Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Žangovci sa otriasli a už siahajú na zlato

Sportnet|22. mar 2006 o 00:00

Dan a Hao Žangovci. FOTO - ČTK/AP

MS v krasokorčuľovaní: v noci na dnes jazdil aj náš Macypura - postúpil z kvalifikácieCALGARY - Žang Dan mala na nohe bandáž. Bolo to však jediné poznávacie znamenie ťažkého pádu na februárovej turínskej olympiáde. Čínska športová dvojica Dan a Hao Žangovci

v úvodný deň svetového krasokorčuliarskeho šampionátu v kanadskom Calgary presvedčivo vyhrala krátky program a v dnešných voľných jazdách zaútočí na titul.

"Cítim sa už oveľa lepšie ako na olympiáde," vravela dvadsaťročná Číňanka, ktorá si v Turíne po nevydarenom pokuse o dosiaľ nevídaný hodený štvoritý odpichnutý salchov zranila krížne aj bočné kolenné väzivo. Vtedy so sebazaprením po párminútovom váhaní spolu s partnerom Haom požiadali o možnosť pokračovať v prerušenej voľnej jazde a napokon nečakane získali strieborné medaily.

V Calgary majú veľkú šancu zasadnúť na trón, ktorý uvoľnila ruská športová dvojica Toťmianinová - Marinin. V krátkom programe dostali Číňania najvyššie hodnotenie v kariére - 65,58 b. "Šampionát nasleduje krátko po olympiáde. Je ťažké nastúpiť po jedných ťažkých pretekoch na druhé, napriek tomu sme odjazdili pekný program," cituje Žang Haa internetová stránka svetovej korčuliarskej únie.

Najväčších súperov majú Žangovci v krajanoch: druhý najlepší krátky program na Rachmaninove variácie Paganini zajazdil pár Pang Qing a Tong Jian. Obe dvojice trénuje jeden a ten istý kouč - slávny Bin Jao, prvý Číňan, ktorý sa kedy (v r. 1980) objavil na krasokorčuliarskych MS. Až na tretej priečke je ruská športová dvojica. Petrovová s Tichonovom, majstri sveta 2000, by sa s kariérou v úplne poslednom vystúpení radi rozlúčili kvalitnejším kovom ako bronzom, ale proti Číňanom to budú mať ťažké.

V noci na dnes sa v hlavnej súťaži mužov (jej úvod patril krátkemu programu) predstavil aj 20-ročný slovenský reprezentant Igor Macypura, ktorý v kvalifikačnej voľnej jazde skončil v poli 40 súťažiacich na 27. mieste. Postup medzi 30 najlepších si vybojoval osobným bodovým rekordom 99,98 b.

Kvalifikácia má bodový koeficient 0,25. Vyhral ju s obrovským, 16-bodovým náskokom švajčiarsky obhajca titulu Stéphane Lambiel. Ázia vystrčila rožky aj v tejto kategórii: druhý skončil mladučký japonský juniorský majster sveta Nobunari Oda, ktorý dovŕši devätnásť rokov až v sobotu!

(mo)

VýsledkyMuži, stav po kvalifikácii: 1. Lambiel (Švajč.) 40,23, 2. Oda (Jap.) 36,23, 3. Lysacek (USA) 139,70, 4. Buttle (USA) 34,48, 5. Joubert (Fr.) 34,05, 6. Weir (USA) 33,38, ... 27. Macypura (SR) 25,00.

Športové dvojice, krátky program: 1. Žang Dan, Žang Hao (Čína) 65,58, 2. Pang Qing, Tong Jian (Čína) 64,90, 3. Petrovová, Tichonov (Rus.) 63,04, 4. Marcouxová, Buntin (Kan.) 62,66, 5. Savčenková, Szolkowy (Nem.) 61,24, 6. Inoueová, Baldwin (USA) 60,90.

Súvisiace články