Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Zápasenie: Tréner Hirjak s ambíciou jedného umiestnenia do 6. miesta

TASR|24. aug 2004 o 10:28

Bratislava 24. augusta (TASR) - V utorok odletela do dejiska XXVIII. olympijských hier do Atén druhá voľnoštýliarska časť slovenskej zápasníckej výpravy, ...

Bratislava 24. augusta (TASR) - V utorok odletela do dejiska XXVIII. olympijských hier do Atén druhá voľnoštýliarska časť slovenskej zápasníckej výpravy, v zložení: Štefan Fernyák (66 kg), Peter Pecha (96 kg), reprezentačný tréner Peter Hirjak. V prvej piatkovej várke odleteli pod Akropolu klasik Attila Bátky (84 kg) a reprezentačný kouč v grécko-rímskom štýle Zdeněk Chára.

Slovenskí voľnoštýliari posledné tri týždne strávili na sústredení v Tenčíne, kde im sparingpartnerov robili viacerí borci z reprezentácie a domácich oddielov. Tréner Hirjak pred odletom prezradil, že za úspech by považoval jedno umiestnenie do šiestej priečky. "Fernyák i Pecha tvrdo trénovali. V Trenčíne, kde sme boli od tretieho augusta, nám robilo springpartnerov viacero kvalitných borcov. Okrem reprezentantov Mazáča, Fašánka, prišli aj Buryán, Nagy, Bátovič, Stehel a iní," povedal na úvod tréner P. Hirjak a pokračoval: "Naposledy sme mali možnosť zápasiť naostro na turnaji v Kaliningrade, kde sa veľmi dobre ukazoval Fernyák. Trojtýždňový prípravný blok sme rozvrhli tak, aby forma gradovala jeden, dva dni počas hier. To je však to najťažšie...Čo sa týka úpravy hmotnosti, v tom nevidím žiaden problém. Obidvaja ju majú slušnú, Pecha má iba štyri kilá nad a Fernyák tri."

Fernyák si olympijskú miestenku vybojoval na vlaňajších MS v New Yorku, Pecha ako jediný slovenský zápasník využil šancu na druhom kvalifikačnom turnaji v Sofii - obaja borci bratislavskej Dunajplavby sa zúčastnili už na predchádzajúcich hrách v Sydney. "Do Atén letíme v poslednej várke, bolo by to dlho ísť tam dva týždne pred pretekmi. Príprava bola vynikajúca, boli sme na sústredení v Poľsku, predtým na Kube, trénovali sme s Maďarmi, takže to bolo pestré. Posledné štyri týždne sme už iba dolaďovali formu," pochvaľoval si 28-ročný Pecha, ktorý na OH 2000 skončil v kategórii do 130 kg na 16. priečke. Najlepším výsledkom bratislavského rodáka je piate miesto na ME 2000 (130 kg), ale po zostupe do nižšej hmotnostnej kategórie obsadil v 96-tke na vlaňajšom kontinentálnom šampionáte 9. priečku a tento rok v Turecku skončil 15. "Ako v Aténach dopadnem, uvidíme... U nás je to ťažké aj tým, aký bude žreb. Chcel by som uspieť čo najlepšie, bolo by pekné skončiť v prvej šestke," prezradil Pecha.

Tridsaťjedenročný Fernyák má od svojho reprezentačného a klubového kolegu väčšie medzinárodné skúsenosti, veď na ME štartoval už pred jedenástimi rokmi a vo svojej premiére hneď zažiaril, keď si v kategórii do 62 kg vybojoval bronzovú medailu. Desaťnásobný účastník majstrovstiev Európy skončil tento rok v Ankare v 66-tke deviaty, vlani na majstrovstvách sveta o stupienok nižšie. V Sydney pred štyrmi rokmi skončil ôsmy (62 kg).

Váženie je na programe vo štvrtok 26. augusta (Fernyák) a piatok 27. augusta (Pecha), po nich nasleduje žreb. "Ten napovie veľa, ale rozhodovať sa aj tak bude na žinenke." naznačil P. Hirjak a k olympijským cieľom slovenskej mini-výpravy uviedol: "Boli by sme spokojní s jedným umiestnením do šiesteho miesta. To by znamenalo minimálne jeden bod. Ja osobne by som to považoval za úspech,"

Súvisiace články