Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Zasadne si futbalový tréner Rehhagel na Olymp?

Sportnet|14. jún 2004 o 00:00

Kto bol hrdinom otváracieho zápasu s prekvapujúcim výsledkom? Odborníci ocenili strelca prvého gólu šampionátu Georgiosa Karagounisa, alebo mal to byť Georgios Seitaridis, ktorý "vyrobil" pokutový kop či realizátor penalty Angelos Basinas?


FOTO - ČTK/APRozhodol slabý výkon futbalových zástupcov organizátorov, alebo ten, čo ho zapríčinil? Zdá sa, že hlavný podiel na senzačnom víťazstve Grékov mal ich nemecký tréner Otto Rehhagel!

Keď v auguste 2001 prevzal tento "demokratický diktátor" reprezentáciu Grécka, veľa nádejí na dlhý život mu nedávali ani domáci fanúšikovia, ani nemeckí experti. Hoci 65-ročný, stále mlado vyzerajúci muž, má bohaté skúsenosti z Bundesligy, po prvý raz prijal zahraničný angažmán. Na úvod musel prehltnúť nejednu horkú pilulku.

Po bezgólovej prípravnej remíze v Moskve vybuchli Gréci v zápase kvalifikácie MS 2002 v Helsinkách s Fínskom 1:5! Remíza na záver zápolení o východnú Áziu s Anglickom síce nič neriešila, no na chvíľu ho vykúpila. Ale prišla ďalšia zahanbujúca prehra, dokonca v Aténach s Cyprom 1:2. Stolička sa povážlivo rozkývala.

Rehhagel však naďalej usilovne hľadal, mapoval si ašpirantov na boje o EURO 2004. Hoci mu pôdu podkopávali neraz kluby, ba aj niektorí hráči, ako je v kraji zvykom, nedal sa znechutiť. Po úvodných prehrách so Španielskom a Ukrajinou sa priaznivci pýtali: "Ako chce prejsť cez týchto favoritov, keď nevyhral ani doma?"

Rehhagel však už získal hráčov na svoju stranu, presviedčal ich, že popri hravosti musia myslieť aj na defenzívu, zodpovednosť nielen za svoj výkon, ale aj celkový výsledok. A potom prišla jasná odpoveď - Grécko do konca kvalifikácie nestratilo ani bod, nedostalo ani gól! Richtiges Rezept, písali nemecké noviny. Český odborník na grécky futbal Vladimír Táborský pred štartom upozorňoval na neraz prehnanú sebadôveru, ale aj skleslosť a odovzdanosť pri nepriaznivom vývoji stretnutia, po ich vstupe do šampionátu zložil veľkú poklonu práve trénerovi.

Gréci štartujú na finálovom turnaji ME iba po druhý raz, no zaznamenali prvé víťazstvo. V roku 1980 v Taliansku podľahli Holandsku 0:1, Československu 1:3 a remizovali s Nemeckom 0:0. Teraz dostali krídla. Ak ich futbalový Pegas doletí k postupu, možno sa Otto Rehhagel dostane medzi bohov na Olymp ešte pred otvorením olympijských hier. (dus)

Otto Rehhagel

Narodený: 9. 8. 1938 v Essene

Hráčska kariéra: TUS Essen, Rott Weiss Essen, Herta Berlín, 1.FC Kaiserslautern

Trénerská kariéra: 1. FC Saarbrücken (72 - 73), Kickers Offenbach (73 - 76), Werder Brémy (1976), Borussia Dortmund (76 - 78), Arminia Bielefeld (78 - 79), Fortuna Düsseldorf (79 - 80), Werder Brémy (81 - 95), Bayern Mníchov (95 - 96), 1. FC Kaiserslautern (96 - 2000), od augusta 2001 reprezentácia Grécka.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Wales vs. Švajčiarsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Fínsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Belgicko vs. Rusko
Kurzy prináša