Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Zapálili oheň Hier XXVIII. olympiády

26. mar 2004 o 00:00

V zrúcaninách Hérinho chrámu v posvätnom háji starobylej Olympie včera zapálili olympijský oheň. Tridsaťjedenročnej Thalii Prokopiouovej, herečke aténskeho Národného divadla, absolventke klasickej drámy a tanca, pridelili hlavnú úlohu kňažky, ktorá ...


Grécka herečka Thalia Prokopiouová s olympijským ohňom.FOTO - ČTK/APV zrúcaninách Hérinho chrámu v posvätnom háji starobylej Olympie včera zapálili olympijský oheň. Tridsaťjedenročnej Thalii Prokopiouovej, herečke aténskeho Národného divadla, absolventke klasickej drámy a tanca, pridelili hlavnú úlohu kňažky, ktorá roznieti pochodeň od lúčov slnka po tretí raz. Pri zapaľovaní pred Hrami XXVII. olympiády v Sydney 2000 a zimných hrách v Salt Lake City 2002 mala smolu. Cez mraky neprenikol ani paprsok k parabolickému zrkadlu koncentrujúcemu lúče. Pomôcť musela "náhradná" technika a šikovná réžia.

"Apollón, zošli nám lúče pre posvätnú pochodeň," prihovárala sa včera v zamračenom dejisku starovekých olympiád Thalia dramaticky k bohovi slnka a svetla. Božstvá na Olympe sa tentoraz zmilovali. Po vyše polhodine sa podaril slávnostný akt v plnej paráde. Oheň mal vzplanúť, podľa tradície na pravé poludnie, stalo sa tak tridasťosem minút po dvanástej.

"V Olympii sa to všetko začalo a dnes sme odštartovali cestu k ďalšiemu pokračovaniu v Aténach. Oheň poputuje cez všetkých päť kontinentov, symbolizujúc päť kruhov spájajúcich ľudí bez ohľadu na ich politické, náboženské, kultúrne a sociálne rozdiely," uviedol predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge. Ako prvý bežal s pochodňou v tvare olivového listu na 141 dní dlhej púti grécky oštepár Konstantinos Gatsioudis. Po ňom prevzal oheň ruský štvornásobný olympijský víťaz v plávaní Alexander Popov. (pf)

Súvisiace články