Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Základná otázka: Kde je sever?

Sportnet|Publikované 8. jún 2009 o 22:00

Zázraky veľmi nečakajme. To nám zišlo na um pri oznámení, že dnes sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady SZĽH, čo sa koná každý rok.

Zázraky veľmi nečakajme. To nám zišlo na um pri oznámení, že dnes sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady SZĽH, čo sa koná každý rok. Ide po Kongrese zväzu o druhé najvyššie fórum. Priaznivcov bude zaujímať, ako sa rada vyrovná s dozvukmi majstrovstiev sveta, problémami gniaviacimi tento šport a podporou mládežníckej základne. Rovnako tak by sa na pretras mala dostať otázka budúceho extraligového ročníka. Kluby už vedia o úmysle okresať počet účastníkov na desať od ročníka 2010/2011, a preto predstavitelia Pro-Hokeja rokovali so zástupcami Združenia oddielov a klubov I. ligy, aby načrtli model vypadnutia a postupu medzi elitu. Je isté, že niektoré celky sa budú v novom ročníku strachovať o svoju existenciu. Zatiaľ je jasné, že dvadsiatka bude pokračovať naďalej v zápoleniach.

Scenár súťaže teda prejde istými korekciami. Azda to prinesie zase nejaké oživenie a viac vzruchu. Treba oddeľovať priemer od kvality a súčasná podoba nahrávala skôr šedivému vyzneniu bojov. Koniec koncov aj vrcholné podujatia sa vyvíjajú a už sa uvažuje o zmenách vo formáte majstrovstiev sveta. Možno o pár rokov zabudneme na doterajšiu podobu a ako informovali agentúry, šéf IIHF René Fasel sa nechal počuť, že inovácia je na spadnutie. Zatiaľ sa objavilo viac návrhov na okresanie počtu štartujúcich krajín (14 tímov zaradených do dvoch sedemčlenných skupín, prípadne by štartoval len tucet celkov). Pravda, žiadne formálne zásahy nie sú rozhodujúce pre dosiahnutie atraktívnosti diania, ale môžu ho výrazne ovplyvniť. To platí i pre domácu ligu.

Momentálne sa slovenský a hlavne klubový hokej nachádza v štádiu hľadania odpovede na základnú otázku: Kde je sever? Je v tom vyčkávanie, aké časy svitnú. Nikto sa nechce púšťať do riskantných operácií, prevláda opatrnosť. Každý najprv tri razy ráta a potom vyrukuje s návrhom. Odzrkadlilo sa to i v tom, že v nastávajúcom ročníku Kontinentálneho pohára sa nepredstaví ani jeden náš zástupca. Smutné konštatovanie, ale kopírujúce realitu. Po Lige majstrov ide o druhú najvýznamnejšiu klubovú súťaž v Európe, no napriek tomu nemá taký kredit, aby sa celky do nej hrnuli ostošesť. Kedysi bola väčším magnetom. No funkcionári si zrátali, že náklady na účasť nezodpovedajú prestíži a volanie po medzinárodnej konfrontácii tak ostáva bokom. Aj Martinčania, ktorí vyhrali naposledy, zostali ticho. Možno práve preto, že tiež zistili, aké boli aktíva a pasíva KP a bonus za primát nepokryl výdavky. Nehovoriac o zhustenom programe a zvýšených nárokoch na hráčov. Nuž, naši sa boja nadmerného cestovania ako čert svätenej vody a furt aj vymýšľajú, pokiaľ ide o počet ďalších zápasov nad plán. Ktovie, kedy budeme mať aktérov, ktorí zvládnu osemdesiat a viac duelov v pohode a nebudú frfľať? Netvrdíme, že táto súťaž utrpí slovenskou absenciou a že aj naši robia osudnú chybu, no isté je, že volanie po skúsenostiach z medzinárodnej scény, čo je Achillova päta, dostalo ďalšiu trhlinu. Takto sa vlastne extraligisti stretávajú so zahraničnou konkurenciou (aj to občas a nie vždy ide o primeraných súperov) iba v príprave a na pár turnajoch. To však rozhodne nestačí.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.