Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Zdeno Chára: Boston chce Stanley Cup

Zdeno Chára. (Autor: AP)
Ondrej Gajdoš|24. jan 2011 o 20:05

Obranca ZDENO CHÁRA (33) patrí s Danom Boylom zo San Jose a Duncanom Keithom z Chicaga medzi troch najvyťaženejších hráčov NHL, v priemere je na ľade takmer polovicu zápasu.

Na otázky SME odpísal počas letu do Los Angeles.

V závere tohto týždňa budete už po piaty raz štartovať v Zápase hviezd NHL, teraz ako jediný Slovák. Čo to pre vás znamená?

"Nomináciu do All Star beriem ako poctu, som na ňu hrdý. Že som sa dostal do výberu s najlepšími hráčmi z NHL. Každého hokejistu poteší, ak ho zvolia nielen hráči, fanúšikovia, ale hlavne tréneri a manažéri."

Čím bude zaujímavý víkend v Raleighu? Nájdete tam kamarátov, s ktorými sa osobitne rád stretnete?

"All Star je vždy zážitok, prinesie veľa zábavy. Aj z minulých rokov mám na čo spomínať. Som zvedavý, čím ma prekvapí tento rok."

((videjko))

Držíte rekord v prudkosti strely (169,62 km/h - pozn. red.) v NHL spred dvoch rokov. Skúsite ho zlepšiť v súťaži zručností?

"Budem sa snažiť opäť obhájiť najtvrdšiu strelu, aj keď viem, že každý ročník All Star je to ťažké. Je to jedna z najviac sledovaných súťaží."

Prezraďte detaily, ako tvrdo vystreliť. Čo treba hráčovi okrem sily a nácviku streľby?

"Je to hotová veda. Pri nácviku streľby musíte v tréningu stráviť mnoho hodín. Potom záleží, akú tvrdosť hokejky si hráč zvolí, kde rád umiestňuje puk na čepeľ hokejky i samotný nájazd a švih. To všetko treba zladiť do niekoľkých sekúnd."

Skúšali ste niekdy hrať s drevenou hokejkou?

"Začínal som s ňou v NHL v roku 1997, ale po pár rokoch som aj ja prešiel na moderné kompozitky - sú ľahšie a tvrdšie. To mi vyhovuje a myslím si, že aj ďalším hráčom, pretože v súčasnosti už nie je v NHL hráč, čo by hral s drevom. Poslednými boli tuším Jason Spezza a Paul Šťastný."

Vaša hokejka je na striedačke medzi spoluhráčmi vždy najdlhšia. Vyžaduje si výnimku z pravidiel?

"Nie, nemám žiadnu výnimku. Spĺňa všetky pravidlá."

Minulý týždeň ste v zápase s Carolinou Hurricanes vo svojej dvanástej sezóne v NHL dosiahli prvý hetrik. Ako si naň s odstupom času spomínate?

"Streliť hetrik bolo niečo výnimočné. Na to len tak ľahko nezabudnem. Bol to jeden z večerov, keď všetko išlo ako po masle. Šance prichádzali jedna za druhou a ja som mal to šťastie, že som sa do nich dostal a premieňal ich. Strelecký úspech beriem s pokorou. Prišiel po dlhom čase a rôznych ťažkých skúškach."

Hetrikom ste naštartovali explóziu slovenských hokejistov - Gáboríka v NHL, Demitru v KHL aj Nagya vo švédskej elitserien. Zavolali ste si s nimi po takých úspešných zápasoch?

Zdeno Chára
  • Narodený 18. marca 1977 v Trenčíne.
  • Klub New York Islanders ho draftoval v roku 1996.
  • S 205 cm je najvyšším hráčom v histórii NHL.
  • V tímoch NY Islanders, Ottawa a Boston odohral v základnej časti 895 zápasov - na budúci týždeň by sa mal dočkať deväťstovky.
  • V roku 2009 získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL.
  • Od roku 2006 je kapitánom Bostonu.
  • V tejto sezóne zarobí 7,5 milióna dolárov.
  • Vlani na jeseň predĺžil s klubom Bruins zmluvu o ďalších sedem rokov, dres Bostonu bude obliekať až do 41 rokov.
  • Bol kapitánom Slovenska na zimnej olympiáde 2010. Má streibro z MS 2000.

"S chlapcami v NHL aj v KHL som v kontakte a občas si zavoláme alebo napíšeme esemesku. Ale všetci máme toho dosť s cestovaním a zápasmi, takže veľa času na telefónoch netrávime - hahaha."

Mužstvo Bruins je od začiatku základnej časti v popredí divízie a v hornej polovici konferencie. Je to správny čas, keď by mohol vyjsť v play off útok na Stanley Cup?

"Boston má v tejto sezóne silný tím. Myslím si, že tento rok by sme mohli byť vážnymi favoritmi na zisk pohára. Urobíme pre to všetko."

S priemerným časom 26:13 minúty na zápas patríte medzi troch najviac vyťažovaných hráčov v NHL. Vyžaduje to špeciálnu kondičnú prípravu?

"Isteže áno, Hrať takmer tridsať minút na zápas je dosť, a preto sa tak tvrdo pripravujem cez leto a aj počas sezóny. Je to jedna z vecí, ktorú si osobitne beriem k srdcu. Aby som bol stopercentne pripravený, bez akýchkoľvek výhovoriek."

Spomeniete si ešte niekedy na úvod sezóny na starom kontinente? Chceli by ste si to o rok-dva zopakovať alebo je lepšie pripravovať sa v pokoji v Bostone?

"Táto sezóna je pre nás výnimočná už len začiatkom. Odštartovali sme ju v Prahe a všetci sme mali skvelý zážitok. Radi by sme si to v Európe zopakovali."

Dcéra Elliz bude mať už dva roky. Vníma už, že ste hokejistom v NHL? Chodí s manželkou na zápasy?

"Rodina je zdravá a to je najdôležitejšie. Teším sa, že vidím dcéru, ako rastie. Vychutnávam si každú minútu s ňou. Keď sa dá, tak ma chodia s manželkou povzbudzovať do hľadiska."

Sledujete správy o prípravách MS 2011 v Bratislave a Košiciach?

"Z času na čas sa niečo dočítam na internete. Zdá sa, že všetko ide podľa plánu. Šampionát vidím ako veľkú šancu ukázať sa svetu - aká sme krajina a ako vieme organizovať veľké podujatia. Je to veľká výzva pre všetkých, aby pre to urobili maximum a nesklamali, ak chcem mať ešte ďalšie významné športové podujatia. Slovensko je malá krajina, ale zato veľmi krásna a útulná. A verím, že aj hokejisti Slovenska pripravia fanúšikom veľa radosti."

Hokejový obor s dobrým srdcom

Chárov príbeh bude raz zaujímať režisérov v Hollywoode. Z neohrabaného dlháňa, ktorého niektorí mládežníci tréneri posmešne posielali hrať basketbal, sa stal jedným z najlepších obrancov na svete.

Nemal toľko talentu ako niektorí jeho spoluhráči v žiackych tímoch, ale mal pevnú vôľu.

Na drafte 1996 v Amerike vyvolal vyše dvojmetrový neznámy Slovák prekvapenie. V juniorke v Prince George si musel privyrábať umývaním áut, aj cez to sa prehrýzol. V nasledujúcom roku už hral v NHL.

Postava ho predurčuje na fyzický hokej, dlhými pákami dočiahne na "nemožné" puky, ale Chára vyniká aj rozohrávkou a má najtvrdšiu strelu v celej lige. Hokejový obor zostal aj po rokoch taký skromný, akým bol v začiatkoch.

Súvisiace články