Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Začína sa univerziáda. Sneh sa síce roztopil, ale chýbať by nemal

Skúška ohňa na Svetovú zimnú univerziádu 2015 v športovom areáli v Mlynickej doline na Štrbskom Plese. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 22. jan 2015 o 14:50

Slovensko sa po dlhých 16 rokoch opäť stane centrom univerzitnej elity.

BRATISLAVA. Slovensko sa po dlhých 16 rokoch opäť stane centrom univerzitnej elity a pod Tatry sa budú upierať oči nemalej časti športového sveta.

Pre krajinu zo srdca Európy bude 27. svetová zimná univerziáda jedinečnou príležitosťou zviditeľniť sa v zahraničí a vidieť na vlastnom území možno budúcich úspešných olympionikov.

Slovensko uvidia v iných krajinách

Organizátorov stáli prípravy podujatia nemálo energie a finančných prostriedkov a prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu Július Dubovský verí, že Slovensko v hanbe nezostane:

"Podujatie bude vysielať Eurosport a SZU uvidia diváci nielen v Európe. Je to určite významná šanca prezentácie Slovenska a možnosť zviditeľniť krajinu a univerzitný šport."

Hostiteľom tohtoročnej univerziády je španielska Granada. Keďže však nemá vhodné podmienky pre všetky športy, FISU oslovila pre organizáciu niektorých športov Slovensko.

Jej prvá časť tak prebehne od 24. januára do 1. februára na Štrbskom Plese a v Osrblí, kde sa uskutočnia súťaže v behu na lyžiach, skokoch na lyžiach, severskej kombinácií a biatlone.

Dva milióny eur

Druhá časť univerziády bude na Pyrenejskom polostrove a okrem iných športov tam diváci uvidia hokej, krasokorčuľovanie či zjazdové lyžovanie.

Organizátori pracovali pred začiatkom SZU s rozpočtom vo výške približne dva milióny eur.

Najväčší nápor ľudí očakáva Organizačný výbor SZU počas otváracieho a záverečného ceremoniálu a víkendov. Počas trvania univerziády budú posilnené linky zubačky a tatranskej električky. Takisto bude dopravne prepojené Štrbské Pleso s Osrblím.

"Nechceme Štrbské Pleso zahltiť ďalšími vozidlami výprav, vieme, aké sú tam kapacity. Očakávame návštevnosť 6 až 7-tisíc a na to by neboli kapacity dostatočné," uviedol organizátor SZU Peter Hamaj.

Počasie nepotešilo

Teplá zima zamotala hlavy organizátorom najmä čo sa týka nedostatku snehu. Predpovede počasia na nadchádzajúce dni sú však optimistickejšie.

"Prvýkrát nás postihlo výrazné oteplenie v decembri, potom aj začiatkom roku. Prírodný sneh sa celý roztopil, 10. januára bolo sedem stupňov a niekoľkohodinový lejak. Predpoveď však hovorí, že sa sneh udrží. Tento víkend by malo prísť prvé sneženie," uviedol organizátor SZU Peter Chudý.

"Na bežeckom štadióne na Štrbskom Plese je na 2,5 km dlhom okruhu aktuálne 60 cm technického snehu. Ďalšie dni sa budeme sústreďovať na to, aby sme naviezli ďalší sneh na predĺženie tohto okruhu. V noci by mali byť mínusové teploty, pri ktorých sa dá vyrábať do zásoby technický sneh. Zároveň očakávame aj prírodné sneženie."

Pomáhajú dobrovoľníci

O univerziádu je veľký záujem aj zo strany dobrovoľníkov, organizátorom prišli prihlášky z celého sveta. Zo Slovenska to bolo približne 550, zo zahraničia 400. Na podujatí sa ich napokon zúčastní 230, z toho 175 na Štrbskom Plese a 55 v Osrblí.

Väčšina z nich sú študenti slovenských univerzít, ale nájdu sa medzi nimi i ľudia z Čiech, Srbska, Ukrajiny či Portugalska.

Otvárací ceremoniál je aplánovaný je na 24. januára o 18.00 h na Štrbskom plese. "Očakávame návštevnosť zhruba 6 až 8-tisíc ľudí. Bude to približne dvojhodinové podujatie, ktoré bude obsahovať všetky potrebné veci ako vztýčenie vlajky a zahratie hymien," prezradil Hamaj.

Tvárou a ambasádorkou univerziády je Danka Barteková. Návštevníkov v Štrbskom Plese a Osrblí bude sprevádzať kamzík Uggi.

Brány SZU sa na Slovensku otvoria 24. januára. Prvého februára na záverečnom ceremoniáli odovzdá Slovensko štafetu Granade, ktorá je hlavným organizátorom a podujatie privíta od 4. do 14. februára. Slovensko počas podujatia navštívi 465 športovcov z 34 krajín.

Nominácia SR na 27. zimnú univerziádu:

alpské lyžovanie: Kristína Saalová, Martin Rázus, Jana Gantnerová, Daniela Kamenická, Vladimír Siran, Matej Falat, Martin Hyska

krasokorčuľovanie: Lukáš Csölley, Federica Testová, Alexandra Kunová

akrobatické lyžovanie: Igor Janckulík, Zuzana Stromková

ľadový hokej: Pedter Luntner, Ján Pardavý, Denis Mihálik, Peter Záviš, Peter Klobúčnik, Jozef Kentoš, Ján Žiak, Patrik Palovič, Kristián Bača, Roman Hus, Matúš Trenčan, Denis Nociar, Andrej Sucharda, Norbert Hudcovský, Peter Gapa, Edmund Piacka, Marek Mrušiak, Peter Kopecký, Matúš Budiak, Nikolas Ketner, Juraj Gašparovič, Dušan Sidor, Patrik Szabo, Anton Cavrk, Martin Tekáč, Patrik Barilla, Martin Uhnák, Igor Cibula, Rastislav Zvara, Ondrej Rusnák, Samuel Baroš, Ján Zlocha, Juraj Halo

snoubording: Matej Dolník, Matej Bačo

biatlon: Michal Kubaliak, Juraj Valenta, Michal Sima, Henrich Lonský, René Bevelaqua, Andrea Horčíková, Lucia Šimová, Paulína Fialková, Alžbeta Majdišová, Janka Maráková

beh na lyžiach: Eva Segečová, Barbora Klementová, Katarína Krišicová, David Brünn, Rudolf Michalovský, Michal Polačko, Andrej Segeč, Erik Urgela

skoky na lyžiach: Michal Pendziviater, Mojmír Nosáľ

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.