Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Zdecimovaní Rusi sa chcú rozlúčiť so cťou

SITA|18. jún 2004 o 15:15

ALGARVE 18. júna (SITA) - "Ak si niekto myslí, že posledný zápas v skupine vypustíme, veľmi sa mýli. Budeme bojovať do poslednej minúty. Chceme streliť na šampionáte aspoň jeden gól a chceme nad Gréckom ...

ALGARVE 18. júna (SITA) - "Ak si niekto myslí, že posledný zápas v skupine vypustíme, veľmi sa mýli. Budeme bojovať do poslednej minúty. Chceme streliť na šampionáte aspoň jeden gól a chceme nad Gréckom vyhrať," vyhlásil pred nedeľňajším záverečným zápasom Ruska na futbalových ME 2004 kormidelník Georgij Jarcev. Rusi sa po prehrách so Španielskom a Portugalskom stali prvým tímom, ktorý prvý skončil svoje účinkovanie na šampionáte. Futbalisti Ruska majú v rozlúčkovom zápase s portugalským šampionátom ešte jeden cieľ: na ME nevyhrali už deväť zápasov za sebou a v tejto negatívnej štatistike už predstihli Rumunsko a Juhosláviu. Naposledy sa z víťazstva tešili 22. júna 1988, keď v semifinále ME v Nemecku zdolali Taliansko 2:0.

Grécke mužstvo kormidlované skúseným nemeckým odborníkom Ottom Rehhagelom sa ocitlo v úplne odlišnej situácii ako Rusi. V otváracom zápase nečakane vyhralo nad domácim Portugalskom, potom uchmatlo bod Španielsku a pred záverečnými súbojmi v A-skupine si utvorilo veľmi dobrú východiskovú pozíciu na postup. Remíza v nedeľňajšom zápase s ruskou reprezentáciou im naisto zabezpečí účasť vo štvrťfinále. "Treba s nami vážne počítať. Bojujeme, máme svoju hernú tvár aj dostatok skúseností. Zápasy s favoritmi nám vyšli nad očakávanie, čo je pred duelom s Ruskom mimoriadne povzbudzujúce," skonštatoval 24-ročný útočník Werderu Brémy Angelos Charisteas.

Rusko to v súboji s ambicióznymi Grékmi nebude mať jednoduché. Zdecimovaná obranná formácia, v ktorej na ME chýbajú pre zranenie Onopka a Ignaševič, dostala ďalší tvrdý úder. Kapitán Alexej Smertin vyfasoval v stretnutí s Portugalskom druhú žltú kartu a v nedeľu bude nútene pauzovať. "So zložením obrany mám ďalšie problémy. Smertin je suspendovaný, takže musím zložiť novú obrannú štvoricu," pripomenul ruský tréner Jarcev.

S dvoma absenciami sa musia vyrovnať aj Gréci. Dvadsaťdeväťročný stredopoliar anglického Boltonu Stelios Giannakopoulos si v stretnutí so Španielskom natiahol stehenný sval a Giorgos Karagounis si bude odpykávať trest za dve žlté karty. Tréner Rehhagel však dúfa, že najvyšší obranca na ME Traianos Dellas (197 cm), ktorý pre drobné zranenie chrbtového svalstva vynechal štvrtkový tréning, bude do zápasu s Ruskom v poriadku.

Grécko a Rusko odohrali doteraz 18 vzájomných zápasov a až 11 sa skončilo triumfom Rusov. Gréci vyhrali iba tri razy a štyri duely sa skončili remízou. Posledné tri vzájomné súboje týchto dvoch mužstiev vrátane prípravného z 15. augusta 2001 sa skončili nerozhodne.

Súvisiace články