Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Záujem si nezamieňa s ponukou, a preto nič nesilí

Sportnet|Publikované 20. aug 2008 o 00:00

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.skU niektorých hráčov je to už pomaly tradícia, že sa pred odchodom na svoju štáciu rozohrajú v našej extralige.

ŠTEFAN KÚŠIK, stefan.kusikkorzar.sk

U niektorých hráčov je to už pomaly tradícia, že sa pred odchodom na svoju štáciu rozohrajú v našej extralige. Prichádza to do úvahy hlavne u tých jednotlivcov, ktorí začnú svoje pôsobenie vonku neskoršie, ako sa začína hlavná sezóna. Typickým predstaviteľom tohto spôsobu naberania formy je Ľuboš Bartečko. V predošlých troch rokoch obliekal najprv dres Popradu (v dvoch ročníkoch) a vlani zase zavítal dočasne do Kežmarku.

ST. LOUIS. Vyzerá to tak, že vo svojom rodnom meste odštartuje ročník tento vyspelý hokejista aj onedlho.

Nie je to jednoduché

Borec, ktorému beží trojročný kontrakt vo švédskej Lulee, sa do Škandinávie vyberá pre špecifické daňové zákony (obmedzenie na pol roka, po prekročení tejto lehoty vyjde klub účinkovanie cudzinca podstatne drahšie) tradične k polovici októbra. Výnimkou bol vlaňajšok, keď klub zle odštartoval v Elitserien, a tak ho manažér poprosil, aby prišiel skôr pomôcť. "Je to naozaj pravda, že sa zapojím do prípravy Kežmarčanov okamžite po mojom návrate na Slovensko koncom augusta. Prečo Kežmarok, a nie Poprad? Hmm, ťažko povedať... Ide o moje rozhodnutie zahrať si v najvyššej domácej súťaži pár zápasov. Okrem toho môžem byť v tesnom kontakte s najbližšími," informoval nás zo St. Louis (oženil sa s Američankou a bydlisko má v tomto meste) Ľ. Bartečko. Priznal, že po pauze nie je preňho jednoduché znovu naskočiť na ľad, a trvá mu jeden-dva týždne, kým sa dostane do hernej pohody. No i tak sa majú priaznivci Kežmarku znovu na čo tešiť, lebo je to hráč-srdciar, ktorý nielenže vie strhnúť ostatných, ale má v talóne finesy, aké nevidno medzi domácimi mantinelmi každý deň.

Nemá prehľad

Východniar naznačil, že počas tohto obdobia nemá prehľad o dianí v jeho švédskom klube. Nekomunikoval s nikým z manažmentu ani s hráčmi. Naopak, napriek vzdialenosti je v častom kontakte s Petrom Bondrom, a najmä s Jaroslavom Obšutom, spoluhráčom v Lulee a výborným kamarátom. "Podstatné pre mňa je však byť počas leta čo najviac s najbližšími. Na dovolenke sme boli na Floride v Disney Worlde, hlavne deťom sa tam veľmi páčilo. Postupne ako každý rok si ma zobral do parády osobný tréner a chodil som na ľad korčuľovať s tými, s ktorými som v NHL kedysi hral vo farbách tunajších bluesmanov." Okrem toho ako doplnkový šport Bartečko vyznáva golf. "Na iné nemám čas, deti ma značne zamestnávajú, a to je naozaj vyčerpávajúca disciplína," usmial sa.

Je spokojný

Kedysi na MS v Petrohrade bol strieborný, potom v Göteborgu zlatý (dovedna absolvoval 4-krát MS a dva razy ZOH, odohral 80 duelov za Slovensko). V poslednom čase jeho kontakty s národným tímom obmedzovali nedoliečené zranenia a problémy s telom. Určite však nerezignoval na možnosť objaviť sa ešte v národiaku na vrcholných akciách a pozorne sleduje i situáciu okolo štátneho výberu. "Nazdávam sa, že výmena na poste trénera Slovenska nášmu hokeju prospeje. Tréner Filc je uznávaný odborník, ktorý to vie s hráčmi. Mal som možnosť pod jeho vedením pôsobiť a isté je, že ide o skúseného kouča, s ktorým sa dobre pracuje. Nazdávam sa, že je to osoba, ktorá privedie náš hokej na správnu koľaj. Osobne som rád, že sa pán Filc rozhodol pre návrat," komentoval dôležité zmeny hokejista, čo má za sebou bohatú kariéru. Nie je vylúčené, že sa objaví znovu i v NHL, kde prežil tiež zaujímavú éru. Mimochodom, vraj dostal nejaké ponuky? " Bol iba nejaký záujem, ale nič konkrétne, takže nemalo význam ísť do toho a nechal som to tak.. Momentálne, keď to tak sledujem, sa naskytá obrovské množstvo možností v Európe. Okrem toho sa rozbieha Kontinentálna hokejová liga v Rusku, tak som zvedavý, ako sa to vykryštalizuje. Ja som mimoriadne spokojný s tým, čo mi švédsky hokej ponúka. Návrat do NHL určite nezavrhujem, ale nič neznásilňujem," pripomenul 31-ročný matador.

Súvisiace články