Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Zázračný skok Berthoda

Švajčiar Marc Berthod na trati druhého kola slalomu v Adelbodene, kde senzačne zvíťazil, hoci bol po prvom kole až dvadsiaty siedmy. (Autor: REUTERS)
Sportnet|Publikované 7. jan 2007 o 23:00

Také čosi ani legendárny švédsky slalomár Ingemar Stenmark nedokázal. Dvadsaťtriročný Švajčiar Thomas Berthod sa do druhého kola nedeľňajšieho slalomu mužov v Adelbodene sa kvalifikoval s odretými ušami ako dvadsiaty siedmy s takmer trojsekundovou stratou

(2,76) na vedúceho Švéda Markusa Larssona. A predsa preteky vyhral.

Na rozmočenej trati sa viditeľnosť zhoršovala po každej jazde. Tí najlepší už šli po blate a rozbitej dráhe. A tak favoritom pred Berthodom slušný náskok z prvého kola nestačil. Ani jeden z 26 slalomárov si ho v druhom neudržal. A to Marc vyfasoval pred pretekmi štartové číslo 60! "Číre bláznovstvo," vykrikoval v cieli nadšený rodák zo St. Moritzu. Švajčiari na víťazstvo vo Svetovom pohári čakali dlhé tri roky (od prvenstva Didiera Cuchea v januári 2004 v zjazde v Garmischi) a 103 pretekov. O to silnejšej eufórii v cieli prepadali.

"Keď som si obúval lyže, bolo mojím cieľom len dostať sa do druhého kola a vybojovať nejaké tie body do celkového hodnotenia. Vedel som, že ísť v druhom kole medzi prvými v takom počasí asi bude výhoda, ale nikdy by mi nenapadlo, že môžem vyhrať. Veď strata od najlepších bola priepastná," vysvetľoval zaskočený víťaz, Sezónnym maximom v slalome bolo pre juniorského majstra sveta z roku 2003 šestnáste miesto. "Pre celé Švajčiarsko sú to krásne chvíle. To čakanie na víťazstvo vo Svetovom pohári bolo už pridlhé. Je mimoriadne dôležité, že sme ho konečne prelomili. Navyše v slalome, v ktorom sa nám vlani dupľom nedarilo," cituje ďalej agentúra Reuters šťastného Berthoda.

"Toto bol svetový rekord," nadchýna sa internetové vydanie švajčiarskeho denník Blick. Televízne kamery Berthoda v cieli sprvoti nebrali vážne, keď však stále zostával na čele, bol v zábere čoraz častejšie. Marc bol jediným, ktorý sa v druhom kole zmestil pod 53 sekúnd (52,28). Strieborného Rakúšana Benjamina Raicha zdolal v druhej jazde o 2,97 sekundy a celkovo zvíťazil o 25 stotín sekundy. Víťaz prvého kola, Švéd Larsson, skončil až piaty. Napokon na Berthoda stratil 55 stotín.

"Švajčiarske publikum malo čo oslavovať. Boli to naozaj zvláštne preteky. Kým v prvom kole bola trať slalomu skvelá, v druhom to bolo už o niečom úplne inom," komentoval pre kurier.at druhý Rakúšan Raich. Práve jeho obral Berthod o "svetový rekord". Pred ôsmimi rokmi vyhral Rakúšan slalom v Schladmingu po 23. mieste v prvom kole. Z 27. priečky sa na najvyšší stupeň dovčera nikto nepredral. (rh)

Očami trénera

Jozef Smekal, bývalý reprezentačný kouč zjazdárov

,,Podstatné je, že keď sa jazdec s vysokým štartovým číslom dostane do prvej tridsiatky, je motivovaný ešte si zlepšiť postavenie. V druhom kole štartoval Berthod štvrtý v poradí a mal výhodu dobre pripravenej trate. V Adelbodene bolo teplo, sneh mäkký a slalomári za ním, hlavne najlepší piati-siedmi po prvom kole, mali rozbitú trať a stratili predchádzajúcu výhodu nízkeho štartového čísla. Navyše slalom bol ťažký, náročný v podklade a prvá brána na poslednom extrémne strmom svahu bola postavená tak, že chlapcov pribrzdila.

Nečudujem sa, že pretekár, ktorý sa prebojoval po vedúcom kole do bodovanej tridsiatky, sa dostal tak vysoko. Vyrovnanosť v mužskom zjazdovom lyžovaní je veľká. A hlavne chlapci štartujúci a pravidelne bodujúci v Európskom pohári sa chcú vytiahnuť, upútať na seba pozornosť trénerov pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta. V takom prípade ide taktizovanie bokom. Berthod dokonale vyžil dané podmienky. Zjazdové lyžovanie je veľký biznis, každý chce byť jeho členom. Berthod bol navyše doma, pozná prostredie a vyburcovalo ho hľadisko. Aj na podobný prípad si pamätám, Ivica Kostelič so štartovým číslom vyše 50 tiež vyhral preteky SP. Určite sa to však nestane pravidlom." (mig)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.