Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Ženský stolný tenis v Stropkove a okrese končí

Sportnet|Publikované 30. jún 2013 o 22:00

Extraligový ženský stolný tenis, napriek úspechom, v Stropkove končí. Dôvodom je nedostatok financií na jeho chod.STROPKOV. Stolné tenistky STMK Stropkov majú za sebou najúspešnejšiu sezónu v histórii.

Po rokoch odohraných pod hlavičkou OŠK Miňovce zobral extraligový i superligový ženský stolný tenis pod patronát stropkovský STMK. Činovníci Miňoviec sa s mestom dohodli na podmienkach, za akých bude klub štartovať v Stropkove.

Po roku však spolupráca končí. Dôvodom je podľa manažéra úspešných stolných tenistiek Ladislava Jurka neplnenie dohôd a záväzkov zo strany mesta.

„Po športovej stránke by som nedávno skončenú sezónu zaradil medzi najúspešnejšie. Prvá polovica nám vyšla veľmi dobre. Neskôr sme mali smolu, keďže naša štvrtá hráčka Michaela Gallová mala zdravotné problémy a druhú časť súťaže už nemohla odohrať. Možno aj preto sme po základnej časti obsadili druhé miesto. Do určitej miery to ovplyvnil aj fakt, že Malacky sa tri kolá pred koncom posilnili o kvalitnú ruskú hráčku Magurdovú. Vďaka nej nás neskôr v semifinále porazili. Napokon sme skončili tretí, čo považujem za veľký úspech.“

Omnoho náročnejšia bola európska superligová sezóna, kde vo väčšine zápasov ťahali stropkovské stolné tenistky za kratší koniec.

Najlepšie stretnutie odohrali podľa L. Jurka v Záhrebe, kde aj napriek prehre 2:6 podali najlepší výkon v sezóne.

Popri Eve a Ľudmile Jurkovým bola veľkým prínosom aj poľská hráčka Malgorzata Kalawa. Výsledkom kolektívneho výkonu je štvrtýkrát v rade účasť medzi najlepšími celkami Slovenska.

Popri tom boli opakovane zaradené medzi najúspešnejšie športové kolektívy Prešovského kraja. Eva sa navyše v tejto ankete po tretíkrát objavila medzi najlepšími jednotlivcami.

Bronz s novou príchuťou

Aj keď „Miňovčanky“ obhájili bronz z minulej sezóny, tentoraz mal inú príchuť. Získali ho totiž ako hráčky Stropkova.

V kolektívnom športe seniorov pritom na celoslovenskej úrovni podobný úspech nedosiahol žiaden športový klub pôsobiaci v Stropkove.

O to viac mrzí L. Jurka fakt, že bronzové medaily ostali bez povšimnutia najvyšších predstaviteľov mesta.

Nenašiel sa jediný, kto by im, obrazne povedané, potriasol rukou a poďakoval za vzornú reprezentáciu mesta.

„Verejnosť sa zaujíma, aká bude naša budúcnosť v Stropkove. Z mesta však s nami nikto nekomunikuje, nezaujímajú sa o to, čo s úspešným klubom. Po prechode z Miňoviec to bola naša prvá, a žiaľ aj posledná sezóna v Stropkove. Je nám to veľmi ľúto, chceli sme tu hrať a posunúť stolný tenis v regióne ešte na vyššiu úroveň. Napríklad aj výchovou nových talentov. Nielen financie, ale aj ďalšie okolnosti spôsobili, že tu musíme skončiť. Ešte aj teraz, keď sú dva mesiace po súťaži, nemáme za druhý polrok vyplatenú schválenú dotáciu z mesta. Je škoda, že to končí, pretože družstvo sme budovali 10 rokov. Bez financií sa to robiť nedá. Náš ročný rozpočet predstavoval 20–tisíc eur. Od mesta sme mali sľúbenú polovicu, zatiaľ nám dali len štvrtinu.“

Skvelá reputácia

Stropkov bol okrem extraligových a superligových zápasov hostiteľom aj dvoch ženských kvalifikačných stretnutí o postup na Majstrovstvá Európy.

Uskutočnili sa tu aj dorastenecké majstrovstvá Slovenska. Aj to bolo dôkazom, že klub mal vďaka Jurkovcom skvelú reputáciu, tak po športovej, ako aj organizačnej stránke.

Stolný tenis tu má navyše aj pevnú fanúšikovskú základňu. Na výročnej konferencii Slovenského stolnotenisového zväzu bolo mestu udelené ocenenie za výbornú prípravu medzištátnych zápasov.

Záujem európskych klubov o E. Jurkovú

Káder STMK Stropkov je už minulosťou. Dvojici Gallová, Kalawa skončili zmluvy, Ľ. Jurková odcestovala do zahraničia za prácou. E. Jurková sa momentálne pripravuje na juniorské majstrovstvá Európy.

Po nich cestuje do Sofie na deaflympiádu, na ktorej sa zúčastní 4000 športovcov z celého sveta.

Cieľom je účasť medzi najlepšími ôsmimi jednotlivcami, smelé plány hovoria o medaile. Minimálne najbližšiu sezónu bude Eva pôsobiť na Slovensku, keďže by mala maturovať na košickom športovom gymnáziu.

Veľký záujem o túto talentovanú hráčku registrujú zo strany popredných európskych klubov. L. Jurko si podľa vlastných slov dá po 14 rokov intenzívnej práce funkcionára voľno.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.