Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Zahanbujúca vizitka Košičaniek v Szolnoku: V druhej štvrtine dosiahli štyri body

Sportnet|Publikované 17. nov 2002 o 23:00

Košice - Basketbalistky Delta V.O.D.S Košice odchádzali na zápas Európskeho pohára FIBA do maďarského Szolnoku s úmyslom pobiť sa o víťazstvo, keďže

išlo o veľmi dôležité stretnutie v otázke prípadného postupu zo skupiny. Lenže odhodlanie nechali len v šatni a slová svojim výkonom na ihrisku absolútne nepotvrdili. Po prehre 42:63 s domácim tímom MÁV Coop sa šance Košičaniek na postup výrazne znížili.

Delta si v Maďarsku prehrala zápas už v prvom polčase. Spolu v ňom nastrieľala iba 12 bodov (súperky 31) a to najlepšie svedčí o tom, že ich hra musela byť naozaj hrozná. "Veru, bolo to strašné," priznal športový riaditeľ a asistent trénera košického tímu Marián Matyáš. "Pri basketbale sa motám už dlho, ale dať za jednu štvrtinu štyri body, to je aj pre mňa nepochopiteľné. Ako to povedal môj kolega Krajňák, hráčky boli mysľou už niekde inde. Súperky sledovali na videokazete a zdalo sa im, že to pôjde ľahko. Výkon Szolnoku v dueli, ktorí videli na videokazete totiž nebol taký dobrý ako v stretnutí proti nám. Ani v tomto dueli však domáce nepodali oslnivý výkon v útoku, ale veľmi kvalitne hrali v obrane. Hneď v úvode zápasu sme to pocítili a to našim hráčkam zobralo chuť a zmohol sa ich strach. Nedostávali sa do streleckých pozícií a začala narastať nervozita. Nebolo hráčky, ktorá by sa vedela bodovo presadiť, iba Škvareková v druhom polčase. Súper bol pri našej zvýšenej koncentrácii zdolateľný. Na kvalitnú obranu Szolnoku sme mali odpovedať kolektívnym spôsobom útoku a využívať to, čo máme nacvičené. Pred odchodom sme mali aj pohovory s niektorými hráčkami, pretože sme s ich výkonmi neboli spokojní. Tie to chceli napraviť, snažili sa hrať individuálne a všetko dokopy dalo zlý výkon," hľadal príčiny zlyhania M. Matyáš.

Iste si pamätáte situáciu spred niekoľkých týždňov, keď Delta doma zdolala ukrajinské Záporožie, ale už o tri dni prekvapujúco prehrala v lige na pôde Popradu. Hráčky vtedy okrem iného tvrdili, že cítili po ťažkom pohárovom stretnutí únavu. Čo potom mali hovoriť dievčatá zo Szolnoku, veď tie len v stredu zdolali najväčšieho favorita skupiny Dinamo Moskva v dramatickm dueli a už o dva dni nastúpili proti Delte. A zvládli to... "Ja neuznávam otázku únavy. Dobre trénovaná hráčka ju totiž kladným prístupom vie v zápase prekonať. Ak nevládzu, je to znak, že niečo porušujú. Buď 'odflakujú' tréning, alebo majú zlú životosprávu, či prístup k basketbalu. Aj v Szolnoku, ak by niektorým strelkyniam, či už Nagyovej, Jalčovej alebo Maksimenkovej, v úvode padli dva-tri koše, hrali by celkom inak. Svoju rolu teda zohráva aj psychika. Tak je to väčšinou aj v prípadoch, keď sa hráčky sťažujú, že sú unavené, tiež je to skôr otázka psychiky a nie fyzickej pripravenosti."

Šance na postup sa pre Deltu poriadne scvrkli, musel by im pomôcť malý basketbalový zázrak. Predovšetkým by museli vyhrať v Záporoží. "Chceme odohrať dva dôstojné zápasy, lebo neviem, či s Poznaňou vôbec hrať budeme. Do Záporožia totiž Poľky ani nevycestovali, majú veľké problémy. Myslím si však, že súťaž zrejme dohrajú, pretože to by ich vyšlo lacnejšie ako odhlásenie sa. My sme do pohára išli s tým, aby hráčky zistili, aká je úroveň takýchto súbojov a vedeli, čo ich čaká, ak budú chcieť raz v takýchto špičkových európskych tímoch pôsobiť. Mrzí ma, že nevedeli zúžitkovať to, že klub im túto šancu, aby sa 'predali' dal. Ak ich však niekto v Szolnoku sledoval, tak nemajú šancu, aby mal niekto o nich v zahraničí záujem," skonštatoval Marián Matyáš.

Pribežná tabuľka A-skupiny

1. Szolnok642410:38510

2. Dinamo642451:43810

3. Delta V.O.D.S.523302:3127

4. Záporožie422251:2386

5. Poznaň514320:3616

Pozn.: Stredajší zápas Záporožie - Poznaň sa neodohral, domáce pravdepodobne vyhrajú kontumačne.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.