Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Zedníka B.Bystrica potešila cez slzy

Sportnet|23. jan 2004 o 00:00

Banská Bystrica patrí do desiatky miest sveta, ktoré najvýdatnejšie zásobujú súpisky hokejovej NHL. Z pätice stredoslovenských rodákov - Michal Handzuš (Philadelphia), Vladimír Országh (Nashville), Tomáš Surový (Pisttburgh), Ivan Majeský (Florida) - ...

Banská Bystrica patrí do desiatky miest sveta, ktoré najvýdatnejšie zásobujú súpisky hokejovej NHL. Z pätice stredoslovenských rodákov - Michal Handzuš (Philadelphia), Vladimír Országh (Nashville), Tomáš Surový (Pisttburgh), Ivan Majeský (Florida) - je najproduktívnejší Richard Zedník z Montrealu.

„Čo sa stalo, koho sa im podarilo dostať pod seba?" potešil sa cez slzy 28-ročný krídelník správe, že hokejisti Banskej Bystrice sa odpútali z posledného miesta v tabuľke druhej najvyššej súťaže na Slovensku.

Všetci piati borci z NHL ťažko znášajú osud ich materského klubu, ktorý je nedôstojný tradícii. V lete mu všemožne pomáhajú, no nakoniec sa po sezóne vracajú domov rozčarovaní, že „Banby" sa stále nedarí postúpiť do extraligy.

„Takto si doma zahrám najskôr v štyridsiatke," smutným hlasom žartoval R. Zedník. Hoci jeho priateľka Jessica pochádza z Montrealu, kde sa tešia zo svojej dvojmesačnej dcérky Elly, čas prípadného „lock outu" by Zedníkovci strávili v B. Bystrici, „V ktorom klube by som hral, ešte nie som rozhodnutý. Zariadim sa podobne ako Mišo Handzuš a Vlado Országh."

Naposledy Richard večeral s priateľom Michalom Handzušom pred utorkovým zápasom vo Philadelphii. „Prebrali sme všetko možné, aj Bystricu. Po zápase už čas nebol." Zedník sa v ňom stal prvou hviezdou zápasu - dvoma gólmi položil základ víťazstva Canadiens 4:1. Bol blízko hetriku, no z trestného strieľania neprekonal brankára Flyers Escheho.

„Tréner mi radil, aby som skúsil mieriť medzi nohy. V poslednej chvíli som však zbadal odkrytú hornú časť bránky, no puk letel nad. Hlavne, že sme vyhrali." Rýchly korčuliar má slušne rozbehnutú sezónu. Zatiaľ dal v 47 zápasoch 17 gólov, mohol by sa priblížiť k vlaňajšiemu individuálnemu rekordu v NHL - 31.

„Dôležitejšie bude, aby sme postúpili do play off. Po vlaňajšom neúspechu by nám to vedenie neodpustilo. V tabuľke je dosť tesno, no s príchodom nového trénera Claude Juliena sa pozitívne zmenil náš systém. Máme lepšie prepracovanú defenzívu. Na to sa však sústreďujú takmer všetky tímy v NHL. Dôležité je, že gólman Theodore si drží stabilnú formu. S mladým centrom Ribeirom sme sa dobre zohrali, na presilovky sa dostávam na ľad aj s kapitánom Koivu."

Zedníkovci už majú v Montreale vlastný dom, ktorý nedávno navštívil reprezentačný tréner František Hossa s manželkou Marikou. „Bolo to príjemné. Jessica zvláda už aj slovenské jedlá. Samozrejme, že reč sa krútila aj okolo ich syna Marcela, ktorý je stále na farme v Hamiltone. Nezostáva mu nič iné, iba stále tvrdo makať, verím, že pred play off ho vytiahnu znovu hore," dodal R. Zedník.

Súvisiace články