Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

ZAUJÍMAVOSTI Z ANKETY - Po prvý raz v najlepšej trojke zástupcovia jedného športu

Sportnet|20. dec 2004 o 00:00

Z tohtoročnej desiatky sa najčastejšie dostala do TOP 10 elitných športovcov SR dostala Martina Moravcová (11-krát, chýbala len v r. 1996, vtedy však

dostala mimoriadnu cenu), Michal Martikán (10x) a Jozef G"nci (7x). Päťkrát sa medzi najlepšími objavili Hochschornerovci, trikrát Elena Kaliská, dvakrát Dominik Hrbatý a Marián Hossa, úplnými nováčikmi v elitnej desiatke sú Jozef Krnáč, Zdeno Chára a Marek

Mintál.

Dva športové kluby - KTK-Dukla Liptovský Mikuláš (Kaliská, Martikán) a Ottawa Senators (Chára, Hossa) - majú v elitnej desiatke viac ako jedného športovca. V TOP 10 sú aj športovci reprezentujúci zahraničné kluby: Ottawa Senators (Hossa), 1. FC Norimberg (Mintál).

Ak sa Martina Moravcová dostala v ankete do najlepšej desiatky, iba dva razy sa nevmestila medzi trio medailistov - v roku 1994 skončila štvrtá a v roku 2004 šiesta.

Iba víťazka ankety v kategórii jednotlivcov Elena Kaliská sa objavila na všetkých 101 platných hlasovacích lístkoch. Jedenkrát tam chýbali Hochschornerovci, štyrikrát Martikán a päťkrát Krnáč. U kolektívov figuroval najčastejšie na lístkoch štvorkajak (96-krát).

Najväčší počet prvých miest - 68 - získala Elena Kaliská, za ňou nasledujú s veľkým odstupom súrodenci Hochschornerovci (25), Dominik Hrbatý (4), Jozef Krnáč (2), Michal Martikán a pretláčač Ján Germánus (po 1).

Vekový priemer elitnej desiatky slovenských športovcov za rok 2004 je 27,2 roku, čo je o 1,9 roku viac ako vlani. Najstaršou v elitnej desiatke je s 32 rokmi vodná slalomárka Elena Kaliská, najmladšími sú 25-roční Michal Martikán, súrodenci Hochschornerovci a Marián Hossa.

Prvý raz v histórii ankety sa na prvých troch priečkach objavili zástupcovia iba jediného športu - vodného slalomu.

V ankete získalo body 42 jednotlivcov a 14 kolektívov. Najpočetnejšie zastúpenie medzi jednotlivcami majú hokejisti a telesne postihnutí športovci (po 5 športovcov), tenisti (4), vodní slalomári a kulturisti (po 3), strelci, futbalisti, rýchlostní kanoisti, atléti a fitnesky (po 2), jedného športovca majú vo výsledkovej listine džudo, plávanie, vodný zjazd, zjazdové lyžovanie, biatlon, sane, pretláčanie rukou, karate, skoky na trampolíne, kickbox, basketbal a dráhová cyklistika.

Súvisiace články