Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Začiatok sezóny naznačuje problémy tímov

Sportnet|29. okt 2003 o 00:00

Zaujímavosťou posledného desaťročia v NHL je, že mužstvá, ktoré sa pomerne prekvapujúco dostali až do finále Stanleyho pohára, prežívali po veľkom výsledku ťažké vytriezvenie. Z piatich takýchto tímov sa tri z nich (Carolina, Washington, Los Angeles) ...

Zaujímavosťou posledného desaťročia v NHL je, že mužstvá, ktoré sa pomerne prekvapujúco dostali až do finále Stanleyho pohára, prežívali po veľkom výsledku ťažké vytriezvenie. Z piatich takýchto tímov sa tri z nich (Carolina, Washington, Los Angeles) v nasledujúcej sezóne nedostali ani do play off. Zvyšné dve (Florida a Vancouver) do play off postúpili, ale stroskotali hneď v prvých kolách. Ba čo viac, v nasledujúcich sezónach zaznamenali dlhé šnúry absencií v play off – Florida šesťkrát, Vancouver štyrikrát, dokonca za sebou, podobne neskôr aj Los Angeles.

Anaheim horší než Carolina

Súdiac podľa tohoročného štartu niečo podobné môže stretnúť aj vlaňajšieho senzačného finalistu Anaheim Mighty Ducks. Päť prehier za sebou signalizuje, že mužstvo vykročilo horšie ako Carolina Hurricanes po predvlaňajšej skvelej sezóne. Pritom hurikáni vlani skončili v základnej časti suverénne poslední. Káčeri napriek značnému posilneniu pred sezónou (Fiodorov, Prospal) na štarte totálne zlyhali. Útok dal za prvých päť zápasov iba päť gólov (Fiodorov dal svoj prvý gól v novom drese až v siedmom zápase proti Flyers). Zlyhal aj brankár Giguere, vlaňajší držiteľ Conn Smythe Trophy pre najlepšieho hráča play off. Útechou káčerov môže byť, že vlaňajší úvod do sezóny im tiež nevyšiel (1-1-3). Rozbehli sa až niekedy na prelome rokov.

Produktivita Buffala má stúpajúcu tendenciu

Zlý začiatok sezóny nemusí znamenať zlý koniec. Pravda však je, že z deviatich mužstiev, ktoré nezačali túto sezónu práve najlepšie, sa až sedem z nich nedostalo vlani do play off: Buffalo, Chicago, Florida, Rangers, Pittsburgh, Carolina a San Jose. Buffalo začalo sezónu dvoma prehrami na nulu (celkovo 0:8).

Ani vlani – napriek široko medializovaným problémom s majiteľom a hroziacemu bankrotu – takto zle nezačali. Ani raz nemali za sebou dva zápasy bez streleného gólu, naopak, po dvoch zápasoch mali skóre 11:2! Dve výhry v Kalifornii (proti Los Angeles a Anaheimu) minulý týždeň a hlavne strelecká potencia (desať gólov) však naznačujú, že Sabres sa znovu vracajú na trať.

Chicago Blackhawks natiahlo po Anaheime v úvode druhú najdlhšiu šnúru prehier za sebou na štyri. Hlavne debakel v Atlante (2:7) bol mimoriadne nepríjemný. Mužstvo nemá po odchode Amonteho vlani do Philadelphie svojho lídra. Kým sa z mladých talentovaných hráčov, ako sú Bell, Calder či Arnason, taký vykľuje, chvíľu to potrvá. Jastrabov zrejme čaká ďalšia priemerná sezóna, v ktorej by bol postup do play off vrcholným úspechom.

Floridskí panteri vedení kontroverzným trénerom Keenanom majú za sebou ďalšiu z predsezónnych kádrových prestavieb. Zatiaľ sú v zakončení slabí – dali osem gólov v prvých piatich zápasoch. Na druhej strane výhra nad držiteľom Stanleyho pohára New Jersey Devils na jeho ľade (2:1) naznačuje, že partia okolo Olliho Jokinena má potenciu po troch rokoch atakovať postupovú priečku do play off.

Milionári v New Yorku hrajú o česť i play off

Podobne slabú streleckú potenciu ukázali v úvode sezóny aj newyorskí jazdci. Vzhľadom na tradíciu a káder sú Rangers aj teraz ostro sledovanou partiou. Aby to konečne po šiestich sezónach vyšlo na play off, tréner, generálny manažér a prezident v jednej osobe Glen Sather zaviedol v kabíne prísny režim: komunikačným jazykom je iba angličtina, zakázal hráčom mobily, povinne musia nosiť oblek. Zatiaľ nič nezabralo a dve prehry na nulu za sebou (z nich najmä ťažký debakel 0:5 s Coloradom) znovu vyvolali otázniky o schopnosti preplatených hviezd utvoriť funkčný kolektív.

Od tučniakov z Pittsburghu sa tohto roku výrazný výkon, pravdu povediac, neočakáva. Skôr bude zaujímavé, ako sa do budúcnosti vyprofiluje káder mladých hráčov a čo sa táto skupina, v ktorej zatiaľ najväčšiu mediálnu pozornosť na seba sústreďuje 18-ročný brankár Marc-Andre Fleury, naučí od mentora Maria Lemieuxa.

Carolina Hurricanes stále nenašla predvlaňajšiu iskru. V prvých piatich zápasoch sezóny ani raz nevyhrali a dali iba sedem gólov. Brankár Irbe spadol až na farmu.

Hra San Jose Sharks bola na úvod sezóny rovnaká, ako bola na konci tej predchádzajúcej – mdlá a neefektívna. Mužstvo, ktoré malo vlani podľa niektorých prognóz atakovať Stanleyho pohár, je po odchode Nolana a Selänneho prakticky bez skúsených hráčov. Graves stále nemá novú zmluvu, brankár Nabokov je bez iskry a Patrick Marleau čoraz väčšmi pripomína hráča, ktorého hviezda zhasla skôr, než sa rozžiarila.

Lavíny nespĺňajú predpoklady

Vstup do sezóny nemal šťavu ani v podaní Minnesoty, Colorada, Toronta, New Jersey, Edmontonu či Washingtonu. Minnesota hrala v úvode ročníka bez troch hráčov (Gáborík, Dupuis, Ronning), ktorí vlani dali 67 % gólov mužstva. Obrana a brankári nehrajú v pohode a sú hlavnou príčinou rozkývaného výkonu Wild. Na to, akým kádrom disponuje Colorado, nebol štart lavín do sezóny taký, aký sa očakával. Hlavne prehra doma s Bostonom (1:4) oživila predsezónnu diskusiu, či brankár Aebischer dokáže po Royovom odchode zvládnuť úlohu jednotky. Niektorí komentátori tvrdia, že bude len otázkou času, kedy generálny manažér Lacroix kúpi nového gólmana.

Od desiatich k piatim ide od úvodu hra Washington Capitals. Po výbornom prvom zápase s Islanders (6:1) sa všetko otočilo a Capitals zbabrali celú nasledujúcu šesťzápasovú šnúru vonku. Ukazuje sa, že obrana je naozaj problém, najmä ak ani Olaf Kolzig v bránke nemá práve najlepší úvod. Jágr je len tieňom seba samého a Bondra na všetko nestačí. Generálny manažér McPhee sa situáciu snaží riešiť hráčskymi rošádami, keď za Batesa Battagliu vymenil do Colorada dlhoročného hráča a kapitána Capitals Steva Konowalchuka, ale je možné, že sa vec bude riešiť aj prepustením trénera Bruca Cassidyho.

Súvisiace články