Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Zákrok Beckhama "smrdel" zlomeninou, nával nervozity nepociťuje, hoci negatívnu atmosféru nepopiera

Sportnet|Publikované 21. nov 2002 o 23:00

Bratislava Prianím trénera Ladislava Jurkemika a jeho družiny pred stretnutím s Ukrajinou bolo preniesť tímového ducha s vysokou morálkou z

kvalifikačného zápasu s Anglickom v Bratislave. Na to, či sa to podarilo, si mohol odpovedať každý sám, kto sledoval stredajšie súperenie. V ňom sa objavil aj Martin Petráš (na snímke vľavo), ktorého meno sa pretriasalo po nešťastnej prehre s ostrovanmi v súvislosti s "chrapúnskym" zákrokom Beckhama. "Videl som túto situáciu znovu počas videorozboru predošlého zápolenia a nazdávam sa, že minimálne žltú kartu mal inkasovať, aj keď ma iba štrajchol. Keby ma však trafil s plnou razanciou a presne, mohol som skončiť so zlomenou nohou" uviedol defenzívny futbalista Sparty Praha, ktorý si zaknihoval naposledy šiesty štart v národnom tíme.

Martin vyzdvihol silu ukrajinského celku, hoci bral do úvahy záver sezóny, ako aj zmeny v oboch národných celkoch. "Mužstvo, ktoré hralo baráž s Nemeckom o postup na posledné majstrovstvá seta, nemôže byť slabé. Navyše jednotlivci, čo pôsobia v špičkových európskych celkoch, oprávnene vyvolávajú rešpekt. Nehovoriac o zástoji Dinama Kyjev a Šachťoru Doneck v klubovej elite. Ich kvalita je nepopierateľná, hoci na prvé počutie sa môže zdať, že tunajší futbal nemá taký lesk ako trebárs anglický. O opaku sme sa presvedčili aj my."

Východoslovenskí diváci videli tohto 23-ročného borca na štadióne v Prešove v meraní síl s Uzbekistanom v obrane, no jeho záber je univerzálnejší a dokáže si zastať aj flek v zálohe. "To je predmetom častých otázok, ale naozaj nemám miesto, ktoré mi viac vyhovuje a na ktorom sa cítim lepšie. Je mi v podstate jedno, kde hrám. To sa týka klubu i reprezentácie, hlavne som rád, ak dostanem dôveru a záleží na rozhodnutí trénera, kam ma postaví."

Martin sa na zraze národiaku stretol s Henrichom Benčíkom, hráčom tureckého Denizlisporu, tímu, ktorý v Pohári UEFA vyradil práve Pražanov. "Podpichol som ho, že nám to nemuseli urobiť, bolo to v rámci srandy. V prvom rade nedali sme vonku kľúčový gól, taký je šport." Pravda, manažmentu Sparty a hlavne trénerovi Jozefovi Jarabinskému toto zaváhanie poriadne naleptalo žalúdočné steny. Ba čo viac, už je vraj pripravená aj odpaľovacia lampa pre kormidelníka a v zákulisí sa objavujú rôzne informácie o jeho nástupcovi (pozornosť púta kontaktovanie Jozef Chovanca). Šéfstvo klubu síce tlmí emócie a chce údajne urobiť elegantne zásahy v realizačnom tíme počas zimnej prestávky, no české médiá sa vyžívajú v špekuláciách, že vraj tvrdým orieškom je mnohomiliónové odstupné, ktoré by najslávnejší klub za riekou Moravou musel vycálovať terajšiemu koučovi. "Nepovedal by som, že by sa nervozita prevalila v poslednom čase. V lige nám to celkom šliapalo. Je ale pravda, že po domácom dueli s tureckým rivalom sa objavila kritika, lebo sme mali vyhrať vyšším rozdielom, nie iba najchudobnejším. Na domácej scéne sme mali ale dobré ťaženie, len to stroskotanie v Pohári UEFA zarmútilo. Zámerom bolo postúpiť, to nepopieram." Nielen tento fakt ale privial mračná k trénerovi so slovenským pôvodom. Kvapky citrónovej šťavy sa objavili i po ligovom zlyhaní s nováčikom zo Zlína na vlastnej pôde. "V nedeľu sme nehrali celkove zle, ale nálada na štadióne bola dosť negatívna, či už od divákov alebo okolia. Vytvorili sme si šance, no pod tlakom sme v nich stroskotali. Päť-šesť možností vyfučalo a bolo to..." Na zdanlivo jednoduchú otázku ako vnímate osobu J. Jarabinského Petráš takpovediac zalapal po vzduchu. Po krátkej pauze dodal. "Normálne. Každý lodivod má svoj štýl a odlišuje sa od kolegov. Kto chce hrať pod jeho vedením, musí sa mu prispôsobiť."

Aj tento odchovanec Prievidze si užil v predošlom období dosť peripetií, no po dvojmesačnom výpadku zavinenom zdravotnými patáliami si predsa vybojoval miesto v zostave, čo považuje za svoje osobné víťazstvo. "Predtým, keď som sa zranil, som pociťoval obrovské sklamanie, ale aj pričinením výbornej starostlivosti o mňa sa mi podaril návrat. Úplne fit som bol koncom augusta, pár týždňov pred duelom s Anglickom. A rovnako ma potešilo, že som sa objavil aj v reprezentácii." Teraz už slovenský legionár na nepríjemnú zlomeninu kostičky v priehlavku nemyslí. V konkurencii 30 hráčov Sparty nie je jednoduché obliekať si pravidelne dres. Martin to pocítil tiež na vlastnej koži. "Každý je vyspelý futbalista, každý chce vybehnúť na trávnik, ctižiadosť sprevádza všetkých, čo sú v kádri. Preto vždy idem na scénu s tým, aby som odviedol maximum a udržal si flek v tíme, lebo inak prepustím miesto inému... Je to vec aj šťastia."

Slovenský reprezentant ešte nezabudol zdôrazniť, že akcie reprezentácie víta i z toho dôvodu, že zakaždým sa teší na debaty s chlapcami, ktorých istý čas nevidel. "Hlavne s Marekom Mintálom si rozumiem, poznáme sa z dvadsaťjednotky. Bodaj by sme sa takto stretávali čo najdlhšie."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.