Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Zázračný obrat milánskeho AC

Sportnet|23. feb 2004 o 00:00

Priam zázračný obrat sa vydaril futbalistom milánskeho AC v sobotňajšom derby súboji s mestským rivalom Interom. Pred zrakmi 78 334 divákov prehrávali zverenci Carla Ancelottiho v polčase už 0:2, no po zmene strán otočili na 3:2. Dán Tomasson a Brazílčan


Brazílsky talent v službách AC Miláno Kaká (v strede) preniká cez dvojicu brániacich hráčov Interu Thomasa Helvega (vľavo) a Dejana Stankoviča. Zo stretnutia talianskej Serie A AC Miláno - Inter Miláno 3:2. FOTO - TASR/APKaká vyrovnali v rozpätí jedinej minúty a päť minút pred koncom pečatil dokonalý obrat Holanďan Seedorf.

„Nikdy sme si nepripúšťali, že by sme dnešný zápas mali prehrať," vyhlásil po zápase šťastný strelec víťazného gólu Seedorf. Brazílčan Kaká, ktorý jedinečným sólom vyrovnal, si zasa pochvaľoval atmosféru: „Bola skvelá. Až v Taliansku pochopíte, čo slovo derby znamená."

Rossoneri mali v tej chvíli na čele už osembodový náskok, no pravdou zostáva, že ich tréner Ancelotti bol po zápase pod ostrou kritikou prezidenta klubu Silvia Berlusconiho. Ten mu vyčítal, že praktizuje príliš defenzívnu taktiku. „Vedieme tabuľku, máme veľkú útočnú silu, no vpredu hráva len osamotený Ševčenko. Nechápem, prečo by sme mali útok redukovať na polovicu. Od pondelka prijímam rozhodnutie, že každý tréner, ktorý bude koučovať AC, bude hrať minimálne na dvoch útočníkov. V opačnom prípade si môže zbaliť kufre," vyhlásil Berlusconi pre taliansku televíznu stanicu Sky Sport.

Prízvukoval, že tentoraz nejde o dobrú radu pre trénera, ale rozkaz. Ancelotti aj derby s Interom začal na hrote len s ukrajinským útočníkom Ševčenkom, no v prestávke si to rozmyslel a pridal k nemu Tomassona. A ten už po jedenástich minútach na trávniku znížil a odštartoval veľký obrat.

„Padol z pozície, do akej by sa Ševčenko, ak by hral stále vpredu sám, nikdy nedostal. A aj gól na 2:2 je zásluhou útočníkov. Kaká mohol uspieť aj preto, že mu obaja ofenzívni hráči vytvorili priestor. A to isté platí aj o víťaznom zásahu Seedorfa," hovoril ďalej Berlusconi, ktorý je na čele AC už takmer dve dekády.

Agentúra Reuters pripomína, že Berlusconi bol silnej kritike za montovanie sa trénerom do remesla podrobený už pred štyrmi rokmi, keď Taliani pod taktovkou Dina Zoffa prehrali vo finále EURO 2000 s Francúzmi. Po zápase vtedy Berlusconi Zoffovu taktiku priam zotrel. Zoff odstúpil, no Berlusconi s tým nemieni prestať. Tentoraz však jeho nátlak priniesol ovocie - AC uspelo.

Ani samotný Ancelotti sa jeho miešaniu do taktiky nebráni. „Prezident klubu vždy mal a má právo hovoriť do taktiky. O našom štýle sa často rozprávame a myslím si, že jeho záujem je jedným z hlavných faktorov úspechu nášho klubu," tvrdí Carlo Ancelotti.

Kým on cez víkend oslavoval, jeho náprotivok Alberto Zaccheroni smútil. Muž, ktorý doviedol AC pred piatimi rokmi k scudettu (víťazstvo v lige i v Talianskom pohári), si takto prvé derby na lavičke konkurenta nepredstavoval. V posledných vzájomných súbojoch väčšinou uspel ten, kto udrie prvý, no tentoraz to neplatilo. (rh)

Súvisiace články