Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Zajtrajšok: kvalitná juhoafricko-keňská ekipa si trúfa na kvalitný čas, Lipovský tiež pokukuje po osobáku

Sportnet|Publikované 4. okt 2002 o 22:00

Košice - Na včerajšej tlačovke organizátorov druhého najstaršieho maratónskeho behu na svete, Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, sa už

predstavovali favoriti pretekov a svojou účasťou ju obohatil i prezident U. S. Steel Košice, a.s., John Harald Goodish.

"Je pre nás skutočným potešením byť generálnym sponzorom MMM. Ako v minulom roku, tak i v tomto pozývame na maratón i svojich obchodných partnerov. V tomto roku bude ich účasť kvantitatívne vyššia, bude tu asi sto reprezentantov našich obchodných partnerov. Je to dôkazom nielen nášho napredovania, ale i rastúcej popularity maratónu," povedal prezident spoločnosti, ktorá tento rok prispela na MMM finančným vstupom vo výške 3,5 milióna korún (vlani to bolo 2, 25 milióna Sk, v roku 2000 čiastka 1,5 milióna Sk). John Harald Goodish si vraj MMM obľúbil tak, že maratón je jeho srdcovou záležitosťou, čo platí i pre jeho manželku. "Želám všetkým, aby zvládli maratón nielen vo fyzickej, ale i v duševnej pohode," zavŕšil J. H. Goodish.

S číslom 1 zajtra vyštartuje minuloročný obhajca prvenstva a držiteľ najlepšieho času Keňan David Kariuki (2:13:27 hod.), ktorý má najlepší osobný čas 2:12:27 (v Mombasse) a je jediným z Afričanov, ktorýb už štartoval v Košiciach, takže trať i podmienky preňho nie sú novinkou. Mimochodom, vlani po víťazstve poznamenal, že trať je veľmi pekná a rýchla. Nemal by byť problém na nej zabehnúť čas okolo 2:10. Spýtali sme sa ho, či si po roku trúfa na takýto výsledok. "Všetko závisí od počasia a tempárov na trati. Ak to všetko dobre vyjde, mohol by sa zrodiť naozaj dobrý čas. Mám to aj svojich kolegov, takže spolu možeme dosiahnuť kvalitný výsledok. Je pre mňa veľkou poctou zúčastniť sa na tomto podujatí. Košický mierový maratón je symbol hodný našej účasti."

Prítomní boli i dvaja maratónci z Juhoafrickej republiky. Petros Sithole a Norman Dlomo si urobili osobáky na jednom podujatí. Vlani v Port Elizabeth skončil Sithole na 2. mieste (2:14:15) a Dlomo hneď za ním (2:16:32). Ich manažérom je aj na Slovensku dobre známy Novozélenďan Derek Froude, ktorý v roku 1993 skončil v Košiciach na 2. mieste. "Tieto preteky možno zmenia môj život a moju športovú kariéru, ktorá je pre JAR, kde sa všetko dáva na futbal, trochu atypická... Pochádzam z početnej chudobnej rodiny, mám štyroch bratov a jednu sestru, vyrastal som v gete. Zatiaľ som slobodný," už zostručňujeme sebacharakteristiku sympatického Juhoafričana Dloma, ktorý bol z ináč pomerne mĺkvych afrických bežcov určite najuvravenejším. Jeho kolegu Sitholu čaká v Košiaciach prvé vážnejšie medzinárodné vystúpenie. "Pochádzam tiež z chudobnej rodiny, kde sme vyrastali traja chlapci a päť dievčat. Mal som veľmi ťažké začiatky, keď som najprv trénovcal len bosí. Prvé tenisky som dostal v 15 rokoch, až potom som začal s poriadnym tréningom," priblížil svoje peripetie P. Sithole.

Zaujímavou persónou je Keňan Lameck Aguta, ktorý si osobný rekord vytvoril pri štvrtom mieste na Bostonskom maratóne v roku 1996 (2:10:03). O rok neskôr Aguta v Bostone zvíťazil, zo súčasných pretekárov z poľa MMM tak bol ocenený asi najprestížnejším maratónskym vavrínom. Jeho športové napredovanie dočasne naštrbila jeho osobná tragédia vo vlasti, keď ho po automobilovej nehode dobili štyria "záchrancovia". Aguta mal pri sebe finančnú hotovosť, pol milióna kenských šilingov, podľa vtedajšieho kurzu 8 333 USD. Sumu, ktorá by v Keni rok uživila menšiu dedinu. Peniaze mali pomôcť maratóncovej matke postaviť dom. Nepomohli, ako nepomohli štyria muži Agutovi. Zraneného športovca ešte viac dobili a potom okradli! Aguta sa z fyzických a hlavne psychických rán liečil týždne, mesiace, po čase začal trénovať, košický maratón však bude vôbec jeho prvým po návrate na bežecké trate. Otec troch detí bol samozrejme za možnosť štartovať v Košiciach vďačný. "Som rád, že tu môžem byť, vážim si to." Mimochodom, Aguta je otcom dvojičiek. "Asi to nebude náhoda. Ja sám mám dvojičku, brata, ktorý žije v Amerike a tiež preteká," vysvetlil Aguta, ktorý tak vytvorí aspoň symbolicky most medzi Bostonom a Košicami, teda medzi dvoma najstaršími maratónmi na svete. Všetci veria, že po osobnej tragédii sa mu v Košiaciach podarí návrat medzi bežeckú špičku.

Ďalší Keňan, William Musyoki je víťazom maratónov v Blunenau (2000, osobný rekord 2:10:59) a v Barcelone (2000, 2:12:18) a určite bude mať čo prehovoriť do poradia na čelných pozíciách. Ženatý Keňan, otec štyroch detí, je na Slovensku a teda i v Košiciach prvýkrát. "Na preteky sa veľmi teším a organizátorom samozrejme ďakujem za pozvanie. Moje dojmy sú veľmi dobré, môžem povedať, že už teraz viem, že budem mať o čom doma rozprávať," povedal bežec z Kene.

Juhoafričan William Zola, ktorý v tomto roku absolvoval polmaratón v Liverpoole za naozaj zaujímavých 1:03:58 hod, v Košiciach absolvuje debut. Podobne ako Dlomo, i Zola vyrastal v chudobných pomeroch v gete. Na rozdiel od krajana však pochádza z až 8-člennej rodiny. "Som rád, že som dostal šancu zúčastniť sa na tomto podujatí a reprezentovať tak Juhoafrickú republiku v Košiciach. Dúfam, že uspejem," povedal ďalší zatiaľ slobodný africký bežec, ktorý spolu s Musyokim priletel z anglického Birminghamu, kde majú svoje dočasný letný tábor.

Stabilnú výkonnosť si v posledných rokoch drží Rus Michail Romanov (osobný rekord 2:13:51 z Moskvy z roku 1999), jeho príchod bol načasovaný na včerajšok na 23:05 hod., keď mal Moskovčan v sprievode manželky, vraj svojho najlepšieho dopingu doletieť na košické letisko.

Osobný rekord Poliaka Krzysztofa Przybylu (2:18:14) pochádza z Frankfurtu spred štyroch rokov. Organizátori si od Poliakov sľubujú dosť, nakoniec od našich severných susedov prichádzajú kvalitní pretekári. Adam Dobrzynski, ktorý včera cestoval do Košíc automobilom z Gdaňska, zabehol vlani v Berlíne čas 2:12:20, zhruba o päť minút slabší osobný rekord má jeho kolega Arthur Blasinski, ktorý však na druhej strane v tomto roku dosahoval stabilné výkony okolo 2:17.

Prítomný bol i Košičan Vladislav Lipovský, ktorý bol pred rokom na MMM s osobným rekordom 2:18:33 štvrtý. Určite budeme radi, ak karty vpredu bude miešať i ďalší Košičan Václav Župa (s osobným rekordom 2:18:39 na MMM pred šiestimi rokmi ôsmy). "Bude to môj piaty košický maratón. Na štart v Košiciach sa veľmi teším. Štartoval by som tu aj, keby toto podujatie nebolo zároveň majstrovstvami Slovenska. Je to pekný a svojím spôsobom jedinečný maratón. Neopísateľné povzbudzovania ľudí pri trati zaväzuje každého bežca odovzdať zo seba všetko. Nepochádzam priamo z Košíc, ale aj v mojom rodisku v Strážskom žijú ľudia košickým maratónom, veľmi mi prajú a držia mi palce. Dúfam, že nesklamem podporu svojich rodičov i fanúšikov. Som rád, že môžem pretekať s takými borcami, akí sa objavia tohto roku na štarte," povedal V. Lipovský, ktorý absolvoval totožnú prípravu ako vlani. Posledných 10 týždňov absolvoval na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách. "Rád by som dosiahol čo najlepší čas a k tomu smerovala i moja príprava. Najmä posledných päť týždňov bolo naozaj náročných a dni som končil i so slzami. Za posledných 22 dní som zabehol 720 kilometrov, pričom posledné dni som bežal i po 50 kilometrov," dodal V. Lipovský, ktorý by sa v cieli veľmi potešil, keby na hodinách za dvojkou nasledovala v cieli sedemnástka.

Na štart v ženskej maratónskej kategórii postavia tri víťazky z minulých rokov: dve Češky - Dana Hajnů (2:39:31, Cesano) a Ivana Martincová (2:46:17, 2000, 1. miesto na MMM) - a Ukrajinka Elena Plastininová (2:42:11, 1. miesto na MMM 1993). Favoritkou, aspoň podľa času bude Etiópčanka Tadelech Birra (1975), tá si osobný rekord, 2:31:44 zaknihovala spolu s 3. miestom na maratóne v Turíne v roku 2000. V tomto roku zabehla v Pchjongjangu etópska vytrvalkyňa čas 2:37. Jej príchod organizátori očakávali taktiež päť minút pred polnocou.

Štart MMM bude zajtra o 10.hodine pred košickým hotelom Slovan, na rovnakom mieste je aj cieľ podujatia, najlepší bežci sa doň dostanú zhruba po dvoch hodinách a niekoľkých minútach - od tých bude závisieť, či rekord podujatia bude stáť na pevných alebo vratkých nohách...

Závisieť to bude aj od tzv. zajacov. Tempo pretekov bude podľa dohody zhruba do 25. kilometra (podľa okolností a možností i dlhšie) udávať Košičan Róbert Štefko, víťaz MMM z roku 1999. Sekundovať mu bude Poliak Bogdan Dziuba.

Výborné výkony budú ocenené ešte vyššími odmenami. Víťaz v mužskej kategórii získa za čas pod 2:11 hod. 10 000 eúr približne 450 000 korún), čas pod 2:12 je ohodnotený čiastkou 7 500 eúr, čas lepší ako traťový rekord (2:13:27) 6 000 eúr a ak bude víťazný čas horší ako rekord podujatia, víťaz dostane 4 500 eúr. Ďalších deväť miest je odstupňovaných nasledovne: 2. 3 000, 3. 2 000, 4. 1 000, 5. 700, 6. 600, 7. 500, 8. 400, 9. 300, 10. 200. V ženskej kategórii sú nasledujúce odmeny. Víťazka - čas pod 2:28 - 6 000, rekord podujatia (2:31:28) 4 000, pod 2:35 3 000, čas horší ako 2:35 2 000. Ďalšie poradie: 2. 1 500, 3. 1 000, 4. 400, 5. 300, 6. 200.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.