maximum síl a spoločne prejavili veľkú túžbu za víťazstvom.

Samotný turnaj, ktorý sa niesol na vysokej futbalovej úrovni priniesol nesmierne príťažlivé súboje, v ktorých nechýbalo vysoké nasadenie a výrazný tímový duch družstiev.

Po napínavom vývoji duelu v celej skupine sa z prvenstva napokon tešil ženský tím z FK Poprad, ktorý po kvalitných kolektívnych výkonoch dokázal nakoniec pokoriť i vlaňajšieho obhajcu prvenstva, družstvo žien zo Žiliny.

V družstve spod Tatier sa v súťažných stretnutiach predstavili tri nové hráčky z Ukrajiny (Mukhlynina, Ilynitská a Kostevka), ktoré momentálne pôsobia v družstve ŠK Štich Humenné.

Tie boli v popradskom tíme síce len na skúšku, no s veľkou pravdepodobnosťou by mali do nastávajúcej sezóny posilniť kolektív žien FK Poprad.

Ukrajinské dievčatá navyše preukázali v súbojoch nesmierne vysokú výkonnostnú a hernú kvalitu, vďaka čomu výraznou mierou dopomohli Popradčankám k získaniu prvenstva na tomto náročnom turnaji.

Nadšene hrajúce popradské družstvo pod vedením skúseného kouča Slavomíra Šoltýsa už v úvodnom meraní síl preukázalo na ihrisku veľkú hernú pohodu a počas celého priebehu stretnutia diktovalo tempo hry.

Okrem rozhodujúceho presného zásahu Potengovej však nevyužilo viacero veľmi sľubných gólových príležitostí, ktoré im zabránili v ceste k dosiahnutiu vyššieho víťazstva, ktoré ale bolo zaslúžené.

V ďalšom zápase ich ale čakala už dosť náročná skúška, keďže sa proti nim postavil vyspelý prvoligový tím zo Žiliny.

Favorita tohto podujatia sa však popradské futbalistky absolútne nezľakli a už v úvodných minútach ho zaskočili prvým gólom po umnej kombinačnej akcii.

Túžba po víťazstve

Tento priaznivý moment priniesol do tímu Popradčaniek ešte viac odhodlania a túžby za víťazstvom.

Na trávniku popritom prepli ešte na vyšší rýchlostný stupeň a akúkoľvek snahu súpera o vyrovnanie, najmä po zmene strán dôkladne zvládli.

Napriek tomu, že Žilinčanky v tomto čase síce preukázali svoje herné prednosti, defenzíva si s ich útočným úsilím v útočnej fáze dokázala senzačne poradiť.

Mužstvo spod Tatier naopak svoju hernú aktivitu dokázalo výborne zúročiť po ofenzívnom tlaku gólovou poistkou.

Defenzíva Popradu bola pritom neustále veľmi dôrazná a dostatočne koncentrovaná na čele s pozornou i skvelou brankárkou Pajonkovou.

Tá bola navyše po turnaji vyhlásená za najlepšiu brankárku tohto podujatia, čo bolo pre túto gólmanku nesmierne vzácne ocenenie.

V poslednom meraní síl s družstvom hostiteliek z Lipt. Mikuláša, keď už dievčatá oboch tímov v horúcom počasí siahli až na na dno svojich fyzických síl na obidvoch stranách, už žiadny gól nepadol, čo však Popradčankám vôbec nevadilo.

Bezgólový konečný výsledok im totiž úplne postačil na to, aby sa po záverečnom hvizde rozhodcu mohli potešiť zo zisku zaslúženého prvenstva a odviezť si tak domov putovný pohár.

Na záver turnaja vyhlásili organizátori aj trojicu najlepších futbalistiek. Ocenenie pre najlepšiu brankárku získala Frederika Pajonková z FK Poprad, najlepšou hráčkou sa stala Zuzana Tomčíka z MFK Lipt. Mikuláš a najlepšou strelkyňou bola Veronika Sluková z ŠKF VIX Žilina.

Hodnotenie manažéra

K ženskému turnaju s vysokou úrovňou sa po jeho skončení vyjadril aj manažér mužstva ŠKF VIX Žilina a koordinátor ženského futbalu pre stredné Slovensko Ladislav Németh: „ I keď naše futbalistky v súčasnom období ešte zaslúžene odpočívajú po vcelku úspešnej sezóne, keď dokázali v I. lige obsadiť pekné 3. miesto, sme sa v túto sviatočnú stredu 5. júla predstavili v Liptovskom Trnovci na tomto ženskom futbalovom podujatí. Išlo vlastne už o II. ročník turnaja o Pohár primátora Lipt. Mikuláša, na ktorom naše futbalistky obhajovali prvenstvo z I. ročníka. Po poltuctovom víťazstve v prvom stretnutí nad domácimi sa zdalo, že by nám nemalo nič brániť k splneniu vytýčeného cieľa v silnej druholigovej konkurencii účastníkov turnaja. Opak sa ale stal pravdou, keď v druhom súboji prišlo vytriezvenie v podobe dvojgólovej prehry s Popradom a zrazu bolo všetko inak. Dva lacné góly proti nadšene hrajúcim tatranským dievčatám boli v tomto zápase pre nás akoby neprekonateľným problémom i napriek obrovskej prevahe a množstvu sľubných šancí, ktoré sme však nedokázali vôbec premeniť. V poslednom zápase so Sp. Novou Vsou sa naše dievčatá opäť herne vzchopili a vývoj duelu sa niesol plne v ich réžii. Z neustálej ofenzívnej prevahy síce súperovi uštedrili päťgólový debakel, ale ako sa napokon ukázalo, ani ten im už nestačil na obhajobu vlaňajšieho prvenstva. Musím ale poznamenať, že pre náš kolektív to boli nesmierne poučné zápasy, v ktorých sa presvedčili, že proti žiadnemu súperovi netreba nikdy zaspať na vavrínoch. Priniesť našim dievčatám dokázali cez prestávku v turnaji odovzdané hodnotné medaily za dosiahnutie 3. miesta v I. lige v sezóne 2016/2017.“

Výsledky turnaja:

MFK Lipt. Mikuláš – ŠKF VIX Žilina 0:6
FK Sp. Nová Ves – FK Poprad 0:1, gól: Potengová
MFK Lipt. Mikuláš – FK Sp. Nová Ves 0:1
FK Poprad – ŠKF VIX Žilina 2:0, góly: Potengová, Olekšáková
MFK Lipt. Mikuláš – FK Poprad 0:0
ŠKF VIX Žilina – FK Sp. Nová Ves 5:0

Konečná tabuľka

1. Poprad 3 2 1 0 3:0 7
2. ŠKF VIX Žilina 3 2 0 1 11:2 6
3. Sp. N. Ves 3 1 0 2 1:6 3
4. Lipt. Mikuláš 3 0 1 2 0:7 1

Autor: Marián Dic

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.