Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Zaujímavosti z MS 2001

SITA|13. máj 2001 o 08:27

Ricardo spieva hymny, Mihálik už len ako divák, Nummelin pred Reichelom, Česi o hetrik, Fíni o druhé zlato (...)

HANNOVER 13. mája (SITA) - Zaujímavosti z Hannoveru pred finálovým stretnutím MS v hokeji Česká republika - Fínsko:


Mihálik už iba ako divák

Slovenský rozhodca Vladimír Mihálik už svoje účikovanie na svetovom šampionáte v Nemecku skončil. Dovedna ako hlavný arbiter viedol šesť stretnutí, sobotňajšie semifinále Fínsko - USA (3:1) bolo preňho na tohtoročných MS vrcholom. "Áno, je to tak. V nedeľu finále nemôžem pískať, lebo v ňom hrajú Česi. Čo sa týka zápasu o 3. miesto, tam dostal prednosť Švajčiar Kurmann. Podľa prvých ohlasov však môžem so svojimi výkonmi v Nemecku vyjadriť spokojnosť. Aj po semifinále prišiel za nami do šatne supervisor a pogratuloval všetkým trom rozhodcom k veľmi dobrému zvládnutiu zápasu. Hoci najmä od druhej tretiny to nebolo jednoduché, lebo sa veľmi zhoršila kvalita ľadu. Aj vzduch sa oteplil o 5-6 stupňov, lebo hala bola nabitá divákmi," konštatoval V. Mihálik. Na adresu blížiaceho sa finále povedal: "Nepovedal by som, že českí hokejisti sú favoritmi. Fíni majú veľmi dobré mužstvo, Česi mali v semifinále šťastie, vo finále ho už nemusia mať," tvrdí slovenský rozhodca.


Nummelin pred Reichelom

Obdivuhodné výkony podáva na tohtoročnom svetovom šampionáte v Nemecku fínsky obranca Petteri Nummelin. Dvadsaťosemročný hráč Columbusu si v semifinále proti Američanom pripísal už svoju dvanástu asistenciu na MS a súčtom trinásť bodov (1+12) si pred finálovým duelom stále udržiava na čele najproduktívnejších hráčov turnaja nepatrný náskok pred českým kapitánom Robertom Reichelom (5+7) a svojím spoluhráčom z útoku Juhom Ylonenom (4+7). Finále Česko - Fínsko tak bude nielen súbojom o titul majstra sveta, ale aj rozhodujúcim zápasom o víťazstvo v kanadskom bodovaní.


Česi o hetrik, Fíni o druhé zlato

Nedeľňajší súboj Česko - Fínsko je reprízou finále MS spred dvoch rokov z Nórska, kde boli v dvojzápasovom súboji úspešnejší Česi (3:1, 1:4 - víťazstvo po predĺžení). Českí hokejisti sú odvtedy na nezastavenie. Vlani v Petrohrade pri zisku ďalšieho titulu iba raz prehrali, tú prehru im však uštedrili v nadstavbovej skupine práve Fíni (4:6). Ak vo finále uspejú Česi, získajú štvrtý titul na deviatom šampionáte od ustanovenia samostatnosti (1996, 1999, 2000), ak Fíni, budú sa zo zlata tešiť druhý raz (predtým 1995). Finále v tomto zložení je však aj potvrdením dominantnosti oboch tímov vo svetovom hokeji. Na posledných piatich šampionátoch nechýbala dvojica Česko, Fínsko medzi najlepšími štyrmi muťstvami sveta ani raz.


Ricardo spieva hymny už na druhých MS

K slávnostnému rámcu záverečných bojov na MS v hokeji prispieva v Hannoveri aj spievanie štatnych hymien víťazov jednotlivých stretnutí. O zaujímavú novinku, ktorá funguje od semifinálovej fázy, sa postaral v Rakúsku narodený Richard Nachbauer, umeleckým menom Ricardo. Študent klasického spevu vo Florencii už má za sebou niekoľko veľkých športových podujatí v úlohe speváka hymien, napríklad aj svetový hokejový šampionát spred troch rokov vo Švajčiarsku. V Ricardovom repertoári sa nachádza 15 hymien, vrátane slovenskej. V sobotu si úspešne v Hannoveri odskúšal spievanie českej a fínskej, v nedeľu si dá v jednom prípade repete.

Súvisiace články