Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Záverečný ceremoniál vyvrcholil ohňostrojom, Stacherová vlajkonosičkou

TASR|29. aug 2004 o 22:37

Atény 29. augusta (TASR) - Pôsobivým záverečným ceremoniálom vyvrcholili Hry XXVIII. olympiády v Aténach. Jeho úvod sa niesol v znameni spevu, gréckych ...

Atény 29. augusta (TASR) - Pôsobivým záverečným ceremoniálom vyvrcholili Hry XXVIII. olympiády v Aténach. Jeho úvod sa niesol v znameni spevu, gréckych tancov, oslavy boha vína Dionýza a výjavov z mytológie. Všetkých členov slovenskej výpravy na záverečnom ceremoniáli v promenáde národov reprezentovala vodná slalomárka Gabriela Stacherová, ktorá niesla aj štátnu vlajku.

Ostatní športovci prišli na štadión spoločne bez ohľadu na národnú príslušnosť. Prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge vo svojom prejave pochválil Grécko za to, že sa veľmi dobre zhostilo úlohy organizátora hier. "Drahí grécki priatelia, vyhrali ste. Dokázali ste zvládnuť veľkú výzvu a priniesť svetu nezabudnuteľné olympijské hry. Ďakujem Aténam, ďakujem Grécku a vyhlasujem Hry XXVIII. olympiády za ukončené," povedal Rogge a odovzdal zlaté olympijské kruhy prezidentke organizačného výboru aténskej olympiády Gianne Angelopoulosovej-Daskalakiovej. Šéfka ATHOC-u predtým vo svojom príhovore poďakovala športovcom, ktorí sa svojimi výkonmi postarali o nezabudnuteľné zážitky. "Ďakujeme športovcom z celého sveta, ktorí počas olympijských zápolení naplnili naše srdcia radosťou. Zlatá medaila patrí všetkým gréckym športovcom za príkladnu reprezentáciu krajiny. Efharisto."

Grécki organizátori odovdzali olympijskú vlajku starostovi čínskej metropoly Peking, ktorá bude dejiskom OH 2008. Diváci mali možnosť sledovať ukážky čínskej kultúry vrátane vystúpenia tanečníkov a akrobatov, medzi ktorými nechýbalo ani 28 mladých mníchov zo šaolínskeho kláštora, kde sa vyučuje známe bojové umenie kung-fu. V závere ceremoniálu desaťročné grécke dievčatko symbolicky sfúklo olympijský oheň a nad aténskou oblohou sa rozpútal veľkolepý ohňostroj.

Hry XXVIII. olympiády v Aténach priniesli okrem množstva vrcholných športových výkonov aj 19 dopingových prípadov i viaceré kontroverzné rozhodnutia najmä v súťažiach v športovej gymnastike. Olympiáda však mala aj napriek obavám z ohrozenia bezpečnosti pokojný priebeh, ktorý narušil až v záverečný súťažný deň nepríjemný incident počas maratónskeho behu kopirujúceho klasickú trať z Maratónu do Atén, keď Brazílčana Vanderleia Limu napadol podnapitý divák. Pre Slovensko bola aténska olympiáda najúspešnejšia v samostatnej histórii krajiny. Športovci spod Tatier získali v gréckej metropole dve zlaté, dve strieborné a dve bronzové medaily a v bilancii krajín obsadilo Slovensko 29. miesto spoločne s Iránom.

Súvisiace články