Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Zbaviť sa hlušiny

Sportnet|Publikované 19. dec 2011 o 23:00

Slováci chtiac nechtiac „vhodne“ zapadli do nevydareného scenára osláv hokeja v Rakúsku v rámci medzinárodného turnaja v Klagenfurte.

Podujatie, ktoré svojou organizačnou úrovňou nepresiahlo provinčný rámec a bolo horšie pripravené, než hocijaké regionálne zápolenie u nás, nenadchlo. No nie sme v takej pozícii, aby sme si vyberali a musíme brať aj „omrvinky“ z ponúk, ktoré prichádzajú. Navyše realizačný tím národiaku potrebuje potrebný počet previerok a tak bez ohľadu na usporiadateľské škrípanie, predsa len naša účasť na Rakúskom pohári bola užitočná, lebo odhalila hlavne nedostatky.

Drobnosti pri celkovom sklamaní neberme do úvahy (neúčasť asistenta trénera Oremusa – aj tréneri zavše uvádzajú rodinné dôvody - či absencie Bartečka, Nagya, Šatana, Záborského, Graňáka, Baranku). Určite by dojem bol aspoň na pohľad iný, keby sme zvládli lepšie predĺženie proti Bielorusom a išli do finále. Ale neustáli sme dôležitejšie skutočnosti. Najmä v koncovke to boli muky a tri góly v dvoch dueloch je ozaj na nedostatočnú i vzhľadom na silu súperov. Tréner Vladimír Vůjtek síce bazíruje na defenzívnych povinnostiach a nabáda zverencov, aby sa po strate puku obetavo vracali dozadu, avšak daktorí jednotlivci si to vysvetlili tak, že stačí iba brániť. Pre útočníka je to iba polovičná rola, na to mnohí zabudli. I preto taká biedna vizitka. Zavše to bolo i rozhárané, neučesané, akési chaotické a nie všetky formácie rovnomerne zabrali. Aj samotní hráči boli sebakritickí a tvrdili, že nemali svoje dni v rozhodujúcich činnostiach. Veľa zla narobili hlavy. Možno po triumfe na Nemeckom pohári sa naplnili prílišným sebavedomím a tiež sa do nich vkradli aj myšlienky na podcenenie trebárs Rakúšanov. Také čosi sa vždy vypomstí.
Kouč naznačil, že s brankármi i bekmi to vyzerá sľubne v prípade vyhliadok na nominačné „varenie“ pred majstrovstvami sveta. Súcich kandidátov je dosť, ale horšie je, že medzi útočníkmi je to stále akési neustálené, rozkolísané, otázne. Chýbajú – a nie prvý rok – kvalitní centri a hlavne pohotoví zakončovatelia, ktorí by vedeli ako naposledy Marcel Hossa či Radivojevič zúročiť lepšie šance. Najbližšie previerky budú vo februári na turnaji v Bielorusku a tam dostanú šancu ešte ďalší, a nielen menej ostrieľaní (trebárs Obšut, Podhradský, Surový). Vůjtek už vie, že s Bartečkom iste na MS nemôže rátať, Šatana si necháva v talóne a netestuje ho, možno sa mu podarí ešte prehovoriť Pálffyho. Po návrate z Klagenfurtu však iste vyškrtol z bloku mená daktorých hráčov, ktorí sa na MS nepredstavia, lebo ho totálne sklamali. Aj preto, že si nepotykali s kombinačnou zručnosťou a chuťou tlačiť sa do streleckých pozícií. Príliš chladne pristúpili k úlohám na ľade a v efektivite boli jaloví. Podobných adeptov na vrcholnom fóre nepotrebujeme, taká hokejová hlušina nám zavadzia.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.