Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Záverečné mužské zlato pre Svendsena

SITA|12. mar 2011 o 15:29

Víťazom záverečnej mužskej disciplíny na majstrovstvách sveta v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku - pretekov na 15 km s hromadným štartom - sa stal Nór Emil Hegle Svendsen.

CHANTY-MANSIJSK.

Druhý skončil domáci Rus Jevgenij Usťugov, bronz si vybojoval Talian Lukas Hofer. Slovenskí reprezentanti sa do pretekov s hromadným štartom určeným iba pre tridsiatku biatlonistov nekvalifikovali.

Svendsen rozhodol o svojom triumfe až v záverečnom okruhu. Bezchybne strieľajúci Usťugov za ním nestačil bežecky. V záverečnom stúpaní pred príchodom na štadión Nór nasadil zdrvujúce tempo a Usťugov vidiac, že za ním nestačí, sa sústredil už iba na udržanie striebornej pozície. Dvadsaťpäťročný Svendsen si pripísal svoje 22. prvenstvo v pretekoch najvyššieho rangu v kariére.

Svoju prvú medailu z MS a vôbec prvé umiestnenie na pódiu pre medailistov v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára v kariére, si vybojoval 21-ročný Talian Lukas Hofer. Hlavný hrdina šampionátu a líder poradia bojov o veľký krištáľový glóbus Nór Tarjei Bö si medailu "odstrelil" na poslednej položke, kde netrafil dva terče a musel absolvovať rovnaký počet trestných 150 m dlhých okruhov.

Skončil hneď za stupňom víťazov štvrtý. Kráľ biatlonu jeho krajan Ole Einar Björndalen finišoval na šiestej pozícii a bude sa vracať domov bez medaily z pretekov jednotlivc

ov. Obe zlaté medaily získal ako člen štafety.

Výsledky - preteky na 15 km s hromadným štartom:

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 38:42,7 min (1 trestný okruh), 2. Jevgenij Usťugov (Rus.) +5,0 s (0), 3. Lukas Hofer (Tal.) +14,3 (1), 4. Tarjei Bö (Nór.) +23,3 (2), 5. Ivan Čerezov (Rus.) +24,2 (1), 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) +28,8 (1), 7. Andrej Makovejev (Rus.) +49,8 (0), 8. Arnd Peiffer (Nem.) +53,7 (3), 9. Simon Eder (Rak.) +54,2 (2), 10. Martin Fourcade (Fr.) +54,8 (3)