Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Zatiaľ nebezpečné chodníky a špinavá voda. Všetko bude hotové, tvrdia v Soči

Práce v Soči finišujú aj po príchode prvých hostí. (Autor: TASR/AP)
Tomáš Prokop|Publikované 5. feb 2014 o 12:18

Hostia prichádzajú na olympiádu, a nachádzajú mesto, v ktorom robotníci finišujú s prácami.


prokop_avizo.jpg
Zo Soči od našich redaktorov TOMÁŠA PROKOPA a MILOSLAVA ŠEBELU

SOČI. Milé, no trochu umelé sú prvé dojmy z najteplejšieho dejiska zimných olympijských hier. Novinári súťažia v tom, kto z nich zažil v Soči zatiaľ najväčší trapas zo strany organizátorov. Ubytovať sme sa nemohli po prílete ani my.

Na izbu sme čakali do večera. Pôvodne mala byť pripravená o polnoci, neskôr termín posunuli.

Čistá letisková hala, pestrofarebne oblečení a ochotní dobrovoľníci na každom kroku. Akreditácie, registrácie i ďalšie formality nových prichádzajúcich na olympijské hry vybavujú rýchlo. Idylka pokračuje cestou do olympijského parku. Nové budovy, cesty, plynulá premávka a všadeprítomní policajti.

Niekedy sa však zdá, že budovy i rozsiahle parky na pobreží pripomínajú mesto duchov. Sú prázdne. Všetky obytné časti obkolesuje plot.

Reportáže NY Times, Washington Post či ďalších písali o nedostatkoch na izbách a hoteloch, ktoré do otvorenia ani nestihnú robotníci dostavať.

Nové autá všetkých značiek

Bez vody či elektriny ostali väčšinou hostia v horskej časti v Červenej Poľane. V mestečku Adler pri olympijskom parku už stoja baraky. Radové zástavby podobné aj slovenským sídliskám. Názvy sú podľa veľkých miest. Vidieť je Istanbul, New York. Zastavujeme pri Jekaterinskom kvartáli.

„Páni už sme tu, môžem vás zaviesť bližšie, ale asi ani sami neviete, v ktorom zo šestnástich vchodov bývate,“ odvetí šofér v novučičkej dodávke. Celkovo je vidieť, že Rusi sa plesli po vrecku. Autopark je po celom olympijskom priestore bohatý. Oficiálne vozidlá sú svetových značiek a všetkých veľkostí. Nové autobusy, limuzíny, či terénne autá.

Loby vo vstupnej hale je zariadená. Posedávajú na nej ľudia z celého sveta, pri nohách majú fúru kufrov a ďalšej batožiny.

„Ospravedlňujem sa. Vaša izba je hotová, ale ešte nie je pripravená. Nasťahovať sa budete môcť až o niekoľko hodín,“ hovorí nám lámavou angličtinou sympatická Máša.

Internet len potichučky

Sľubuje, že do večera bude všetko pripravené, aj keby to mala spraviť sama. S mrzutým výrazom, že budú čakať, sa otáčajú aj ruskí novinári.

Na pripojenie na internet sa radšej pýtame len potichučky. „Musíte nás pochopiť. Všetko, čo tu dnes je, sme stavali od podlahy. Pár mesiacov dozadu tu nič nebolo. Internet sme tu pred tromi dňami vôbec nemali. Stále nie je všade, ale o pár dní isto bude,“ uisťuje Ruska.

Je vidieť, že rovnako presviedča každú chvíľu nových a nových hostí. Kolegovia novinári z prestížnych médií súťažia na sociálnych sieťach o najväčší trapas organizátorov.

„Netečie voda a keď ju konečne pustili, na recepcii nám oznámili: Nedávajte ju na pokožku, obsahuje nečistoty,“ napísala Stacy Clairová zo Chicago Tribune.

CNN priznalo, že už dostalo jednu izbu. Pred piatimi mesiacmi si však objednalo pre svojich reportérov jedenásť. Na ubytovanie čakajú od rána. Podobných správ sú desiatky.

Po kratučkom prevezení autobusom je cítiť, že bez olympiády by tu dnes bolo iba malé prímorské letovisko s ošarpanými domami.

Olympiáda pozdvihla infraštruktúru, mesto vyzerá moderne. K fungujúcemu stredisku, ktoré víta olympijské hry s nadšením a snaží sa pritiahnuť fanúšikov celého sveta, má ešte ďaleko.

A drobný organizačný chaos pri súťažiach môže spôsobiť Rusom, ktorí s prípravou takýchto podujatí nemajú veľké skúsenosti, nové problémy.


Symbolom bude robotník

Washington Post na svojom webe zosumarizoval viaceré fotky zo Soči, ktoré sa objavili na twitteri. Je na nich vidieť chýbajúci poklop na kanáli v strede chodníka, špinavá voda, ktorá tečie z kohútikov na hoteloch alebo fotka Putina, ktorá víta na recepcii hotela.

Novinárka Chicago Tribune Stacy St. Cail píše ako si umývala tvár minerálkou Evian, pretože na hoteli tiekla len žltá voda. "Pripadám si ako Kim Kardashian."

O nepripravenosti Soči informovalo viacero svetových médií. New York Times napísal, že symbolom Soči sa možno stane robotník.

Z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnila agentúra SITA v stredu vyplýva, že iba niečo viac ako 50 percent Rusov podporuje konanie zimných olympijských hier v letovisku Soči. Prieskum inštitútu Levada zistil, že odporcov je približne 26 percent. Jedna pätina opýtaných nemala na vec jasný názor.

Takmer 40 percent opýtaných si myslí, že hlavnou motiváciou organizátorov bola príležitosť na spreneveru peňazí, kým podpora športu a krajiny bola hlavným dôvodom iba podľa 23 percent.

Anketárov zaujímal aj pohľad Rusov na príčiny vysokých nákladov na prípravu a priebeh hier. Podľa takmer polovice je ňou korupcia.

Ďalších takmer 35 percent hovorilo o "pažravosti a nečestnosti" spoločností, ktoré stavali olympijské zariadenia. Aj preto sa iba 32 percent respondentov vyjadrilo kladne k možnosti, aby sa Rusko uchádzalo aj o organizáciu letných olympijských hier. Opačný názor na vec vyslovilo 43 percent, píše podľa agentúry SITA portál ruskej spravodajskej agentúry RIA Novosti.

Autor: Tomáš Prokop

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.