Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Zápas s Usmanom? „Stratiť 3 mesiace života, to ma vôbec nemotivuje,“ vysvetľuje Georges St-Pierre

Adrián Mečiar|Publikované 16. feb 2021 o 01:00

Kamaru Usman by si želal superfight s Georgesom St-Pierreom. Kanadská legenda však nezdieľa rovnaké nadšenie.

Kamaru Usman by si želal superfight s Georgesom St-Pierreom. Kanadská legenda však nezdieľa rovnaké nadšenie.

Kamaru Usman má našliapnuté na skutočne nezabudnuteľnú kariéru. Už teraz sa v podstate hovorí o tom, že môže prevziať status Georgesa St-Pierrea ako najúspenejšia weltrová váha všetkých čias.

Víťazstvom nad Gilbertom Burnsom dokázal Usman prekonať St-Pierreov rekord najdlhšej víťaznej šnúry v histórii tejto divízie. Aktuálne je na čísle trinástich víťazstiev v rade. 

Usmana by aj kvôli týmto porovnaniam určite zaujímal duel s kanadskou legendou. „Georges odišiel na vrchole. Stále to dokáže. Vidím, ako neustále trénuje. Georges, vidím ako trénuješ, sledujem ťa! Pokiaľ sa chce vrátiť a je tam potenciál tohto obrovského zápasu, Georges určite nemusí niečo dokazovať, pokojne môže preskočiť ostatných v rade,“ uviedol Usman na pozápasovej tlačovej konferencii.

Súčasného šampióna však príliš nepoteší odpoveď zo strany St-Pierrea. „GSP“ sa síce vo veku 39 rokov naďalej udržuje vo výbornej kondícii, no momentálne nič nenasvedčuje tomu, že sa ešte niekedy znova postaví do klietky.

„Jasné, že stále trénujem, ale ak sa máme baviť o zápase, to je iná reč. Jedna vec, že by som musel doslova odísť z krajiny, lebo v Kanade nemôžete trénovať kvôli koronavírusu. Musel by som nájsť nejaké miesto, priviezť tam trénerov a sparing partnerov, veď je to Kamaru Usman. Potrebujete poriadny kemp.

Musel by som opustiť domov a rodinu. Také čosi ma jednak neláka a ani to nemusím spraviť. Som zdravý a celkom bohatý, vôbec nemám chuť stratiť tri mesiace môjho života, zažiť ten stres a všetko len kvôli tomu, aby som získal výhru nad Usmanom. Ako plynie čas, návrat ma zaujíma čoraz menej,“ priznal St-Pierre v podcastovej relácii The Good Show.

Naposledy bojoval v novembri 2017, keď v Madison Square Garden zdolal Michaela Bispinga a získal opasok strednej váhy. Toho sa musel následne vzdať kvôli zdravotným problémom a vo februári 2019 oznámil definitívny koniec kariéry.

Aj po tomto rozhodnutí sa ale spomínal potenciálny súboj s Khabibom Nurmagomedovom, o ktorý aj sám GSP prejavil záujem. V súčasnosti sa ale zdá, že v tomto prípade sú šance na uskutočnenie zápasu, či už s Khabibom alebo Usmanom, len veľmi malé.

„Čas plynie. Môj život nie je rovnaký ako pred dvomi rokmi. Teší ma, čo Kamaru dosiahol, som za neho šťastný, ale stratiť tri mesiace a podstúpiť celú prípravu pre zápas s ním, to ma nemotivuje. Neviem, či ma ešte niečo bude vedieť motivovať,“ hovorí.

St-Pierre neraz vravel o tom, že nechce napodobniť niektorých zápasníkov, ktorí odišli do športového dôchodku príliš neskoro. „Mnoho bojovníkov urobí toto rozhodnutie neskoro. Povedal som si, že nechcem zápasiť v čase, keď budem mať najlepšie roky za sebou. Dospejete k bodu, pri ktorom sa vaše poznatky neustále rozširujú, no fyzicky začínate strácať.

Mám 39 rokov, čoskoro budem mať 40. Keby som mal niečo prijať, muselo by to byť naozaj špeciálne. Niečo, čo by mi ma motivovalo k tomu, aby som si siahol na svoje dno. To mi chýba a je to stále menej a menej pravdepodobné,“ vysvetlil St-Pierre.

Georges St-Pierre je bývalým šampiónom weltrovej a strednej váhy. Kamaru Usman prekonal jeho víťaznú šnúru, no v celkovom počte titulových obhajob (3) na St-Pierrea (9) stále výrazne stráca.

Adrián Mečiar je súčasťou redakcie Svet MMA je od roku 2017. Zaujímajú ho inšpiratívne príbehy z prostredia bojových športov, stará sa o YouTube kanál, kde je autorom magazínu Týždeň V klietke. Okrem MMA sleduje najmä basketbal, ale aj ďalšie športy.

Súvisiace články