Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Zdobia ho parádne prihrávky, ktorými nabíja kamarátovi a kanonierovi

Sportnet|Publikované 28. okt 2003 o 23:00

Znojmo - Skvelá bilancia sprevádza v doterajšom priebehu najvyššej českej hokejovej súťaže Petra Puchera (na snímke). Tento útočník HC JME Znojemští

orli Znojmo figuruje na vrchných priečkach v kanadskom bodovaní, dosiaľ dal 3 góly a zaznamenal 13 asistencií. Patrí do prvej desiatky najproduktívnejších hráčov, medzi Slovákmi má jednoznačne prím a ako asistent je celkove bez konkurencie. Prihrávky mu idú, vie naservírovať puk, ako málokto a dosiaľ sa mu nikto v tejto činnosti nevyrovnal. Má veľkú zásluhu na tom, že moravský zástupca je na tom viac ako dobre.

S odchovancom Prešova a bývalým hráčom Košíc sme sa zhovárali akurát v čase, keď vyšla nominácia slovenského národného tímu na turnaj šiestich krajín Astra Zeneca v rámci Euro Ice Hockey Challenge v Budapešti. V prvom momente nevedel, či sa ocitol v menoslove alebo nie. Keď sme mu oznámili negatívnu odpoveď, nekomentoval to, akurát dodal: "Tréner Hossa nebol so mnou v kontakte..." Treba veriť, že pred dôležitejšími previerkami našej reprezentácie príde aj naňho rad, veď v terajšom štádiu ide štátnym koučom skôr o to, aby dali šancu menej známym hráčom, ktorí predtým nemali toľko príležitostí obliecť si slovenský dres. A to sa týka aj legionárov. V každom prípade sa zdalo, že východniar nebol až taký rozladený z niektorých rozhodnutí ako v uplynulom období, keď sa jeho pozícia akoby zaznávala. Stačí spomenúť zimné olympijské hry v Salt Lake City, či posledné majstrovstvá sveta vo Fínsku....

"Teší ma, že mi to dosiaľ ide v klubových farbách. Herne aj v koncovke, no hlavne som rád, že ako mužstvo sa pohybujeme na takých priečkach, ktoré spôsobujú spokojnosť vedenia klubu i našich priaznivcov," rozhovoril sa Peter Pucher. Hra jednotlivca i mužstva tvoria spojené nádoby a tento konštruktívny hokejista vie, o čom hovorí. Aj jemu sa lepšie nastupuje na ľad, ak zaberá celý tím. Dostatok nazbieraných bodov odháňa nervozitu. Už povestná sa stala spolupráca dvojice Pucher - Uram. Prv menovaný nabíja, spoluhráč z Liptova zakončuje. "Vo väčšine prípadov to platí, hoci nie je to stále tak. O Marekovi je známe, že vyniká nosom na góly. Ja sa mu snažím urobiť priestor, odlákať protihráčov, nájsť ho presnou prihrávkou a naservírovať mu taký puk, aby mal čo najvýhodnejšiu pozíciu na zakončenie. Spolupráca nám klape a ťažíme z toho obaja. Na druhej strane aj Uram vie nielen páliť, ale i prihrávať. Nie je sebec, ktorý by hľadel na svojej osobné záujmy, uprednostní vždy to, čo je v danej situácii najvýhodnejšie. Ak si všimne, že napríklad ja som lepšie postavený, neotáľa s prihrávkou." Peter uznal, že Uram je dôslednejší i pohotovejší v streľbe, veď to už naozaj nespočetnekrát dokázal. Nie div, že preskočil hranicu sto gólov, ktoré zaznamenal počas pôsobenia v českej extralige. "Ja ani zďaleka nie som na tom tak dobre, nevediem si presnú štatistiku, no odhadom som v Znojme zaznamenal okolo 70 gólov."

Niektoré zápasy majú pečať najmä tejto slovenskej dvojice. Trebárs aj meranie síl na domácom ľade proti lídrovi z Pardubíc, ktoré sa skončilo po dramatickom priebehu remízou. V ňom Pucher raz asistoval, raz presne zakončoval. "Škoda, že sme nevyhrali. Mali sme totiž na to. Hostia nesplnili moje očakávania, domnieval som sa, že podajú konsolidovanejší a kvalitnejší výkon. O to viac ma mrzelo, že sme ich nedostali na lopatky. Boli sme lepší, po prvej oťukávacej tretine sme prevýšili hostí, no záver sme nezvládli. Zaslúžili sme si však bodovať naplno." Tréner Pazourek neraz kritizoval zverencov, že sa pohrávajú so súperom a potom zbytočným poľavením umožnia mu uchytiť sa. Tak to bolo i v tomto prípade. "Každý zápas je iný, niekedy to vyjde, inokedy nie. Určite ale si niekedy komplikujeme situáciu tým, že príliš veľa kombinujeme. Chceme puk dostať do sieťky až z kuchyne, ako sa hovorí. Je to ale zbytočné, lebo zabúdame na to, že v jednoduchosti je sila aj krása. Tak sa uberá hokej. Škoda, že stále sú momenty, keď sa hráme s pukom na vlastne modrej čiare, nevolíme účelné vyhodenie, a potom ho stratíme. Tým nahrávame súperovi, oberáme sa o možnosť prečíslenia."

Keď Uram šesť zápasov absentoval kvôli zraneniu kolena, pocítilo to celé mužstvo. Pravdaže, aj jeho hokejové dvojča. Peter zdôraznil, že bolo mrzuté, že po vynikajúcom rozbehu ho zabrzdil tento výpadok. "Aj naše súťaženie v kanadskom bodovaní mohlo byť ešte dramatickejšie. Boli zápasy, ktoré rozhodol práve on. Potom sme už aj my nenapredovali tak razantne, nenahradili sme ho až tak dôkladne. Až neskôr sme sa prispôsobili situácii." Hra prvej formácie nabrala inú fazónu, vychádzala nie z improvizácie, ale dodržiavania pokynov. "Bolo to iné počas Marekovej neprítomnosti. My dvaja predsa len o sebe vieme, poznáme svoje ťahy naspamäť. Akonáhle naskočil po pauze na scénu, hneď sa to odrazilo v našej kvalite." Uram s Pucherom sú vedno v Znojme piatu sezónu. Za ten čas prešli všetkými úskaliami, cibrili majstrovstvo a na ich súčinnosť sa spolieha každý kouč v tíme. Inak, zranenie Urama trošku pomohlo na druhej strane Ratajovi, ktorý poskočil z druhej lajny do prvej, strelecky sa uchytil.

Keďže Znojemští orli forsírujú hru na tri formácie, znamená to, že takmer polovicu z nich tvoria slovenskí legionári. To je zaujímavá skutočnosť a dôkaz, že naši hráči sa tešia priazni v tomto klube a požívajú dôveru. "To je dobré znamenie. Nesklamali sme a bodaj by to tak išlo aj ďalej. Našou ambíciou je ťahať spoluhráčov, hoci nie v každom vystúpení sa nám to darí rovnako." Rataj síce postupne zapadol do herného štýlu, no za očakávaním ešte zostáva Pardavý. "Doplatil na menenie obsadenia niektorých formácií, ale postupne sa dostáva do formy, presadil sa proti Libercu, hrá lepšie než na začiatku. Liga je dlhá, treba vydržať stále, nielen počas niekoľkých kôl. Igor i Jano majú predpoklady, aby boli tiež skvelými ťahúňmi." Na rozdiel od iných sezón Znojemčania sa vyvarovali zaváhaní na začiatku ročníka a dočkali sa zaslúženej odmeny. Už pri štarte zobrali rozum do hrsti, nespoliehali sa na to, že ľúbivá hra príde na rad neskôr. "Nečakali sme na tretiu alebo štvrtú štvrtinu. Kríza príde na každý celok, treba len veriť, že nás neprikvačí v najmenej vhodnej chvíli. Preto sa viac sústreďujeme a dávame si pozor na zaváhania." Oproti minulému ročníku Pucher s Uramom sú vo svojom živle, lebo nikto ich nenúti drieť viac než je potrebné smerom dozadu. Predsa len ich úlohou je ťahať sa k bránke rivala. "Otvoril sa nám väčší priestor na útočenie. Kormidelník nás pozná, vie, čo nám vyhovuje. Preto k nám pridal Mira Barusa, univerzálneho hráča, ktorý vie výborne plniť defenzívne úlohy, no rovnako užitočný je i v rozvíjaní útočných akcií. Preto máme voľnejšiu ruku, nikto nás netlačí k niečomu, čo je proti nášmu naturelu. To ale neznamená, že vyčkávame vpredu na vyhodené puky. Akonáhle je zle, otočíme sa v súperovej obrannej tretine a uháňame späť."

Tréner Sparty Praha Hadamczik k celkovej úrovni súťaže riekol, že sa hrá dosť nečisto, pribúda tvrdých zákrokov, po ktorých mnohí aktéri zostávajú mimo hry so zraneniami. Pravdaže, terčom faulov sú hlavne lídri a strelci. Na týchto borcov si dávajú súperi pozor a snažia sa ich eliminovať za každú cenu. Aký má názor náš zástupca? "Hra je tvrdá, hokej smeruje k tomu, že sa celý svet viac orientuje na zámorský štýl, celkový imidž NHL. Ak je prístup hráčov tvrdý, no férový, proti tomu nikto nemôže namietať, lenže vyskytujú sa i špinavé zákroky zozadu, hokejkou a tie sú naozaj nebezpečné. Je na rozhodcoch, ako si poradia s aktérmi. Ak od začiatku trestajú čo len náznaky zdravie ohrozujúcich krosčekov a pichaní a držia zápas držia pevne v rukách, tak aj hokejisti sa správajú v v rámci normy, sú na uzde. Je predsa lepšie hrať než vysedávať na trestnej lavici za fauly. Aj ja som sa stal terčom výpadov. Našťastie som ich zavčasu eliminoval a vyhol sa nepríjemným zrážkam. Je to však i o šťastí, aby sa mi nič nestalo. Dúfam, že bez zranenia vydržím až do konca ročníka."

Aj pred začiatkom tejto sezóny pribudlo na súpisky účastníkov elity niekoľko ďalších slovenských jednotlivcov. Pucher síce registroval ich prílev, ale špeciálne sa o to nezaujímal. I preto, že v mnohých prípadoch išlo o mladých chlapcov. "Niektorých som ani nepoznal, takže špeciálne som sa na nikoho netešil."

Pucher je už znalcom českého hokeja, pretože prežil za riekou Moravou naozaj dosť. Preto bol zaujímavý jeho názor na vývoj zápolení. "Prekvapilo ma počínanie Karlových Varov. Tento kolektív je na tom dobre. Vyhráva často vonku, vyniká nasadením, nemiernou energiou. Hráči sú zodpovední, plní elánu a odhodlania. Viac som čakal od Liberca, lenže trápi sa, hokej v jeho podaní ničím zatiaľ nezaujal. Po minulej sezóne som predpokladal, že zúročí skúsenosti, no je to len priemer." V Znojme majú ambície dostať sa najprv do play off. O ničom inom sa v klube ani nehovorí. "Ak to vyjde, tak potom je úlohou číslo jeden prejsť cez súpera v prvom kole. Lenže dovtedy je ešte ďaleko," pripomenul Peter Pucher.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.