Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Zaujímavosti zo zákulisia šampionátu v Aare

SITA|Publikované 10. feb 2007 o 20:22

AARE 10. februára (SITA, AP) - Zaujímavosti zo zákulisia majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare:


Švédsky kráľ už druhýkrát navštívil športovcov

Švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf v sobotu po druhýkrát zavítal do dejiska 39. majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní, ktoré sa konajú v blízkosti Aare, a opäť odišiel bez toho, aby videl jazdu čo i len jedného pretekára. Zjazd mužov totiž pre nepriazeň počasia preložili na nedeľu. Švédsky monarcha, známy svojím záujmom o alpské lyžiarske disciplíny, sa v Aare objavil už minulý týždeň, keď plánoval sledovanie superobrovského slalomu mužov a žien. Pre silný vietor sa však preteky v tom čase neuskutočnili. V neprítomnosti kráľovského páru však počasie nerobí organizátorom žiadne problémy, čo neuniklo pozornosti predsedu organizačného výboru Lassemu Lindqvistovi, ktorý úsmevne naznačil, že Carl XVI. Gustaf spolu s manželkou pravdepodobne vždy začarujú počasie. "Zajtra sa uvidí, či je na tom niečo pravda," zažartoval si Lindqvist. Kráľovský pár plánuje zostať v Aare až do stredy.


Miniatúrne trofeje

Fínsky lyžiar Kalle Palander a jeho kanadský kolega Thomas Grandi si z Aare odnesú každý špeciálnu trofej - malú bábiku. Obaja sa totižto stali hrdými otcami a nestihli prísť do dejiska majstrovstiev sveta načas. Grandiho manželka Sara Rennerová, strieborná olympijská medailistka v behu na lyžiach, porodila 1. februára ich prvé dieťa, dcérku Ariu. "Ariin predčasný príchod na svet bol veľký dar. Teraz môžem ísť a súťažiť," vyjadril sa po pôrode Grandi. Fín Pallander však mal smolu a pri šťastnej udalosti chýbal po boku svojej priateľky Riini-Maiji Salminenovej. Tá totižto porodila počas jeho cesty do Monaka z tréningového kempu. "Je to škoda, že som pri tom nemohol byť," smútil Pallander, ktorý by do Aare mal pricestovať v nedeľu.


Zranený Bourque

Francúzsky lyžiar Francois Bourque vynechá zjazd mužov po tom, ako si počas piatkového tréningu poranil pri páde na odopnutú lyžu pravé stehno. Dvadsaťdvaročný Kanaďan mohol najskôr chodiť iba s pomocou barlí, no po šesťhodinovej sobotňajšej intenzívnej terapii už môže kráčať aj bez cudzej pomoci. Bourque sa však nevzdáva úmyslu štartovať v stredajšom obrovskom slalome. O jeho účasti sa rozhodne v utorok večer. Ak by to zdravotný stav nedovoľoval, príležitosť na svahu tak dostane vo francúzskom tíme Jean-Philippe Roy.


Američania v nových odevoch

Americkí reprezentanti vymenili na majstrovstvách sveta tradičné modré lyžiarske kombinézy za nové čierne. Tie však stále majú zreteľný pavučinový vzor s hviezdami pod kolenami a ladia s čiernymi tvárovými maskami, ktoré lyžiari nosia na ochranu pred ľadovým arktickým vzduchom.


Miernejšie počasie

Po mrazivých arktických teplotách dosahujúcich až -28 stupňov Celzia, ktoré vládli v dejisku MS, nastane vo švédskom Aare mierne oteplenie. Podľa predpovedí by sa do utorka malo postupne otepliť na "iba" -5 stupňov Celzia.


Pärsonová oddychuje pri televízii

Zatiaľ dvojnásobná zlatá medailistka majstrovstiev sveta domáca reprezentantka Anja Pärsonová trávi väčšinu voľného času na gauči pred televíznou obrazovkou. Víťazka superobrovského slalomu a kombinácie, ktorá by sa rada stala prvou víťazkou všetkých piatich disciplín, momentálne sleduje rozšírenú verziu Pána prsteňov. "Túto rozšírenú verziu mám radšej. Knihu som nečítala, tak aspoň ľahšie rozumiem zápletke. Odsledovať to celé zaberie veľa času, ale keďže nám počasie nedovolí veľa iného relaxu na vzduchu, tak to nejako zvládnem," uviedla populárna Švédka.


Súvisiace články