Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Zdeno Chára rozhneval Kanaďanov

Zdeno Chára pri inkriminovanom zákroku na útočníka Montrealu Maxa Paciorettyho. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|11. mar 2011 o 20:46

Zákrok slovenského obrancu komentoval aj kanadský premiér či šéf NHL. Jeden zo sponzorov zvažuje ukončenie spolupráce, ak tvrdé zákroky nebude NHL prísne trestať.

BRATISLAVA. Zákrok Zdena Cháru na útočníka Montrealu Maxa Paciorettyho vzbudil veľa emócií. Bodyček, ktorým spôsobil slovenský obranca protihráčovi silný otras mozgu a zlomeninu štvrtého stavca, otvoril diskusiu o trestoch za tvrdé zákroky v NHL.

Bola to nešťastná náhoda, zhoduje sa vo vyjadreniach viacero hráčov, dokonca i bývalý rozhodca Kerry Fraser. Súhlasia s tým, že Chára za zákrok dištanc nemal dostať.

To však rozhnevalo klub Canadiens i ďalších Kanaďanov. Znepokojenie vyjadril aj kanadský premiér Stephen Harper, ktorý pripomenul, že vedenie NHL musí viac dbať na bezpečnosť hráčov.

Švehla: Nešiel do súboja s úmyslom súpera zraniť

„Zdeno išiel do toho hitu tvrdo, ale určite nie s úmyslom súpera zraniť. Svoje zohralo to, že sa to stalo na nešťastnom mieste, kde končí striedačka a začína rám plexiskla nad mantinelom,“ povedal pre SME bývalý obranca Róbert Švehla.

„Posledné zápasy v základnej časti bývajú emotívne, čiže podobné veci sa môžu stať častejšie, ale nemyslím si, že by hráči išli po sebe naschvál zákerne. Aj ja som spôsobil párkrát súperovi otras mozgu, ale to vyplynulo z hry,“ dodal Švehla.

Samotný Chára vyjadril ľútosť nad udalosťou. Protihráča nemal v úmysle zraniť.

„Nikto by sa necítil dobre, keby niekoho zranil. Hokej je však tvrdá hra a všetci v nej riskujeme zranenie. Prajem mu rýchle uzdravenie,“ uviedol Chára pre agentúru AP.

Paciorettyho mrzí, že si Slovák nepriznal chybu.

„Bol som obeťou útoku, dostal som sa do nemocnice a myslel som si, že liga s tým niečo urobí. Cítil by som sa oveľa lepšie, ak by si Chára priznal chybu,“ povedal Pacioretty pre televíziu TSN.

Podľa zámorských médií zákrok už vyšetruje polícia. Za napadnutie sa môže Chára dostať pred súd.

V minulosti odsúdili hokejistov za napadnutie počas zápasu, ak súpera zranili hokejkou. Marty McSorley dostal v roku 2000 podmienečný trest na 18 mesiacov. Dino Ciccarelli musel v roku 1988 zaplatiť pokutu 100­tisíc dolárov a stráviť noc vo väzení.

NHL môže stratiť 20 miliónov

Chárov bodyček kritizujú hlavne v Kanade. Vedenie leteckej spoločnosti Air Canada zvažuje ukončenie sponzorskej zmluvy s NHL.

„Nemôžeme spájať našu značku so súťažou, v ktorej dochádza k takýmto vážnym zraneniam. NHL musí čo najrýchlejšie vyvodiť dôsledky, aby sa predišlo katastrofe,“ napísal v otvorenom liste manažér Denis Vandal.

Kanadské aerolínie sú oficiálnym prepravcom 11 tímov NHL. Sponzorskú zmluvu odhaduje denník Globe and Mail na 20 miliónov ročne.

„Air Canada má právo odstúpiť od zmluvy, ale takisto majú naše kluby právo využívať služby iného prepravcu,“ reagoval na kritiku komisár NHL Gary Bettman.

Prvý muž NHL sa postavil na Chárovu stranu. Súhlasil s tým, že kapitán Bostonu mal dostať trest v hre, nie však dištanc. „Bolo to hrôzostrašné zranenie a je nám ľúto, čo sa stalo. Dodatočný trest by nič nezmenil. Hokej je rýchla tvrdá hra a podobné nešťastné náhody sa môžu stať,“ uviedol Bettman.

Boston má vraj protekciu

Kanadský útočník Joe Thornton zase obvinil vedenie ligy, že Boston má protekciu.

„Akoby mal konskú podkovu pre šťastie, keď je disciplinárka vždy na jeho strane. Vnímame to teraz a videli sme to aj v minulosti, keď Lucic krosčekoval do hlavy Maxima Lapierra a disciplinárka mlčala,“ povedal útočník San Jose pre Globe and Mail. V minulosti bol pritom viac rokov hlavnou hviezdou Bruins.

V Bostone hrá syn viceprezidenta pre hokejové operácie NHL Colina Campbella.

Campbell rozhoduje o všetkých disciplinárnych trestoch v lige. Pre konflikt záujmov teraz posunul rozhodnutie v Chárovom prípade na Mika Murphyho.

V poslednom čase pribúda v NHL hráčov s vážnymi zraneniami. Najznámejším príkladom je Sidney Crosby, ktorý chýba Pittsburghu pre otras mozgu už takmer tri mesiace.

Hokejisti NHL pred súdom

l Útočník Marty McSorley dostal v roku 2000 za napadnutie hokejkou

Donalda Brasheara 18­mesačnú podmienku a dištanc do konca sezóny. Brashear utrpel vážny otras mozgu.

l V roku 1988 napadol Dino Ciccarelli hokejkou Luka Richardsona. Ciccarelli dostal pokutu 100­-tisíc dolárov a strávil noc vo väzení.

l ÚtočníkTodd Bertuzzi dostal za napadnutie Steva Moora v roku 2004 dištanc do konca sezóny. Moore utrpel otras mozgu a k hokeju sa nevrátil. Bertuzziho i klub Vancouver zažaloval o sumu 20 miliónov dolárov. Súd dodnes spor neuzavrel.

Súvisiace články