Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Zamietavé stanovisko FIS v prípade Bajčičáka

SITA|Publikované 24. okt 2006 o 14:44

OBERHOFEN 24. októbra (SITA) - Na slovenského reprezentanta v behu na lyžiach Martina Bajčičáka sa v nadchádzajúcej sezóne nebude vzťahovať výnimka umožňujúca jeho účasť v pretekoch v prípade zvýšenej ...

OBERHOFEN 24. októbra (SITA) - Na slovenského reprezentanta v behu na lyžiach Martina Bajčičáka sa v nadchádzajúcej sezóne nebude vzťahovať výnimka umožňujúca jeho účasť v pretekoch v prípade zvýšenej hladiny hemoglobínu v krvi. Tejto výnimky sa dožadoval Slovenský lyžiarsky zväz poukazujúc na to, že jeden z dvojice elitných slovenských lyžiarov - bežcov má prirodzene zvýšený výskyt tohto krvného farbiva. SLZ sa však v písomnej odpovedi zo sídla Medzinárodnej lyžiarskej federácie nedočkal kladného vybavenia žiadosti. "Podľa zistení FIS sa priemerná hodnota hemoglobínu u športovca Bajčičáka pohybuje na hornej hranici toho, čo zodpovedá výskytu u zdravej populácie. Na základe týchto výsledkov neexistuje dôkaz o tom, aby sme Bajčičákovi mohli udeliť trvalú výnimku pre zvýšenú hladinu hemoglobínu," píše sa vo vysvetlení Medzinárodnej lyžiarskej federácie, ktoré koncipoval antidopingový expert Rasmus Damsgaard.

Podľa smerníc FIS, ktoré sú v súlade s antidopingovými pravidlami, je horná hranica hemoglobínu u športovcov mužského pohlavia stanovená na 17 g/dL. Pri jej prekročení športovec riskuje automatický zákaz súťaženia na 5 za sebou idúcich dní. Tento zákaz netreba chápať ako antidopingovú sankciu, lebo s klasickým dopingom nemá nič spoločné. Ide skôr o preventívne opatrenie, lebo nadmerné zaťažovanie organizmu aktivitami vytrvalostného typu v období, keď sú momentálne hodnoty hemoglobínu zvýšené nad stanovenú normu, by mohli byť nebezpečné pre zdravie športovca.

Bajčičákovi v uplynulej sezóne 2005/06 namerali zvýšenú hladinu hemoglobínu, a preto vynechal predolympijské preteky Svetového pohára v Davose. Išlo vtedy o senzitívnu reakciu jeho organizmu na predchádzajúcu extrémnu tréningovú záťaž vo vysokohorskom prostredí, spojenú s dehydratáciou pred odberom krvi.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.