Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Zápasník Lévai je bez miestenky do Ria, skončil v osemfinále

Istvánovi Lévaiovi (v červenom) sa olympijský sen v Las Vegas nenaplnil. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 8. sep 2015 o 10:02

Slovensko má na MS v zápasení 2015 v americkom Las Vegas zastúpenie už iba medzi voľnoštýliarmi.

LAS VEGAS. Z dvojice slovenských zápasníkov - klasikov, ktorí zasiahli do bojov v úvodný súťažný deň tohtoročných majstrovstiev sveta v americkom Las Vegas, sa viac darilo Istvánovi Lévaiovi, jeho púť v hmotnostnej kategórii do 66 kg v grécko-rímskom štýle sa však skončila v osemfinále.

Borec oddielu VŠC Dukla Banská Bystrica najskôr v kvalifikácii zdolal jednoznačne 4:0 Mehdiho Chooliho Zeidvanda z Iránu, keď bodoval v oboch periódach a v závere odolal ataku súpera.

Dramatickejšie sa vyvíjal šestnásťfinálový súboj s Ukrajincom Denisom Demiankovom.

V repríze zápasu o tretie miesto z júnových I. európskych hier v azerbajdžanskom Baku išiel Lévai do vedenia 2:0, ale pri dokončení chvatu sa dostal do nevýhodnej pozície, z ktorej súper vyťažil sedem bodov a prvú periódu vyhral 9:6.

V prostrednej časti druhej trojminútovky Slovák obrátil stav na 13:9 vďaka pasivite unaveného Ukrajinca a dotiahol duel do víťazného konca.

Nad sily majstra Európy z roku 2012 v nasledujúcom kole bol Gruzínec Šmagi Bolkvadze. Ten v osemfinále ako prvý bodoval po technickej chybe Lévaia, v druhej perióde postupne zvýšil na konečných 6:0.

Lévai nenaplnil medailové ambície a nezískal jednu zo šiestich miesteniek na OH 2016 do brazílskeho Ria de Janeiro. Majstrom sveta v tejto kategórii sa stal Nemec Frank Stäbler. Ten vo finále zdolal Chan-su Rju z Kórejskej republiky.

"István dostal náročný žreb, jeho vetva bola omnoho nabitejšia. Hovoril som len s jeho trénerom, ktorý mal trochu ťažké srdce, pretože podľa zákulisných informácií nebolo vylosovanie úplne kóšer. Lévai si poradil s Iráncom i Ukrajincom, nad jeho sily bol juniorský majster sveta z Gruzínska. Vkladali sme do neho najväčšie nádeje, zároveň však mal divíziu s najvyšším počtom pretekárov na tomto šampionáte. Dúfame, že pri vyžrebovaní voľnoštýliarov sa už nezopakuje takáto situácia," zhodnotil pre agentúru SITA predseda Slovenského zápasníckeho zväzu (SZZ) František Lengyel.

Druhý Slovák v akcii Richard Rigó nestačil v šestnásťfinále váhy do 75 kg na Egypťana Tareka Mohameda Abda Elsalama Shibla, ktorému podľahol 0:2 a tým sa jeho pôsobenie na nevadských žinenkách skončilo.

Zlato putovalo do zbierky úradujúceho olympijského víťaza a majstra sveta z roku 2011 Romana Vlasova z Ruska.

Medaily sa rozdávali aj v grécko-rímskom štýle do 98 kg, najcennejšiu získal obhajca prvenstva z Taškentu 2014 Artur Aleksanjan, keď vo finále prevýšil olympijského šampióna z Londýna 2012 Quasema Rezáího z Iránu.

Slovensko má na MS 2015 zastúpenie už iba medzi voľnoštýliarmi.

Dan Pálinkás sa predstaví do 74 kg, Jozef Jaloviar do 97 kg a Soslan Gaglojev do 125 kg.

MS v zápasení 2015:

GRÉCKO-RÍMSKY ŠTÝL (do 66 kg):

Kvalifikácia: István Lévai (SR) - Mehdi Chooli Zeidvand (Irán) 4:0

Šestnásťfinále: István Lévai (SR) - Denis Demiankov (Ukr.) 13:9

Osemfinále: Šmagi Bolkvadze (Gruz.) - István Lévai (SR) 6:0

Do 75 kg:

Šestnásťfinále: Tarek Mohamed Abd Elsalam Shibl (Egypt) - Richard Rigó (SR) 2:0

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.