Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Začínajú za polárnym kruhom

Sportnet|16. nov 2006 o 00:00

GÄLLIVARE, BRATISLAVA - Náš najlepší bežec na lyžiach Martin Bajčičák si vo včerajšom predpoludňajšom tréningu vo švédskom Gällivare za severným polárnym kruhom zabehol 32 kilometrov, v dnešnom testovaní si z ôsmich párov lyží na korčuliarsky štýl vyberi

Martin Bajčičák vyštartuje do novej sezóny Svetového pohára pretekmi na 15 km voľnou technikou vo švédskom Gällivare. Vrcholom zimy budú MS v Japonsku. V príprave na severe Európy skúšal aj nový model odľahčených lyží a možno práve s tými nastúpi na sobotňajšie preteky.

FOTO - TASR

GÄLLIVARE, BRATISLAVA - Náš najlepší bežec na lyžiach Martin Bajčičák si vo včerajšom predpoludňajšom tréningu vo švédskom Gällivare za severným polárnym kruhom zabehol 32 kilometrov, v dnešnom testovaní si z ôsmich párov lyží na korčuliarsky štýl vyberie tri a v sobotu ráno si zvolí fischerky, s ktorými nastúpi na štart pretekov na 15 km. Svetový pohár v bežeckom lyžovaní v sezóne 2006/2007 mal premiéru pred tromi týždňami na brehu Rýna v Düsseldorfe súťažami v šprintoch, ale slovenskí reprezentanti dali v tom čase prednosť príprave na severe Európy a do SP vstúpia až teraz vytrvalostnými pretekmi. Okrem Bajčičáka sa v Gällivare predstavia aj Ivan Bátory, Michal Malák, Alena Procházková a Katarína Garajová.

"Po objemovej príprave vo fínskom Muoniu sme znížili tréningové dávky, vylaďujeme formu," povedal do telefónu 30-ročný Bajčičák. V sobotu si otestoval formu v medzinárodných pretekoch FIS na 10 km klasicky v Muoniu, avšak s 30. miestom a stratou vyše dvoch minút na víťaza Tobiasa Angerera z Nemecka nemohol byť spokojný. Tradične lepšie sa na začiatku sezóny ukázal Bátory, ktorý skončil osemnásty a aj v sobotňajších pretekoch si verí na bodované umiestenie. "Ja mám tendenciu rozbiehať sa pomalšie. V úvodných pretekoch Svetového pohára som skončil najlepšie na 25. mieste - to bolo ešte v roku 1999. Tento výsledok chcem prekonať," vravel Bajčičák o svojom najbližšom cieli. V nedeľu by mal nastúpiť v kombinovanej slovensko-českej štafete.

Slovenská výprava sa vyše dvoch týždňov pripravovala v Muoniu, pričom ubytovanie si našla v susednej osade Rajamaa, ktorá je už na území Švédska. "Autom sme sedemnásťkilometrovú cestu zvládli za štvrťhodinku a ani sme si nevšimli, že sme prešli z jedného štátu do druhého," priblížil Martin hranice za polárnym kruhom. "Nepoznali sme nič iné len tréning a oddych v izbe. Dosť náročné na psychiku. Snehu bolo dosť, trate upravené. Keďže sa tu rýchlo zotmie, na niektorých úsekoch sme si museli na stopu svietiť lampou upevnenou na čele - batériu som nosil v ľadvinke na opasku."

Do Gällivare smerom na juhozápad sa naši bežci na lyžiach presunuli v pondelok autami. "Konečne sme v meste, kde sú aj obchody a môžeme sa poprechádzať. Cez víkend napadlo tridsať centimetrov nového snehu, cez deň ukazuje teplomer okolo mínus štyri stupne. Zišiel sa tu celý bežecký svet. Keď v sobotu vyrazíme do novej sezóny, zastavíme sa až na jar," doplnil Bajčičák. Za favoritov vo Svetovom pohári považuje Nemcov, Rusov pretekárov a nezabúda na Čecha Lukáša Bauera, ktorý sa pripravoval s nemeckou výpravou.

Z Gällivare sa biely cirkus presunie do fínskeho Kuusama, kde sa 25. a 26. novembra beží šprint a 15 km klasickou technikou. Potom sa slovenskí reprezentanti na chvíľu zastavia doma. Vrcholom zimy budú majstrovstvá sveta v japonskom Sappore (22. 2. - 4. 3. 2007), kde chce Bajčičák skončiť lepšie ako na minulom šampionáte. Vlani dobehol v nemeckom Oberstdorfe v skiatlone na 4. mieste.

Súvisiace články