Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Zemiaková placka sa mu už nežiada

Sportnet|Publikované 23. nov 2005 o 23:00

Štefan KÚŠIKKošice Príliš ho to ani nevzrušovalo, keď ešte skraja týždňa nevedel, či bude na nastávajúcich majstrovstvách sveta kulturistov v

Štefan KÚŠIK

Košice Príliš ho to ani nevzrušovalo, keď ešte skraja týždňa nevedel, či bude na nastávajúcich majstrovstvách sveta kulturistov v Šanghaji súťažiť v sedemdesiatpäťke vedno s Igorom Kočišom alebo iba sám v tejto kategórii. Andrej Mozoláni (na snímke uprostred) si všíma iba svoju kvalitu a hoci na uplynulých previerkach v Trnave a Poprade bol podľa jeho slov iba v deväťdesiatpercentnej forme (trojnásobného majstra sveta Kočiša raz aj zdolal), naznačil, že má na to, aby v Číne obstál. Pred dvoma týždňami v Opave síce tiež vyhral, tam však ešte doháňal resty, no teraz je už na tom výborne. Skúsený borec súťažiaci za košický Veterinary club, kde ho vedie štátny tréner Milan Čížek, sa hotuje už piaty raz vystúpiť na svetové pódium. Vlani skončil v Moskve na MS štvrtý (v tom roku bol aj majstrom Európy), čo ho dosť rozčertilo. "Bolo to tesné, iba bod ma delil od medaily. Či si siahnem na ňu tentoraz, to si netrúfnem povedať. No hovorím na rovinu - nazlostilo by ma, keby som skončil znovu so zemiakovou plackou," odpovedal bez váhania tento Žilinčan.

Oproti lanskej sezóne si Andrej dal bacha na chrbát, má kvalitnejšie celkové svalstvo, telo je plnšie. "Príprava má stála kopec nervov, stále som čelil stresom a bolo to po duševnej stránke náročné. Preto by som rád zúročil tvrdé tréningy dobrým umiestnením. Vložil som do prípravy maximum energie." Na rozdiel od niektorých iných slovenských kulturistov absolvuje v tomto roku iba jeden vrchol. Aj to mu ale stačí. "Ja som zamestnaný a tento šport beriem skôr ako hobby, hoci v poslednej etape prípravy ho musím uprednostniť. No napríklad Igor Kočiš je profesionál, takže má iné možnosti." Mozoláni vedel, že jar vynechá. Koketoval skôr so Svetovými hrami, ale ponuka, aby tam štartoval, už prišla neskoro. Rád by si preto peripetie, ktorými prešiel, vynahradil tento víkend. Aj on sa po prvý raz zoznámi s novými pravidlami, keď po semifinále sa body pre postupujúcich pri finálovej účasti anulujú a okrem toho väčší dôraz sa pri hodnotení kladie na voľnú zostavu. "Anulovanie bodov je zaujímavé, no preferovanie voľnej zostavy je zradné. Nemusí to totiž objektívne zodpovedať kvalite borca. Ťažko určiť, aké sú pravidlá pri tejto časti súťaže. Každému sa môže páčiť iné a pohľad rozhodcov sa môže líšiť. Niekomu to môže pomôcť a inému poškodiť. Ak je pretekár svalovo výrazne lepší a v zostave zahabká, nebude fér, ak sa prepadne," riekol ostrieľaný matador, ktorý zlepšil v zostave niektoré prechody, aby ešte viac vynikli jeho silné muskulatúrne zbrane.

Pozoruhodné - Rýchle sa vylízal z úrazu

Už to, že náš reprezentant bude štartovať na šampionáte, je malým zázrakom. V objemovo-silovej príprave pri mŕtvom ťahu, keď mal na činke 265 kilogramov (jeho osobný rekord je 290 kg) začiatkom júla utrpel totiž vážne zranenie. Diagnóza znela - ruptúra (úplné odtrhnutie) bicepsovej šľachy na pravej ruke. Vtedy bolo otázne, či bude vôbec môcť vrcholovo športovať. "Jeden lekár mi povedal: Človeče, vy ste už skončili! Našťastie som hľadal ďalších odborníkov a podrobil som sa vážnej operácii. Šľachu mi pripevnili titanovou skobou." Preňho je to fantastický pocit, že sa tak rýchle z tohto úrazu vylízal. "Dva mesiace som netrénoval, iba spodnú časť tela a bol som na tom psychicky dosť biedne" Pri podobných zraneniach je rekonvalescencia ohraničená 6 mesiacmi, jemu to trvalo iba tretinu z tohto obdobia. Nezaťažoval ruky a vršok, telo si odpočinulo. Možno aj nútená pauza mu prospela. Potom začínal ako dieťa s dvojkilogramovými činkami a postupne organizmus dobre reagoval na ďalší tréning až sa dostal do pôvodnej formy.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.