Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Zápasy štvrtej a piatej ligy štartujú cez víkend

Už to začne. Tento víkend štartujú najvyššie regionálne futbalové súťaže. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 1. aug 2013 o 22:00

Tento víkend odštartujú najvyššie súťaže v portfóliu Východoslovenského futbalového zväzu – IV. liga a obe skupiny V. ligy.

Futbalové leto, ktoré je podstatne kratšie než kalendárne, sa končí aj v regionálnych zápoleniach.

PREŠOV. Šiestoligové boje sa dostanú k slovu o týždeň neskôr.

Nastávajúci ročník bude historickým, keďže po starom sa bude bojovať naposledy, potom sa uskutoční reorganizácia, pričom novovytvorená III. liga sa dostane tiež pod ochranné krídla VsFZ.

Zmeny, ktoré vstúpia do platnosti v sezóne 2014/2015, majú priniesť hlavne ekonomické úspory pre účastníkov.

Rôzne varianty

Podnety na reorganizáciu prišli od samotných klubov, a tak riadiaci orgán – SFZ – začal konať. Pravdaže, fanúšikov, ale i samotných aktérov najviac zaujíma, ako sa nový model premietne do postavenia tímov v konkrétnych zápoleniach.

Teraz je o tom ešte príliš predčasné hovoriť konkrétnejšie. Všetko bude závisieť od pohybu na vrchole pyramídy – v terajšej II. a III. lige.

„Treba si ozrejmiť, že klasický model, že postupujú víťazi, v tomto ročníku bude platiť len pre okresné súťaže. Inde sa budú presúvať aj viacerí účastníci,“ rozhovoril sa vedúci sekretár VsFZ Marcel Eperješi.

Zaujímalo nás, aké sú predpoklady ohľadom posunov do budúcej III. ligy a ďalších súťaží.

„Do úvahy prichádza viac variantov, najhorší je taký, že najvyššiu regionálnu súťaž doplnia šiesti terajší švrtoligisti, ak v nej zostane všetkých desať aktuálnych treťoligistov. Zvyšných desať štvrtoligistov bude rozdelených do dvoch skupín novovytvorenej IV. ligy Sever a Juh, teda záležať bude na tom, aké kluby zostanú a od toho sa začne odvíjať pohyb v aktuálnych skupinách V. ligy Sever a Juh aj príslušné dopĺňanie oboch skupín a podobne sa bude situácia rysovať i v skupinách VI. ligy, kde je však otázne, koľkí pôjdu okrem víťaza hore. Počet skupín však zostane zachovaných.“

Vznikom III. ligy, ktorá dostane iný charakter, sa určite kvalita v regióne zvýši, otázniky visia nad úrovňou II. ligy. Všetko ale ukáže budúcnosť a tiež to, kto sa kam poposúva budúci rok.

Bez centrálneho mecenáša

Pokiaľ ide o tento ročník, podľa vedúceho sekretára VsFZ všetci nováčikovia splnili požadované normy, a tak by sa nemali vyskytnúť žiadne športovo-technické problémy.

Obmenil sa tiež rozhodcovský zbor (na základe požiadavky komisie rozhodcov VsFZ pribudlo 16 strážcov pravidiel z oblastných futbalových zväzov) a tiež nominačná listina delegátov prešla zmenami (5 nováčikov z radov tých, ktorí končili rozhodcovskú kariéru).

„Veríme, že všetci noví budú prínosom a pomôžu udržať nasadený kurz.“

Pred časom sa rozbehol projekt centrálnej sponzorskej pomoci pre kluby z východu, lenže mecenáš od jarnej časti odskočil od zmluvy.

„Výkonný výbor na ostatnom zasadnutí rozhodol, že bude z vlastných zdrojov podporovať mládežníkov, žiacke súťaže riadené regionálnym zväzom, aby sme tak odbremenili aspoň čiastočne jednotlivé kluby.“

Na margo avizovaných zmien a celkovej situácie medzi účastníkmi Marcel Eperješi dodal: „Prežili sme blahobyt, prežijeme aj reorganizáciu súťaží,“ podotkol nadľahčene a pokračoval: „Veríme, že tak ako po iné roky je vykryštalizovaná prvá pätica v každej súťaži, podobne to bude i tentoraz a nepredpokladáme zvýšenú nervozitu, hoci viacerí stratia štatút príslušnosti k najvyššej regionálnej súťaži . Očakávame teda 'normálny' ročník, len akurát s inými posunmi.“

Program zápasov

1. kolo IV. futbalovej ligy, 2. 8. 2013 o 17.00 hod.: Stropkov – V. Opátske, 4. 8. 2013 o 16.30 hod.: V. Tatry – Giraltovce, Plavnica – Sabinov, Svit – Snina, Svidník – Sp. N. Ves, Krompachy – V. Revištia, Sp. Podhradie – Barca, Haniska – Michalovce B.

1. kolo V. futbalovej ligy – Sever, 3. 8. 2013 o 16.30 hod.: St. Ľubovňa – Radvaň n/L, 4. 8. 2013 o 16.30 hod.: Štrba – Ľubotice, Raslavice – Kľušov, Kendice – Medzilaborce, Dl. Klčovo – Pakostov, Fintice – Kežmarok, Pušovce – Kračúnovce, Hanušovce – Zámutov.

1. kolo V. futbalovej ligy – Juh, 3. 8. 2013 o 16.30 hod.: Rožňava – Medzev, 4. 8. 2013 o 16.30 hod.: Šaca – V. Horeš, V. Folkmar – Sp. Vlachy, Michaľany – Rudňany, Strážske – Sobrance, Sokoľany – Kalša, Kr. Chlmec – Čaňa.

zuk

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.